Glasgow - 7 Jan - Results

Races:13br> Finishers: 134
PBs 78 (58%)
Power of Ten results: Here

600m A (Men)
1 1:20.52 1 5 Sam Brown SM Edinburgh AC
2 1:20.80 2 8 Seumas Mackay SM Shetland
3 1:24.58 3 9 Charlie Beeson SM Aberdeen AAC
4 1:25.46 4 7 Ross Whitelaw SM Glasgow School of Sport
.
. 600m B (Women)
1 1:31.37 14 5 Jill Cherry SW Victoria Park City of Gla
2 1:32.73 11 2 Kelsey Stewart SW Aberdeen AAC
3 1:34.35 15 6 Mhairi Patience SW Victoria Park City of Gla
4 1:35.17 13 4 Kerry MacAngus SW Kilbarchan AAC
.
. 3000m Ht 1 (Men)
1 8:19.03 20 4 Sol Sweeney SM Perth RR
2 8:22.13 18 2 Daniel Mooney SM Liverpool Harriers
3 8:32.63 19 3 James Donald SM Dundee Hawkhill
4 8:33.65 23 7 Grant Muir SM Giffnock AC
5 8:37.21 24 8 Laura Muir SM Dundee Hawkhill
6 8:40.00 22 6 Ben Potrykus SM Pitreavie/Heriot-Watt Uni
7 8:43.55 26 10 Robbie Barr SM Victoria Park City of Gla
8 8:47.34 32 16 Michael Cameron SM Edinburgh AC/Durham Uni
9 8:50.96 28 12 Jamie Mackinnon SM Cambuslang Harriers
10 8:51.06 27 11 Peter Cameron SM Edinburgh AC/Cambridge Un
11 9:04.56 34 18 Jamie Clements SM East Kilbride AC
12 9:12.44 33 17 Ross Gray SM Inverclyde AC
13 9:24.22 29 13 Andrew Bonner SM Giffnock North
.
. 3000m Ht 2 (Men)
1 8:50.86 52 18 Christian Graham SM Lasswade AC
2 8:53.86 38 4 Cameron Wright SM Kilbarchan
3 8:55.52 50 16 Luke McCaffrey SM Kirkintilloch
4 9:03.59 44 10 Kane Elliott SM Falkirk
5 9:05.25 42 8 Lewis Raeburn SM Shettleston
6 9:07.16 41 7 Andrew MacAngus SM Kilbarchan
7 9:14.55 43 9 Jamie Burns SM Shettleston
8 9:14.88 51 17 Adam Hay SM Inverclyde
9 9:20.12 47 13 Joe Ewing SM Edinburgh AC
10 9:21.22 46 12 Lewis Pentecost SM Falkirk
11 9:24.08 53 19 Ryan Gray SM Inverclyde AC
12 9:26.49 45 11 Aaron Odentz SM Aberdeen AAC
13 9:30.40 40 6 Nikolai Gajic SM Giffnock North
14 9:33.20 49 15 Stephen Addison SM Corstorphine
15 9:34.55 55 21 Euan Hood SM Lasswade AC
.
. 3000m Ht 3 (Men)
1 8:49.00 59 4 Owen Miller SM Fife
2 8:51.06 68 13 Darrell Hastie SM Gala
3 9:01.77 65 10 Stuart Livingstone SM Corstorphine
4 9:02.23 69 14 Kerry-Liam Wilson SM Cambuslang/Scottish Vets
5 9:20.54 70 15 Gordon Barrie SM Dundee Hawkhill/Bedford &
6 9:24.40 61 6 Colin Reilly SM Cambuslang
7 9:24.46 72 17 Mark Gardner SM Lancaster & Morecambe/Nor
8 9:48.55 64 9 Callum Hunter SM Inverclyde/Glasgow Uni
.
. 3000m Ht 4 (Men)
1 9:08.19 77 2 Darran Muir SM Law
2 9:24.13 81 6 Chris Mooney SM Greenock Glenpark
3 9:29.16 79 4 Malcolm Lang SM Lothian
4 9:34.58 87 12 Ian Johnston SM Veterans/Scottish Vets H
5 9:36.16 90 15 Michael Healy SM Unattached
6 9:39.25 83 8 Bruce Carse SM Bellahouston RR
7 9:40.68 88 13 Paul Monaghan SM Greenock Glenpark Harrier
8 9:47.54 86 11 Graeme Paterson SM Bellahouston RR
9 9:48.03 85 10 David Tamburini SM Inverclyde/Scottish Vets
10 9:48.58 84 9 Brian Scally SM Shettleston/Scottish Vets
11 9:50.24 92 17 Howard C Elliott SM Cumbernauld
12 9:53.55 89 14 Iain Burns SM Bellahouston RR
.
. 3000m Ht 5 (Women)
1 8:55.10 98 3 Melissa Courtney SW
2 9:13.54 97 2 Katie Snowden SW
3 9:20.02 104 9 Charlotte Taylor-Green SW Bristol and West
4 9:38.98 101 6 Kimberley Johansen SW Chelmsford
5 9:49.98 105 10 Naomi Lang SW Aberdeen
.
. 3000m Ht 6 (Men)
1 9:09.00 108 3 Alistair Gudgin SM Fife
2 9:09.70 120 15 David Iain Houston SM Shettleston
3 9:10.73 107 2 David Addison SM Corstorphine
4 9:10.88 127 22 Eoin Hughes SM Letterkenny
5 9:13.51 126 21 Ben Shaw SM Giffnock North
6 9:17.76 114 9 Richard Carr SM Cambuslang
7 9:20.55 123 18 Peter Scott SM Fife
