Trafford Grand Prix - 19 August - Results, Videos, Report

Races:29
Finishers: 270
PBs 125 (46%)
Power of Ten results: Here

Video
Videos of all the races can be seen HERE
,
REPORT

CHRIS Thompson and Charlotte Arter were crowned England Athletics champions as the 10,000m Championships were incorporated into the fifth and final Grand Prix of the summer.
Both athletes dominated their respective races running solo for the majority for the event once the pacemakers had fallen away and unfortunately both fell short of their goal of running inside the Commonwealth Games standards for Brisbane next year.
Anthony Whiteman didn’t come up short though as he finally realised his ambition of adding the Word Masters M45 800m record to his already glittering CV with a time of 1mins 49.86secs for eighth place in the A race.
“I admit I felt jaded driving to the meeting tonight and with the wind blowing on the motorway I thought the record wasn’t looking good,” said Whiteman.
“But conditions here were excellent and I just tracked Dave Dempsey as he has been so consistent his summer. It all worked out for me but I am tired now and I’ll be taking a long break after the season ends.”
Other highlights on an excellent evening for racing were Markhim Lonsdale’s third Grand Prix win of the season. The 18-year-old opened with a sparkling PB of 1:46.97 at SportCity and followed that up with another win at Loughborough before closing his season at Trafford.
And, not forgetting in-between Lonsdale won a silver at the European Under 20 Championships in Italy.
It was also good to see Hannah England return to winning ways in the women’s 800m A event and enjoyed her first Grand Prix win for three years.


800m A-C
Hannah England has been playing catch-up all year after injury cost her a six-months break from the sport over the winter so it is no surprise that she wishes the season could carry on.
England reckons this was her 15 or 16th race of the summer as the British international effectively races herself fit and while her winning time of 2mins 03.34secs was just outside her season’s best, recorded on the same track recently, she was happy with the outcome.
“After losing six months in the winter due to a stress fracture in my foot I never dreamed that I would get back to this level,” said England.
“It has come far too late for the Commonwealths but I am looking towards the World Indoors in Birmingham which is where I live and train.”
Revee Walcott-Nolan had hit front the font hard with 150m to go but couldn’t shake off England as the pair pulled well clear of the field.
While England would like the season to continue men’s 800m winner Markim Lonsdale is relishing a well-deserved break.
The 18-year-old European Junior Championships silver medallist ended the Grand Prix season just as he started it at SportCity in May with a convincing victory and notching up another 1mins 47secs clocking.
“I went through my fastest splits (24secs and 51secs at the bell) of the season so that was hard,” said Lonsdale.
“I really feel I had a Commonwealth Games qualifying time of 1:46.5 in me but apart from the Grand Prix events all my other races have been championships events so I just haven’t had the chance.
“But it has been my best season easily and I am really looking forward to 2018 – once I have had a rest!”
Former GB international Anthony Whiteman certainly deserves his end-of-season break as he fought tenaciously down the home straight to dip under 1mins 50secs for the seventh successive season and set a new World Masters M45 mark of 1:49.86.
In the men’s B race Christian Von Eitzen made a bold bid for victory up the back straight but was caught by Cardiff AC’s Joseph Reid in the home straight as he clinched victory in a PB of 1:50.20.
“That beats my PB of 1:50.7 so it was definitely worth coming up as I love this track,” said Reid.
“I have been doing 400m races most of the summer and this was only my third 800m so hopefully I might get under 1mins 50secs soon.”
Charlotte Taylor-Green was also hoping for a PB as she took a break from the steeplechase so was left frustrated at just falling short of her 2:06.96 mark with 2:07.13 despite forcing the pace from the bell.
“It was good to have Harriet chasing me down the home straight but it was the 100m after the bell that I lost the time,” said Taylor-Green.
“I really wanted a low 2mins 06secs but it was another solid run and overall it has been a good season and I am still improving.”
British junior international Harriet Knowles-Jones never gave up the chase and was rewarded with a PB of 2:07.55 in second.


800m C-E
There was also a PB for Cwmbran junior Izzy Parry-Jones in the C race as she clocked 2:09.69 ate taking the initiative with along kick for home.
“I have been waiting so long to dip under 2mins 10secs so I am delighted” said the 18-year-old, who also confirmed it was her first Grand Prix victory.
