Exter - 29 Aug - Results

Races:15
Finishers: 131
PBs 50 (38%)
Power of Ten results: Here

. Race : 13 BMC 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 3 01:53.22 Phil Norman Woodford Green Essex Ladies / Nor
2 2 01:56.68 Finley Mclear U20 Exeter
3 1 01:57.02 Ben Hawkins U23 Taunton
4 4 01:57.21 Ben Topley U23 Birchfield H / Bristol Uni
5 7 01:58.89 Elliot Moran U17 Exeter
6 6 02:02.32 Nathan Brown U20 Erme Valley
.
.
. Race : 20 BMC 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 16 02:00.00 Jevgeni Judin V35 Exeter / South West Vets
2 10 02:00.46 Joe Gentry U20 North Somerset
3 17 02:01.29 Joseph Kelliher U20 Wimborne
4 15 02:01.45 Richard Scott V40 Exeter / South West Vets
5 14 02:01.61 Alex Price U23 Swansea
6 9 02:01.62 Sam Gentry U17 North Somerset
7 18 02:01.84 Hayden Fey U20 Torbay
.
.
. Race : 19 BMC 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 23 02:02.44 Tc Chulu U20 South West Rr
2 20 02:03.08 Jacob Tidridge U17 Oswestry
3 21 02:05.86 Ben Mcintyre U17 Swindon
4 27 02:06.81 David Bendle U17 Stroud
5 26 02:07.69 Stephen Mathers V35 Parc Bryn Bach / Cardiff / Welsh Ma
6 24 02:08.20 Luke Gawthorn U17 Newport
7 29 02:08.56 Jake Seville U17 Newport
.
.
. Race : 17 BMC 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 30 02:08.97 Patrick Mochan U15 Swindon
2 31 02:09.43 Spencer Smith U17 Newport
3 33 02:11.06 Michael Owen U15 Newport
4 32 02:13.19 Max Sockett U17 Swindon
5 34 02:13.23 Harry Cunningham U15 Swindon
6 37 02:17.26 Mark Turner V55 Exeter
7 38 02:18.85 Oliver Woodmason U15 Tavistock
8 36 02:24.33 Louis Chamberlain U15 Exeter
.
.
. Race : 14 BMC 800m Mens E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 39 02:19.15 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
2 40 02:23.82 Henry Spencer U13 Cardiff
3 41 02:24.16 Cameron Bryson U15 Exeter
4 43 02:25.87 David Wilkinson V50 Exeter
5 163 02:27.01 Tyler Gregory U13 Cornwall Ac
6 45 02:28.07 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
7 44 02:28.32 Samuel Hart U13 Torbay / Newton Abbot
8 46 02:51.40 Ian Snow V65 Torrington / South West Vets / Nort
.
.
. Race : 18 BMC 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 106 02:15.68 Lilly Hawkins U23 Yeovil / Plymouth Uni / Wells City
2 105 02:16.47 Elise Thorner U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
3 107 02:16.62 Amy Jaramazovic U23 Andover / Bath Uni / Southampton
4 108 02:17.57 Emma Ryder U20 Tavistock
5 109 02:20.59 Mollie Jones U17 Swansea
6 112 02:22.09 Rosie Whitehead U17 Bristol & West
7 110 02:22.43 Annie Lewis U20 Yate
8 114 02:24.29 Catrin Phillips U17 Newport
9 113 02:29.12 Clare Hodgson Exeter
.
.
. Race : 16 BMC 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 115 02:26.12 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
2 120 02:27.31 Bronwen Stratton-thomas U17 Swansea
3 119 02:27.42 Lucy Crossman U15 Taunton
4 117 02:31.38 Grace Ashurst U15 Bristol & West
5 122 02:33.80 Emma Bendle U15 Stroud
6 121 02:35.04 Millie Ayres U15 North Devon
7 123 02:35.62 Caitlin Keaney U13 Cornwall
8 124 02:41.17 Ruby Brook U13 Stroud
.
.
. Race : 15 BMC 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 129 02:39.75 Anya Turner U20 Exeter / Somerset Schs
2 128 02:42.32 Abbi Oscroft U15 North Devon
3 127 02:43.11 Poppy Northcott U11 City Of Plymouth
4 125 02:44.06 Sadie Carter U17 Exeter
5 130 02:44.97 Aimee Ferguson Brecon
6 134 02:45.61 Tallulah Watson U13 Taunton
7 131 02:47.11 Emma Harrison U13 Torbay
8 132 02:47.44 Louise Jeffries V55 Team Bath / South West Vets
9 133 02:48.92 Caitlin Jones U17 Newport
.
.
. Race : 27 BMC 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 47 03:50.93 Archie Walton U20 Taunton / Loughborough Students