8 9:22.68 113 8 Colin Langan SM Newport
9 9:33.25 121 16 Ryan Donald SM Dundee Hawkhill
10 9:36.82 110 5 Elliot Duff SM Garscube
11 9:44.20 124 19 Michael Watt SM Aberdeen
12 10:42.45 125 20 Murray Fotheringham SM Giffnock North
.
. 3000m Ht 7 (Men)
1 9:42.54 139 11 Hugh Morrow SM Edinburgh AC
2 9:48.29 138 10 Robert Lindsay SM Kilmarnock/Scottish Vets
3 9:53.02 140 12 David Hogg SM Cumbernauld
4 9:54.77 131 3 Gavin McWhinnie SM Fife
5 9:57.11 132 4 Robert Bartley SM Cumbernauld
6 9:58.29 142 14 Gary Mckendrick SM Inverclyde
7 10:03.80 144 16 Chris Upson SM Cambuslang
8 10:06.98 134 6 Jason Kane SM Inverclyde
9 10:08.01 143 15 Dylan Elliott SM Kirkintilloch
10 10:09.90 130 2 Stuart Scott SM Helensburgh
11 10:12.03 136 8 Stephen Brown SM West End RR/Scottish Vets
12 10:14.19 141 13 Russell Whittington SM Bellahouston RR/Scottish
13 10:16.48 135 7 Calum Little SM Cumbernauld
.
. 3000m Ht 8 (Women)
1 9:52.73 151 8 Kate Gallagher SW Central
2 9:56.49 148 5 Zoe Bates SW Edinburgh AC/Aberdeen Uni
3 10:08.89 145 2 Lily-Jane Evans-Haggerty SW Victoria Park City of Gla
4 10:17.40 149 6 Lauren Dickson SW Lasswade
5 10:25.25 154 11 Kate Richardson SW Giffnock North
6 10:37.20 155 12 Sarah Calvert SW Livingston AC
7 10:39.63 152 9 Hannah Addison SW Corstorphine/Aberdeen Uni
.
. 3000m Ht 9 (Men)
1 9:48.39 168 9 Colin Whitby SM Irvine
2 9:50.53 166 7 Martin Fitchie SM Cumberland AC
3 9:56.80 167 8 Conor Gourley SM Pitreavie
4 9:58.12 169 10 Scott Martin SM Kilmarnock
5 10:02.08 174 15 Callum Byrne SM Victoria Park City of Gla
6 10:08.65 165 6 Fraser Armstrong SM Red Star/Bellahouston Har
7 10:15.93 175 16 John Paul Murphy SM Cambuslang
8 10:17.15 161 2 Sam Griffin SM Aberdeen
9 10:17.94 179 20 Alex Reid SM Cumbernauld
10 10:18.35 164 5 Hamish Anderson SM East Kilbride
11 10:18.58 170 11 Owen Keddie SM Fife
12 10:23.31 172 13 Robert McCulloch SM Kilbarchan
13 10:51.60 177 18 Scott Bradley SM Cumbernauld
14 11:04.72 176 17 David Woods SM Shettleston
.
. 3000m Ht 10 (Mixed)
1 9:58.10 188 9 Ross McEachern SM Cumbernauld
2 10:09.78 183 4 Jim White SM Motherwell
3 10:14.43 186 7 Adam Cassidy SM Kirkintilloch
4 10:15.58 185 6 Rob McLennan SM Garscube
5 10:18.87 159 21 Fiona Matheson SW Falkirk/Scottish Vets H
6 10:19.44 182 3 Denis Williams SM Shettleston
7 10:32.25 194 15 Hannah Anderson SW East Kilbride
8 10:38.89 192 13 Benjamin Hands SM Motherwell/Scottish Vets
9 10:41.78 199 20 Grant Matheson SM Falkirk
10 10:47.27 184 5 Louis O'Hare SM Kirkintilloch
11 11:10.62 196 17 Aimee Anderson SW GSOS
12 11:30.27 198 19 Charlie Frew SW Whitemoss
.
. 3000m Ht 11 (Mixed)
1 10:59.45 204 6 Claire Thompson SW Victoria Park City of Gla
2 11:02.85 206 8 Jemma Jamieson SW Pitreavie
3 11:03.62 200 2 Isla Scott-Pearce SW Edinburgh AC/Aberdeen Uni
4 11:07.05 208 10 Allen Marr SM PH Racing
5 11:33.50 210 12 Susan Ridley SW Edinburgh AC/Scottish Vet
6 11:34.77 214 16 Julie Wilson SW Inverness/Scottish Vets H
7 11:38.53 207 9 Tony Quinn SM Kirkintilloch
8 11:39.80 202 4 Emma Chamberlain SW Giffnock North
9 11:41.03 211 13 Karen Dobbie SW Edinburgh AC
10 11:42.58 212 14 Cath Ferry SW Edinburgh AC
11 11:48.51 205 7 Alistair Cuthbertson SM Garscube
12 12:48.98 217 19 Ray Aiken SM Keith/Scottish Vets H
13 12:56.73 218 20 Sharyn Ramage SW Edinburgh AC/Scottish Vet
14 13:24.64 216 18 Colin Youngson SM Forres Harriers
15 13:36.11 219 21 Phyllis Hands SW Motherwell/Scottish Vets

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013