Emma Tilley clocked a PB of 2:11.37 in third as did Beth Ansell to win the D race in 2:07.93.
Swindon’s Ciaran Cooper and Andrew Roen of Gateshead Harriers both took advantage of the pacemaking and benign conditions to record PBs of 1:51.84 and 1:53.13 for victories in the men’s D and E races respectively while Birchfield’s James O’Brien clocked a season’s best of 1:55.14 to take the F race.

1500 A-B
The strong overseas presence was reflected in the 1500m where victories went to Finland’s Sara Kuivisto and former Dutch champion Wouter Ploeger.
“This is a great meeting and it was definitely worth coming over for,” said Ploeger, aged 24.
“I felt very strong and it is the first time I have run under 3mins 44secs outdoors.”
Ploeger ran a PB of 3:42.36 to finish over a second clear of Spain’s Llorenc Sales Ferre with Ireland’s Kieran Kelly completing a cosmopolitan top three.
First Brit in fourth was Loughborough University student William Fuller with a PB f 3:45.39.
The big surprise was the way international Tom Lancashire dropped back through the field. In contention at the bell his rivals swept past him on the final circuit and he crossed the line a disconsolate-looking 14th in 3:47.45.
Kilbarchan’s Jemma Reekie forced the early pace in the women’s 1500m tracked by Loughborough winner Naomi Taschimowitz.
At the bell Reekie was still in front but Kuivisto was looking ominous in second while Hannah Nuttall, promoted to the A race after her fine B event win in Loughborough, had moved into third.
Kuivisto waited until the final bend before making her move and was very strong down the hone straight as she finished almost two seconds clear in 4:13.67 while Nuttall was passed by Taschimowitz for third and a PB of 4:16.32.
But both Nuttall and fellow U23 athlete Georgie Hartigan in fifth were rewarded with PBs.
“It is just over a second outside my personal best but I am very pleased to win my first Grand Prix event,” said Kuivisto
Tom Horton is ending the season on a high as the Hallamshire runner showed good form to win the B race.
“I have had a bit of a nightmare this year including a car crash which put me out of action for six weeks,” said Horton.
“My coach (Bashir Hussain) told me to go out and enjoy myself this evening and that is what I did. I just felt so relaxed and comfortable and I so happy with my time.”
Runner-up Cameron Field and Hamza Kadir in third also posted PBs.
Sale Harriers junior Francesca Brint, coached by local man Paul Roden, was a popular winner of the B race clocking a PB of 4:26.08 with Beth Kidger also clocking a best in third just behind Georgia Malir.


1500 C-F
Tonbridge runner Kieran Reilly just missed his PB in winning the C race but Darlington junior Lucy Erin-Hunter, watched by her coach and BMC official David Lowes, carved three seconds off hers to win the women’s C event in 4:30.77.
“I am so pleased,” she said.
Bedford’s Ben Davies had been looking for a first sub 3mins 50secs time in the D race but was too strong for his rivals as he surged clear over the final two laps for victory in 3:50.70.
“I wanted a quicker time but to be honest it is nice to win a race as well,” said Davies.
Four minutes was the target in the E race and the top two all achieved that with 18-year-old Oliver Johnson of Brighton Phoenix holding his form well on the last lap to take the honours in 3:58.21 with runner-up Gareth Griffith a stride behind in 3:58.39.
“That is a massive PB for me by 14 seconds!” said a delighted Johnson. “But I have had a terrible last two years so the PB was over-due.”
Oliver Newton (4:00.17), Rory Leonard (4:00.17) and Ethan Hussey (4:00.20) all went close but at least the former pair of young athletes were rewarded with PBs. Ethan’s time puts him third on the UK all-time U15 list.


Peter Coe and Frank Horwill Under 17 Miles
Stepping down from the 3000m in which he won the bronze at the English Schools’ Championships 16-year-old Jack Meijer was an emphatic winner of the mile.
“The plan today was to sit in and kick with 200metres to go and it worked perfectly,” said Meijer.
Jack Maurice came through for second ahead of Team Bath’s Hayden Bailey.
In contrast Kirsten Stilwell led from gun to tape to win the Frank Horwill mile. The 14-year-old Wycombe athlete really took the race to her rivals opening a gap early on which she never looked like losing despite Cornwall AC’s Grace Brock and Brighton Phoenix runner Maia Hardman working together behind her.