2 48 03:55.62 Callum Jones Cornwall / Bristol Uni / Newquay &
3 49 03:58.01 Stephen Morris Cardiff / Dsw Para Academy
4 54 04:03.72 James Beeks U20 Basingstoke & Mid Hants
5 64 04:03.72 Fraser Logan Belgrave / Central
6 50 04:03.98 Remi Adebiyi U17 Newport
7 55 04:06.17 Simon Dill Swindon / St. Mary's Uni
8 65 04:07.13 Ben Thomas U17 Camarthen
9 58 04:07.34 Jake Smith U20 Exeter / Axe Valley
10 57 04:08.15 Louis Spencer U17 Cardiff
.
.
. Race : 26 BMC 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 60 04:09.50 Daniel Bodman Aberdare Valley
2 61 04:10.89 Callum Choules U20 North Devon
3 66 04:13.42 Patrick Livingstone U23 Exeter
4 63 04:16.55 Peter Grist Wells City
5 62 04:16.86 Gwylym Gibson South West Rr
6 69 04:24.54 Steve Wilsmore Tamar / Royal Navy
.
.
. Race : 24 BMC 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 04:13.75 Nick Bennett North Devon / Bath Uni
2 78 04:14.70 Archie Vingoe U17 Cornwall
3 162 04:15.16 James Alcock U17 Torbay Ac
4 72 04:15.77 Rikki James Plymouth H / Royal Navy
5 75 04:17.77 Olly Sheppard Team Bath
6 70 04:19.54 Oliver Caute U20 Exeter / Axe Valley
7 77 04:20.01 Callum Smith U17 North Somerset
8 74 04:20.28 Simon Minting Exmouth
9 80 04:21.68 Oscar Lee U15 Taunton
10 73 04:24.05 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
11 76 04:31.28 Edward Smart U17 Tavistock
.
.
. Race : 23 BMC 1500m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 84 04:28.63 Max Watson U15 Taunton
2 81 04:30.87 Johnny Livingstone U15 Exeter
3 82 04:34.30 Gareth Knight V35 Newport
4 87 04:35.82 Joseph Perry U17 Erme Valley
5 91 04:36.02 Oliver Capps U13 Exeter
6 86 04:36.29 Liam Hallows U20 Erme Valley
7 85 04:37.14 Stephen Burns V50 City Of Plymouth
8 83 04:39.10 Finley Ball U15 North Devon
9 90 04:40.14 Seamus Robinson U13 Westbury / Yate
10 88 04:45.90 James Benham V35 South West Rr
11 89 04:59.38 Morgan Curry U17 Taunton
.
.
. Race : 21 BMC 1500m Mens E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 93 04:44.88 Peter Heckles Teignbridge
2 97 04:46.32 Kian Tinsley U17 Aberdare Valley
3 95 04:48.80 Adam Leworthy U15 North Devon
4 96 04:50.51 Anthony Roper V50 Bristol & West / Midland Masters
5 101 04:53.45 James Reader North Devon
6 100 04:54.14 Isaac Murray U15 Cornwall
7 98 04:55.64 Dylan Dayman U15 North Devon
8 161 04:59.58 Morgan Alcock U13 Torbay Ac
9 102 05:02.79 Tomas Piskac U15 Exeter
10 103 05:04.99 George Thomas U13 North Devon
11 104 05:07.08 Paul Thomas V55 South West Rr
.
.
. Race : 25 BMC 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 135 04:18.86 Charlotte Taylor-green Bristol & West / Mendip
2 137 04:22.12 Khahisa Mhlanga U20 Chelmsford
3 160 04:26.24 Rebecca Burns Edinburgh Ac
4 138 04:37.71 Floren Scrafton Yate / A.d. Marathon / Westbury / Bir
5 145 04:46.74 Madeleine Johnson U17 Dorchester
6 142 04:50.60 Ruby Simpson U13 Hallamshire
7 146 04:51.79 Sally Judd V40 Chelmsford
8 143 04:52.55 Katie Synge Westbury / Charnwood / Loughborough
9 140 04:55.30 Caitlin Apps U17 Exeter
10 139 04:55.98 Vicky Jackson Swansea
11 141 04:57.23 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
.
.
. Race : 22 BMC 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 151 04:58.55 Tiffany Rees U13 Swansea
2 147 05:02.07 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
3 148 05:03.66 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
4 156 05:08.04 Anna Downs U17 Exeter
5 150 05:09.53 Grace Tavner U15 Stroud
6 157 05:12.19 Scarlett Livingstone U13 Exeter
7 149 05:14.74 Demi-marie Goddard U15 Poole Ac
8 158 05:24.72 Anya Snowball U15 Wells City
9 159 05:27.93 Olivia Travers U15 Erme Valley

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013