Exeter - 25 July - Results

Races:14
Finishers: 120
PBs 58 (48%)
Power of Ten results: Here

. Race : 11 BMC 800m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 3 01:53.88 Dan Wilde U20 Taunton
2 6 01:55.84 Dean Smith City Of Plymouth / Uwe
3 9 01:56.29 Chris Livesey V35 Salford H
4 2 01:56.86 Ben Hawkins U23 Taunton
5 5 01:57.65 Kieran Eland U23 Tonbridge
6 8 02:00.54 Hayden Fey U20 Torbay
.
.
. Race : 17 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 13 01:58.40 Adnan Haq Rugby & Northampton
2 12 01:59.12 Miles Chandler U23 Bristol & West / Oxford Uni
3 18 01:59.26 Harris Mier U17 Cornwall / Truro School
4 10 01:59.57 Connor Richards U17 Newport
5 15 01:59.95 George Mallinson U20 Yeovil
6 17 02:00.30 Richard Scott V40 Exeter / South West Vets
7 16 02:00.36 Michael Barber U20 London Schs
8 19 02:04.19 Michael Biss U20 Wells City / Yeovil
9 20 02:06.36 Bradley Mclellan U15 Newquay & Par
.
.
. Race : 10 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 21 02:05.12 James Alcock U17 Torbay
2 26 02:08.50 Oscar Lee U15 Taunton
3 150 02:14.00 Ellie Wallace U20 Yate
4 30 02:16.11 Howard Bailey Exeter
5 29 02:18.89 Oliver Capps U13 Exeter
6 25 02:22.75 Glenn Balfour U20 Bournemouth
7 27 02:30.08 Kurt Gilbert U15 Exeter / Somerset Schs
.
.
. Race : 13 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 31 02:17.41 Oliver Woodmason U15 Tavistock
2 32 02:18.29 Sam Mills U13 Exeter
3 35 02:18.93 Cameron Bryson U15 Exeter
4 34 02:19.60 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
5 36 02:22.68 Allan Herdman V60 Tavistock / South West Vets
6 38 02:26.13 Samuel Hart U13 Torbay / Newton Abbot
7 40 02:27.54 Bradley Glover U13 Wells City
8 37 02:28.11 George Thomas U13 North Devon
9 39 02:28.33 George Mitchell U13 Cornwall
10 33 02:29.82 Ben Hughes U13 Cardiff
.
.
. Race : 16 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 95 02:17.25 Madeleine Johnson U17 Dorchester
2 92 02:17.82 Emma Ryder U20 Tavistock
3 94 02:18.82 Jenny Milburn U17 Tavistock / Armada
4 96 02:19.86 Jade Littlechild U17 Team Bath
5 91 02:20.45 Zoe Kurle Wells City / Yeovil
6 93 02:20.77 Brooke Coldwell U15 Exeter
7 98 02:21.48 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
8 97 02:22.43 Demi-marie Goddard U15 Poole Ac
.
.
. Race : 15 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 106 02:26.45 Elowen Penfold U17 Newquay & Par
2 100 02:26.83 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
3 108 02:29.21 Ella Davies U13 Swansea
4 103 02:30.37 Kiera Griffiths U13 Aberdare Valley
5 107 02:33.56 Olivia Travers U15 Erme Valley
.
.
. Race : 14 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 112 02:30.03 Alice Bridger-morales U15 Bristol & West
2 111 02:32.33 Millie Ayres U15 North Devon
3 109 02:32.62 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
4 116 02:35.01 Ashleigh Steer U15 Newport
5 113 02:35.88 Sadie Carter U17 Exeter
6 110 02:36.22 Caitlin Keaney U13 Cornwall
7 117 02:37.20 Rachel Emburey U15 North Devon
8 118 02:41.92 Abbi Oscroft U15 North Devon
.
.
. Race : 12 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 119 02:36.36 Ella Isaias U13 Erme Valley
2 122 02:44.03 Mai Davies U13 Swansea
3 121 02:46.04 Ella Rogers U13 Torbay
4 149 02:47.14 Hannah Norton Independent Intelligence Fitnes
5 120 02:47.69 Catherine Harman V45 Exeter