“I am really pleased to win,” said Stilwell.


3000m RACES
A magnificent total of 21 personal bests from 31 runners over two races marked the men’s 3000m races including the respective A and B winners Patrick Dever (8:09.09) and Toby Cooke (8:26.21).
Jenna Hill was an emphatic winner of the wen’s race in a season’s best of 9:21.93.


10,000m RACES
Chris Thompson may not have run inside the Commonwealth Games qualifying standard but make no mistake this was a high quality performance by the former European 10,000m silver medallist.
Following the early pacemakers Thompson, Luke Traynor and Mohammed Abu-Rezeq of Altrincham hit the targets of 68 second laps.
It was a punishing pace that by 3k was too much for Rezeq and then Traynor had to relent. By 5k, reached in 14:07, Thompson was in splendid isolation but still running smoothly while Traynor was alone in second but Rezeq, more at home on the road, was paying the price for the fast start.
At his very best Thompson would have probably pushed on to attack his goal of 28:10 but by his own admission he is still playing catch-up after injury problems and inevitably slowed in the closing stages.
“Tonight I was on 28mins 20secs pace until the last two miles when I dropped from 68s to 70s,” said Thompson.
“But I committed myself early doors to try and get the time and while I missed it this race will definitely bring me on and overall I have to be pleased with that.
“Give me a few more sessions and two or three more weeks and I reckon I could have done it but I have just run out of time with regards to the Commonwealth Games.”
Having run in second for the majority of the race Traynor must have been shocked to see Sam Stabler sprint past in the final 200m as he clocked a PB of 29:03.64 with Traylor also rewarded with a PB.
Indeed, they were just two of 16 PBs from the 23 finishers.
The women’s race saw an equally lonely and resolute performance by Charlotte Arter as she recorded a PB of 32:37.52.
“I think in the right conditions and right race I could have close to the Commonwealth Games qualifying time for England but obviously tonight I was well off the target (32mins 15secs),” said Arter.
“It was another solid effort and a PB. I have taken 20 seconds off my PB at 5000m, one-and-a-half minutes off my 10k best and 13 seconds off my 3k so overall it is looking really positive for next year and I’ll be looking to get into a big 10,000, probably in America, early in the season.”
Fresh from finishing second in the Ipswich 5k road race the previous evening Gemma Steel was runner-up with Verity Ockenden third, the latter also clocking a PB.
In the men’s B race long-time leader Stuart Robinson of Salford, who ran for Britain at the World 50k Championships last year, was rewarded for his front-running with a big lifetime best of 31:09.88.
“I am more of a road man so I am pretty pleased with this as I build up for the Frankfurt marathon, where I am hoping to break 22hrs 20mins,” said Robinson.
Behind him there were another 17 PBs from a field of 22 finishers.
Veteran Sammy Rashid won the mixed C race with his best time for three years to go third on the M50 UK Rankings.
“This was a test for the British Masters Championships in Jarrow next month,” said Rashid.

. Race : 9 BMC 800m A mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 4 01:47.63 Markhim Lonsdale U20 Crook
2 5 01:48.46 Alex Coomber Cardiff / Glamorgan Uni
3 3 01:48.68 Alex Botterill U20 City Of York
4 8 01:48.85 Ville Lampinen Finland
5 6 01:49.19 Will Snook U23 Harlow Ac / Bucks New Uni / Leeds U
6 7 01:49.34 Rory Graham-watson Windsor Slough Eton & Hounslow /
7 2 01:49.64 David Dempsey Sheffield & Dearne / Sheffield Un
8 14 01:49.86 Anthony Whiteman V45 Shaftesbury Barnet
9 1 01:51.75 Harry Fisher Southampton / Cardiff Met Uni
.
.
. Race : 2 BMC 800m B Mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 11 01:50.20 Joseph Reid U23 Cardiff / Cardiff Met Uni
2 13 01:50.28 Christian Von Eitzen U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
3 16 01:50.85 Kristinn Azar Kristinsson Iceland
4 9 01:51.36 Gustav Berlin U23 Sweden
5 10 01:53.06 Mark Woodley Chelmsford
6 15 01:53.36 Nzimah Akpan Liverpool H / St. Mary's Uni
.
