Sheffield Indoor - 24 Jan - Results

Races:7
Finishers: 55
PBs 11 (20%)
Power of Ten results: Here

800m BMC Race 1
1 1:52.41 Canaan SOLOMON Woodford Green Essex Ladies SM
2 1:53.87 Patrick TAYLOR Birchfield H/Birmingham Uni SM
3 1:54.89 Kevin BELL Liverpool H SM
4 1:55.21 James SAXTON Wakefield/Warwick Uni/ACkworth SM
5 1:57.57 Samuel JONES St. Albans AC/St. Albans Stride SM
6 1:58.74 Dan RIDDINGTON Bracknell AC SM
.
800m BMC Race 2
1 1:55.39 Thomas RANDOLPH Tamworth/St. Mary's Uni U20M
2 1:56.19 Luke JONES Tamworth/Birmingham Uni SM
3 1:56.77 Fergus MCAULIFFE Charnwood U20M
4 1:56.87 Jonathon BEHARRELL Sheffield & Dearne/St. Mary's U SM
5 1:57.94 Matthew PATERSON Corby U20M
6 2:02.16 Anthony WHITEMAN Shaftesbury Barnet V45M
.
800mBMC Race 3
1 2:01.12 Tim ROGERS Wycombe U20M
2 2:01.69 Tom GUY City of Stoke/St. Mary's Uni SM
3 2:01.91 Finn HUTTON Havering SM
4 2:02.15 Oli LUM Bracknell AC/Cardiff Met Uni SM
5 2:02.19 Jack BENSTEAD Corby U20M
6 2:03.10 Dean RICHARDSON City of Stoke/Midland Masters V4Om
.
800m BMC Race 4
1 2:10.33 Leah BARROW Windsor Slough Eton & Hounslow/ SW
2 2:10.97 Julia COOKE Birchfield H/Birmingham Uni/Run SW
3 2:13.23 Danielle WEBB Liverpool H/Loughborough Studen SW
4 2:13.52 Gabrielle COVENEY Ealing Southall & Middx/Dundrum SW
5 2:14.71 Saskia HUXHAM Hallamshire U20W
6 2:15.57 Molly POCOCK Aldershot Farnham & District U23
7 2:19.36 Richael BROWNE Sli Cualann/Ireland SW
.
1500m BMC Race 1
1 3:47.26 Jonathan DAVIES Reading AC/Birmingham Uni SM
2 3:51.42 Max WHARTON Liverpool H/St. Mary's Uni SM
3 3:51.72 Jeremy BARNES Coventry/St. Mary's Uni SM
4 3:54.30 Matthew SEDDON Bracknell AC/Cardiff Met Uni SM
5 3:54.32 Doug MUSSON Notts/Nottingham Trent Uni SM
6 3:59.29 Adam MOORE Windsor Slough Eton & Hounslow/ SM
7 4:02.43 Miles WEATHERSEED Tonbridge/Oxford Uni SM
8 4:04.46 Harry KENDALL Tonbridge SM
9 4:04.95 Jack SIMPSON Burton U20M
.
1500m BMC Race 2
1 3:59.78 David PROCTOR Sale Harriers Manchester/Rochda SM
2 4:01.60 Alistair RUTHERFORD Birchfield H/Birmingham City Un SM
3 4:03.64 Sam KNEE-ROBINSON Bedford & County/Birmingham Uni SM
4 4:04.51 Max JONES Basildon SM
5 4:07.86 Stuart KING Notts/Leeds Beckett Uni SM
6 4:08.81 Michael ELLIS Tonbridge/Sheffield Hallam Uni SM
7 4:08.82 Jonathan HIORNS Notts SM
8 4:08.90 Kieron CONNOR Croydon SM
9 4:08.98 Callum CRAWFORD-WALKER Annadale SM
10 4:10.12 Archie BANKS Charnwood U20M
11 4:12.58 Yahye DIRIR Birchfield H/Aston Uni SM
.
1500m BMC Race 3
1 4:27.28 Ciara EVERARD University College Dublin/Irela SM
2 4:27.49 Georgie HARTIGAN Birchfield H/Loughborough Stude SW
3 4:28.94 Kimberly JOHANSEN Chelmsford AC SW
4 4:33.65 Gemma KERSEY Basildon/Middlesex Uni SW
5 4:37.22 Lilly COWARD Invicta East Kent/St. Mary's Un SW
6 4:39.26 Abigail NOLAN Coventry/St. Mary's Uni U2Ow
7 4:44.45 Grace MADDOX Preston/Leeds Uni SW
8 4:47.22 Cara ANDERSON Perth Strathtay/Derby Uni SM
9 4:48.30 Anna SHARP Southampton/Oxford Uni SW
10 5:33.12 Phoebe BRAMLEY Leeds University AC/Cc Club SW

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013