6 124 02:56.89 Emma Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 23 BMC 1500m A (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 41 03:58.65 Luke Prior U20 Wells City / Yeovil / St. Mary's Un
2 42 04:01.39 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
3 43 04:05.83 Phil Burden V35 Taunton
4 45 04:07.40 Elliot Moran U17 Exeter
5 51 04:08.53 Jake Smith U20 Exeter / Axe Valley
6 46 04:10.75 Terence Fawden U20 Highgate / Harrow
7 44 04:12.17 Adam Wilson U23 Yate / Westbury
8 47 04:13.56 Benjamin Reynolds U15 Cardiff
9 48 04:15.82 Callum Choules U20 North Devon
10 52 04:21.28 Lewis Cotterill U17 Newquay & Par
11 49 04:24.56 Tc Chulu U20 South West Rr
.
.
. Race : 21 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 54 04:16.29 Liam Griffiths U17 Aberdare Valley
2 57 04:18.19 Steve Wilsmore Tamar / Royal Navy
3 53 04:19.08 Jack Dutton U15 North Devon
4 60 04:19.29 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
5 56 04:20.09 Olly Sheppard Team Bath
6 62 04:20.38 Rikki James Plymouth H
7 58 04:22.10 Hamish James U17 North Devon
8 55 04:22.20 Jacob Reynolds U15 Cardiff
9 64 04:24.15 Johnny Livingstone U15 Exeter
10 61 04:24.84 Callum Crawford Exeter / Loughborough Students
11 65 04:29.52 Gareth Knight V35 Newport
12 63 04:30.77 Sam Ponter U15 Taunton
.
.
. Race : 22 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 66 04:29.93 Toby Hooper U17 Newton Abbot
2 68 04:30.70 Tom Heal U15 Taunton
3 72 04:33.32 Frank Morgan U13 Carmarthen
4 70 04:35.80 Jacob Thomas-hegarty U17 Tavistock
5 69 04:37.28 Joe Ponter U15 Taunton
6 67 04:37.67 Finley Ball U15 North Devon
7 71 04:46.29 Jack Wilkinson U17 North Somerset
8 151 04:47.40 Morgan Curry U17 Taunton
9 77 04:52.72 Adam Leworthy U15 North Devon
10 75 04:56.11 Pete Belcher V40 Exmouth
.
.
. Race : 19 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 04:51.20 Anthony Roper V50 Bristol & West / Midland Masters
2 78 04:52.95 Lloyd Jones U15 Cardiff
3 81 04:53.39 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
4 82 04:55.92 Dylan Dayman U15 North Devon
5 84 04:56.16 Paul Hegarty V45 Tavistock
6 88 04:57.69 Dan Luckham U15 Tavistock
7 86 04:58.76 Morgan Alcock U13 Torbay / Newton Abbot
8 83 05:02.09 Jake Harker U17 Torbay / Newton Abbot
9 87 05:09.07 Isaac Murray U15 Cornwall
.
.
. Race : 20 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 126 04:34.92 Heidi Tregenza Bournemouth / Cornwall
2 125 04:35.34 Molly Canham U17 Exeter
3 131 04:48.33 Harriet Turner U17 North Devon
4 129 04:49.72 Maisy Luke U13 Cornwall
5 128 04:51.49 Nia Clatworthy U15 Cardiff
6 132 04:52.06 Daisy Thompson U15 Carmarthen
7 130 04:54.28 Hannah Taunton Taunton
8 133 04:56.46 Clarissa Nicholls U17 Bracknell Ac / Berkshire Schs / Tav
9 134 05:03.46 Cecily Turner U17 Exeter / Millfield Sch
10 137 05:05.01 Olivia Roderick U15 Independent Intelligent Fitness
11 136 05:06.88 Elizabeth Plews U17 Bristol & West
12 147 05:23.30 Courtney Howard U17 Exeter Harriers
.
.
. Race : 18 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 140 05:12.49 Lili Jones U15 Cardiff
2 141 05:18.07 Lauren Webster U15 Newquay & Par
3 143 05:22.25 Lily Bates U15 Torbay / Newton Abbot
4 145 05:27.54 Stephanie Brooks U15 North Somerset
5 146 05:34.13 Josie Ratcliff U15 Torbay
6 142 05:41.08 Darcey Barton U13 Stroud
7 144 05:54.74 Elizabeth Norton U13 Independent Intelligent Fitness

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013