.
. Race : 12 BMC 800m C Mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 24 01:52.46 Jacob Brown U23 Vale Royal / Loughborough Student
2 20 01:52.76 Patrick Taylor U23 Birchfield H / Birmingham Uni
3 23 01:52.77 Robert Umeokafor U23 Birchfield H / St. Mary's Uni
4 18 01:53.01 Gustav Bivstedt U23 Sweden
5 19 01:53.32 Michael Parry U20 Colwyn Bay
6 21 01:59.19 Aaron Bennett Southampton
.
.
. Race : 11 BMC 800m D Mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 28 01:51.84 Ciaran Cooper U23 Swindon
2 26 01:52.51 Luke Jones U23 Tamworth / Birmingham Uni
3 31 01:52.62 Daniel Stepney Brighton Phoenix / Brighton Uni
4 27 01:52.95 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants / Sheffie
5 29 01:54.68 Oliver Dane U20 Sheffield & Dearne
6 32 01:56.01 Matthew Harris U23 Rossendale / Leeds Beckett Uni
7 25 02:00.61 Adrian Lloyd-davies U20 Bridgnorth
.
.
. Race : 10 BMC 800m E mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 38 01:53.18 Andrew Roen Gateshead / Northumbria Uni
2 40 01:53.29 Jonothan Kay U23 Bolton
3 43 01:53.71 Jonathan Currie U23 Tynedale / Birmingham Uni / Edinbur
4 37 01:54.56 James Habergham U23 Halifax / Leeds Beckett Uni / Black
5 39 01:54.65 Fergus Mcauliffe U17 Charnwood
6 35 01:54.74 Daniel Neal U23 Preston / Nottingham Trent Uni
7 36 01:55.14 Kevin Bell Liverpool H
8 33 01:55.33 Ben Read U23 Wakefield / Leeds Beckett Uni
9 34 01:57.20 Louis Wrigley City Of Stoke / Keele Uni
.
.
. Race : 14 BMC 800m F Mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 47 01:55.14 James O'brien U23 Birchfield H
2 46 01:56.23 Yahye Dirir U20 Birchfield H / Aston Uni
3 42 01:58.34 Kieran Wye U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
4 48 01:58.53 Scott Armstrong U20 Durham
.
.
. Race : 15 BMC 800m G Mens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 53 01:56.67 Alexander Krogh Johansen Denmark
2 56 01:57.21 Richard Farley West Cheshire / Loughborough Stud
3 55 01:57.22 Jack Dee-ingham U17 Wigan & District
4 52 01:57.59 Christopher Boyle U23 Victoria Park City Of Glasgow / S
5 50 01:57.70 Daniel Maud U17 Charnwood
6 49 01:58.07 Archie Banks U20 Charnwood
7 51 02:01.87 Peter Watkeys V35 Basingstoke & Mid Hants / Welsh M
8 54 02:02.74 Joseph Yeaman U20 Guernsey
.
.
. Race : 8 BMC Womens 800m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 58 02:03.34 Hannah England Oxford City
2 61 02:03.64 Revee Walcott-nolan U23 Luton / Woodford Green Essex Ladi
3 63 02:04.91 Jacqueline Fairchild Preston
4 68 02:05.48 Katy-ann Mcdonald U20 Blackheath & Bromley
5 64 02:06.52 Anna Burt U20 Team Bath
6 62 02:07.00 Mari Smith U23 Birchfield H / Birmingham Uni
7 57 02:07.95 Zenitha Eriksson Finland
8 59 02:09.40 Emily Dudgeon Edinburgh Ac / Cambridge Uni / Team
.
.
. Race : 4 BMC Womens 800m B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 65 02:07.13 Charlotte Taylor-green Bristol & West / Mendip
2 69 02:07.55 Harriet Knowles-jones U20 Warrington Ac
3 66 02:08.77 Jonna Julin Finland
4 71 02:09.89 Cara Anderson Perth Strathtay / Derby Uni
5 74 02:11.19 Amy Hinchly U20 Vale Royal / Sheffield Hallam Uni
.
.
. Race : 3 BMC Womens 800m C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 76 02:09.70 Izzy Parry-jones U20 Cwmbran / Swansea
2 73 02:11.27 Rochelle Harrison Lincoln Wellington
3 72 02:11.37 Emma Tilley U23 Sale Harriers Manchester
4 75 02:14.07 Hannah Cameron U23 Edinburgh Ac / Robert Gordon Uni /
5 77 02:21.99 Danielle Webb U20 Liverpool H / Loughborough Studen
.
.
. Race : 13 BMC Womens 800m D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 81 02:07.93 Beth Ansell Sheffield & Dearne / Manchester U
2 82 02:16.46 Katie Allen Birchfield H / Brunel Uni London
3 78 02:16.68 Rachel Hibberd U23 Sale Harriers Manchester / Leeds
4 79 02:19.73 Rachel Atherton Leeds City / Leeds Beckett Uni
5 83 02:20.51 Franchesca Borg U23 Bolton / Malta
6 80 02:23.74 Karen Krogh Johansen Denmark
7 84 02:23.77 Shelley Brace City Of Stoke / Keele Uni
.
.
. Race : 18 BMC Mens 1500m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 94 03:42.36 Wouter Ploeger Netherlands
2 98 03:43.71 Llorenc Sales Ferre Spain
3 99 03:45.27 Kieran Kelly Raheny Shamrocks / Ireland
4 85 03:45.39 William Fuller U23 Blackheath & Bromley / Loughborou
5 90 03:45.41 John Ashcroft Liverpool H / Leeds Uni
6 89 03:45.44 Elliott Dorey Glasgow City / St. Mary's Uni
7 101 03:45.59 Jens Sandergaard Jensen Denmark
8 100 03:45.71 Christopher Olley U23 Tonbridge / Imperial College
9 91 03:46.35 Frank Baddick Newham & Essex Beagles / Loughbor
10 92 03:46.45 Philip Sesemann Blackheath & Bromley / Leeds Uni
11 97 03:46.63 Luke Conway Newham & Essex Beagles
12 87 03:46.90 Ryan Driscoll Tonbridge / San Francisco Uni
13 88 03:47.17 Jonathan Tobin U23 Swansea / Sheffield Uni
14 96 03:47.45 Tom Lancashire Bolton
15 93 03:54.85 Andrew Smith U23 Pudsey & Bramley / York St John U
.
.
. Race : 25 BMC Mens 1500m B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 107 03:45.76 Tom Horton Hallamshire / Sheffield Uni / Sheff
2 105 03:46.75 Cameron Field U23 Liverpool H / Durham Uni
3 108 03:48.59 Hamza Kadir U20 Shaftesbury Barnet
4 110 03:48.86 Euan Gilchrist U20 Sale Harriers Manchester / Manche
5 115 03:49.37 Peter Ejersbo U23 Denmark
6 102 03:49.93 Luke Betts Sale Harriers Manchester / Mcnees
7 114 03:50.24 Michael Salter Leeds City
8 104 03:50.66 Jeremy Dempsey U20 Shaftesbury Barnet
9 106 03:51.18 Daniel Bebbington U23 Preston / Edge Hill Uni
10 103 03:56.08 Doug Musson Notts / Nottingham Trent Uni
11 109 03:58.56 Jack Gooch U23 Swansea / Swansea Uni
.
.
. Race : 23 BMC Mens 1500m C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 126 03:50.64 Kieran Reilly Tonbridge / Eastern Michigan / Loug
2 124 03:51.17 Robert Warner Blackburn / Loughborough Students
3 118 03:52.12 Ben Potrykus U23 Pitreavie / Heriot-watt Uni
4 125 03:52.57 Joseph Tuffin U20 Rushcliffe
5 122 03:53.24 Richard Owens Sli Cualann / University College
6 130 03:54.07 Andy Benson Preston / Trafford
7 117 03:56.11 Peter Cameron Edinburgh Ac / Cambridge Uni
8 123 04:02.19 Jonathan Whan U23 City Of Lisburn
9 121 04:13.23 Tiarnan Crorken U20 Preston
.
.
. Race : 20 BMC Mens 1500m D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 134 03:50.70 Benjamin Davies U20 Bedford & County
2 138 03:51.18 Adam Moore U20 Windsor Slough Eton & Hounslow /
3 136 03:52.16 Matthew White Derby / Dundee Uni / Dundee Hawkhil
4 140 03:53.54 Grant Muir Giffnock North / Glasgow Caledoni
5 139 03:53.87 Blake Moore U20 Windsor Slough Eton & Hounslow /
6 141 03:54.22 Paul Tobin Swansea / Sheffield Uni
7 131 03:57.07 David Mullarkey U20 Manx
8 135 03:57.24 Stephen Morris Cardiff / Dsw Para Academy
9 149 03:59.79 Alex Goodall Windsor Slough Eton & Hounslow /
10 137 03:59.88 Declan Neary U23 City Of York / Brighton Uni / Brigh
11 133 04:01.02 Kieron White U23 Swansea / Liverpool Uni
.
.
. Race : 24 BMC Mens 1500m E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 145 03:58.20 Oliver Johnson U20 Brighton Phoenix
2 144 03:58.39 Gareth Griffiths U23 Tipton / Cardiff Met Uni / Cardiff
3 143 04:00.03 Oliver Newton U23 Kingston Upon Hull / Loughborough
4 366 04:00.17 Rory Leonard Morpeth
5 142 04:00.20 Ethan Hussey U15 Leeds City
6 150 04:00.20 Robert Smith Notts / Nottingham Uni
7 152 04:04.71 Charlie Thurstan V40 Birchfield H / Midland Masters
8 367 04:05.61 Abinezer Markos Leeds
9 146 04:08.62 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
10 147 04:15.77 Grant Anderson U20 Stockport / Birmingham Uni
.
.
. Race : 26 BMC Mens 1500m F
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 161 04:00.51 Calum Mckenzie Corstorphine / Aberdeen Uni
2 163 04:00.52 Jonathan Mckee Springwell
3 155 04:03.87 Robert Wood Basingstoke & Mid Hants / Royal A
4 157 04:04.62 Chris Thornton Skyrac / Sheffield Hallam Uni
5 164 04:06.68 Chris Prothero Blaenau Gwent / Glamorgan Uni
6 167 04:13.15 Harry Dexter U20 Vale Royal
7 158 04:13.82 Timothy Hartley U20 Wigan & District
8 166 04:14.09 Daniel Galpin U20 Guernsey / Bath Uni
9 162 04:16.10 Adam Wilson U23 Yate / Westbury
.
.
. Race : 21 BMC Womens 1500m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 175 04:13.67 Sara Kuivisto Finland
2 173 04:15.09 Jemma Reekie U20 Kilbarchan
3 169 04:16.32 Naomi Taschimowitz Shaftesbury Barnet / Ucl
4 171 04:16.49 Hannah Nuttall U23 Charnwood / Loughborough Students
5 172 04:22.08 Georgie Hartigan U23 Birchfield H / Loughborough Stude
6 176 04:28.59 Megan Davies U23 Sale Harriers Manchester / Birmin
7 170 04:30.38 Rachael Burns V35 Liverpool H / Northern Vets
.
.
. Race : 19 BMC Womens 1500m B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 183 04:26.08 Francesca Brint U20 Sale Harriers Manchester
2 181 04:28.24 Georgia Malir U23 Leeds City / Leeds Uni
3 186 04:29.77 Beth Kidger Brighton Phoenix
4 178 04:30.26 Carolyn Johnson Blackheath & Bromley / Blackheath
5 180 04:30.62 Katie Ingle U23 Royal Sutton Coldfield
6 179 04:32.40 Zoe Bates U20 Edinburgh Ac / Aberdeen Uni
7 184 04:34.40 Natalie Weir Derby
8 185 04:36.25 Rosie Johnson U23 Liverpool Pembroke Sefton / Lough
.
.
. Race : 22 BMC Womens 1500m C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 194 04:30.77 Lucy-erin Hunter U20 Darlington H
2 200 04:34.73 Zara Knappy U23 Rotherham / Leeds Uni / Keighley &
3 199 04:36.36 Juliet Downs U20 Sale Harriers Manchester
4 193 04:37.35 Vicki Cronin Trafford / Manchester Uni
5 195 04:40.15 Tara Bage U20 Brighton Phoenix
6 196 04:41.50 Sinead Bent U23 Salford H / Trafford
7 190 04:44.61 Ula Cartwright-finch V35 London Heathside
8 189 04:50.35 Jessica Rogers U20 Blackpool Wyre & Fylde
.
.
. Race : 7 BMC Frank Horwill Mile
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 340 05:02.27 Kirsten Stilwell U15 Wycombe
2 343 05:07.68 Grace Brock U17 Cornwall
3 341 05:08.83 Maia Hardman U17 Brighton Phoenix
4 345 05:30.72 Amy Mercer U17 Wimborne
5 344 05:34.50 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
.
.
. Race : 6 BMC Peter Coe Mile
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 332 04:21.65 Jack Meijer U17 Marshall Milton Keynes
2 339 04:22.40 Jacques Maurice U17 Harrogate
3 337 04:24.31 Hayden Bailey U17 Team Bath
4 333 04:25.83 Remi Adebiyi U17 Newport
5 331 04:27.72 Harris Mier U17 Cornwall / Truro School
6 338 04:29.12 Christopher Mcleod U17 Solihull & Small Heath
.
.
. Race : 27 BMC Mens 3000m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 210 08:09.09 Patrick Dever U23 Preston / Loughborough Students
2 212 08:10.39 Alastair Hay Central
3 206 08:13.41 Jamie Dee U23 Shaftesbury Barnet
4 205 08:14.57 Jonathan Shields U20 Sheffield & Dearne / Sheffield Ha
5 215 08:14.82 Mathew Jackson Liverpool H
6 203 08:15.29 Guy Smith Swansea / Cardiff Uni
7 207 08:16.53 Lachlan Oates Shettleston / Glasgow Uni
8 216 08:22.86 Daniel Owen Cheltenham / Sale Harriers Manche
9 201 08:23.48 Harry Powell U23 Kingston Upon Hull / Hull Uni
10 214 08:24.64 Matthew Clowes Cardiff / Cardiff Met Uni / Staffor
11 213 08:24.78 Michael Christoforou Enfield & Haringey / Birmingham U
12 368 08:25.66 Wondihye Indelbi Leeds
13 209 08:29.76 Daniel Lawton U23 Trafford / Leeds Beckett Uni
14 204 08:31.01 Conor Duffy Glaslough / Ireland
15 217 08:46.90 James Coxon U23 Kingston & Poly / Cambridge Uni
.
.
. Race : 16 BMC Mens 3000m B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 232 08:26.21 Toby Cooke U23 Winchester / Birmingham Uni
2 226 08:30.92 Marc Brown Salford H
3 224 08:32.38 Elliot Dee U20 Shaftesbury Barnet
4 229 08:33.13 Nathan Dunn U20 Preston
5 220 08:33.45 Christopher Madden City Of Lisburn
6 223 08:34.14 Tim Raynes Blackburn
7 233 08:35.62 Matthew Williams Notts
8 231 08:36.64 Thomas Rogerson U20 Liverpool H
9 225 08:38.95 Matthew Sheen U23 Vale Royal / Leeds Beckett Uni
10 222 08:40.89 Michael Hoyle Kendal / Leeds Beckett Uni
11 227 08:43.09 Owen Haswell Cardiff / Cardiff Uni
12 221 08:45.77 George Lowry Jarrow & Hebburn / Loughborough S
13 237 08:52.90 Elliott Wilkinson U20 Trafford
14 236 09:20.43 Ryan Watmough U17 Keighley & Craven
15 219 09:25.41 John Gordon U23 Springwell / Loughborough Student
16 234 09:48.55 Ryan Donald U17 Dundee Hawkhill
.
.
. Race : 17 BMC 3000m A Womens
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 246 09:21.93 Jenna Hill Sale Harriers Manchester / St. Ma
2 240 09:25.64 Tamara Armoush Birchfield H / Jordan
3 242 09:31.72 Ashley Gibson Tonbridge
4 247 09:42.42 Lucy Crookes Leeds City
5 245 09:48.78 Sophie Cowper Rotherham / Notts
6 239 10:17.75 Ellen Downs U23 Stockport / Sheffield Uni
.
.
. Race : 29 BMC Mens 10000m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 259 28:40.40 Chris Thompson V35 Aldershot Farnham & District
2 253 29:03.64 Sam Stabler Owls Leicester
3 257 29:08.52 Luke Traynor Glasgow City / Tulsa Uni / Giffnock
4 258 29:18.50 Ian Kimpton Luton / Nottingham Uni
5 262 29:27.18 Ollie Lockley Manx / Missouri / Aldershot Farnha
6 251 30:04.69 Mohammed Abu-rezeq Altrincham / Jordan
7 273 30:09.36 Lucian Allison Lincoln Wellington
8 250 30:09.89 James Straw Lincoln Wellington / Sheffield Ha
9 268 30:12.24 Phil Beastall Cheltenham
10 256 30:14.75 Ben Fish V35 Blackburn
11 276 30:15.26 Aaron Scott Lincoln Wellington / Nene Valley
12 270 30:23.34 Ben Cole Tonbridge / Edinburgh Uni / Swindon
13 254 30:27.67 Ross Skelton Brighton Phoenix / St. Mary's Uni
14 272 30:30.18 Ben Johnson Southport Waterloo / Loughborough
15 263 30:30.67 Shane Robinson Lincoln Wellington / Birmingham U
16 266 30:35.35 Jack Bancroft Wells City / Bristol & West / Exete
17 267 30:40.27 James Donald U20 Dundee Hawkhill
18 269 30:46.83 Tom Merson Bristol & West / Exmouth
19 264 30:57.66 Stuart Gibson Cambuslang / Whitemoss
20 274 31:10.69 Joe Wilkinson U23 Lincoln Wellington / Sheffield Un
21 265 31:54.09 Tim Bolink Netherlands
22 261 31:56.65 Dermot Cummins West Waterford / Corstorphine / Ire
23 271 32:55.22 Liam Rabjohn U23 Richmond & Zetland
.
.
. Race : 5 BMC Mens 10000m B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 286 31:09.51 Stuart Robinson V35 Salford H
2 289 31:18.53 Gregory Jayasuriya Middlesbrough & Cleveland
3 280 31:26.34 Alan Corlett Manx
4 284 31:35.24 Karl Darcy Bolton
5 304 31:46.26 Alex Brown U20 Houghton Harriers
6 282 31:51.75 Will Beauchamp Salford H / Manchester Metropolit
7 291 31:53.11 Andrew Chambers Unattached
8 283 31:56.32 Daniel Robinson V35 Brat
9 287 32:04.05 Daniel Bodman Aberdare Valley
10 285 32:06.67 Mike Burrett V40 Leeds City
11 302 32:09.73 Jozsef Farkas V35 Stirling Uni / Scottish Vets H
12 277 32:10.03 Daniel Kashi Sale Harriers Manchester / Bangor
13 278 32:33.92 William Onek Barlick Fr
14 303 32:41.88 Phil Robertson Wirral / Lancaster Uni
15 281 32:42.46 Andrew Savery Leamington
16 296 32:50.60 Ewan Davidson U23 Edinburgh Uni Hare & Hounds
17 279 33:18.28 Timmy Davies Leeds City
18 294 33:20.50 Lee Dover Houghton Harriers
19 301 33:24.45 Mario Grech V35 Malta
20 293 34:42.67 Alexander Betts V35 Oxford Uni
21 292 35:13.22 Bobby Hagan Keswick
22 295 35:27.74 Paul Brooks V40 Stockport
.
.
. Race : 28 BMC Womens 10000m A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 314 32:37.52 Charlotte Arter Cardiff / Eden Runners
2 318 33:13.33 Gemma Steel Charnwood
3 312 33:23.31 Verity Ockenden Swansea / Lamar Uni
4 308 34:31.05 Rosie Edwards Rotherham
5 315 34:52.30 Isabel Clark Serpentine
6 307 35:12.68 Louise Perrio V35 Guernsey
7 309 35:15.50 Sarah Mercier Guernsey
8 313 36:40.32 Clara Evans Cardiff / Hereford
.
.
. Race : 1 T1 - BMC Mixed 10000m C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 329 35:03.07 Sammy Rashid V50 Liverpool Pembroke Sefton / Sheff
2 323 35:30.99 Paul Graham Pontypridd (roadents) / Army / Here
3 330 37:18.76 Maurice Turnock V40 Gibraltar
4 328 37:23.54 Leila Armoush Leeds City / Sheffield Uni
5 365 41:24.49 Stephen Jolley Unattached
6 324 42:25.86 Amy Welch Manchester Rr / Chorlton
7 320 43:48.57 Anna Neufeld V40 Chorlton / Germany

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013