Chester le Street - 19 June - Results

Races: 13
Finishers: 87
PBs 43 (49%)
Power of Ten results: Here

A RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 1:53.48 Jack Hallas Birchfield
2 1:55.89 Andrew Roen Gateshead
3 1:58.26 Max Pearson U20 Tynedale
4 1:59.94 Anthony Addison U20 Corstorphine
5 2:00.74 Joe Armstrong U23 Morpeth
6
7
8
.
.
. B RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 1:56.48 Daniel Joyce U15 Tynedale
2 1:56.92 Callum Simpson U23 Gateshead
3 1:57.74 Alex Wood U17 Tynedale
4 1:59.76 Henry Johnson U15 Houghton
5 2:00.19 Dean Newton U23 New Marske
6 2:00.48 Scott Armstrong U20 Durham
7 2:01.06 Kieran Hedley U20 Morpeth
8
.
.
. C RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 1:58.27 James Martin U17 Jarrow & Hebburn
2 1:58.77 Sam Tyers U17 Middlesbrough Mandale
3 1:58.86 Josh Fiddaman U17 Blyth
4 1:59.60 Joseph Ramshaw U17 Morpeth
5 1:59.63 Mark Banks Heaton
6 2:02.02 Kieran Reay Birtley
7 2:04.26 Jordan Scott Morpeth
8 2:08.40 Harry Allen U20 New Marske
.
.
. D RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:03.38 Daniel Payne U15 Middlesbrough Mandale
2 2:04.08 Quentin Gratix V40 Kendal
3 2:05.59 Andy Graham Wallsend
4 2:06.87 Jonathan Wilkinson U23 Durham
5 2:10.26 Archie Lawson U17 Ripon
6 2:10.98 Steve McMahon V35 Sunderland
7
8
.
.
. E RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:02.60 Jonathan Langley U17 Chester-le-Street
2 2:02.67 Laura Weightman W Morpeth
3 2:03.10 Lee Dover Houghton
4 2:03.18 Ben Lambert U20 Darlington
5 2:03.35 Tom Loring U23 Leicester
6 2:03.52 Jacqueline Fairchild W Preston
7 2:05.95 Scott Ellis North Shields Poly
8 2:06.68 Stacey Smith W Gateshead
.
.
. F RACE (mixed}
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:07.57 Thomas Sursham U17 North Shields Poly
2 2:07.84 Cameron Thomas U17 Durham
3 2:08.55 Denver Stretesky U20 Wallsend
4 2:12.39 Olivia Mason U17W Border
5 2:13.64 Jonny Evans U23 Jarrow & Hebburn
6 2:14.96 Conal Tufnell U20 Jarrow & Hebburn
7
8
.
.
. G RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:06.21 Will Bellamy U15 Houghton
2 2:08.03 Leodhais MacPherson U17 Cambuslang
3 2:08.72 Cameron Grey U17 Tynedale
4 2:10.12 Matthew Cleugh U15 Houghton
5 2:10.19 David Addison U15 Corstorphine
6 2:10.20 Sam Coleby W Durham
7 2:12.83 Simon Lyon Wallsend
8
.
.
. H RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:09.65 Ross Charlton U17 Morpeth
2 2:10.20 James Padmore U15 Durham City
3 2:12.39 Lucy Robinson U23 Wakefield
4 2:14.49 Hannah Addison U23W Corstorphine
5 2:17.42 Paul Helliwell V45 Darlington
6 2:22.79 Jake Dorman U17 Tyne Bridge
7
8
.
.
. I RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:12.87 Adam Middleton U20 Houghton
2 2:13.52 Caitlin Arnott U20W Corstorphine
3 2:13.92 Georgia Malir U23W Leeds City
4 2:14.41 Lucy-Erin Hunter U20W Darlington
5 2:14.97 Norman de Bruin V50 North Shields Poly
6 2:16.13 Rachel Atherton W Leeds City
7 2:16.57 Joshua Blevins U13 North Shields Poly
8
.
.
. J RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:14.27 Liam Brittle U15 Darlington
2 2:15.80 Emma Wortley W Middlesbrough Mandale
3 2:17.13 India Pentland U17W Darlington
4 2:17.97 Esme Davis U17W Eden Runners
5 2:20.13 John Moore V45 Heaton
6 2:20.94 Emma Toogood Durham
7 2:33.20 Zaynah Aziz U20W Edinburgh
8
.
.
. K RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:20.23 Caterina Raimondi W Durham University
2 2:20.96 Rohan Teasdale U13 Billingham
3 2:21.43 William Simpson U15 Middlesbrough Mandale
4 2:21.97 Benjamin Johnson U15 Middlesbrough Mandale
5 2:22.20 Lydia James U15W Houghton
6 2:22.45 Emily Chong U15W Chester-le-Street
7 2:23.07 Rhiannon Hedley U15W Morpeth
8
.
.
. L RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:20.00 William Fowler U15 Jarrow & Hebburn
2 2:20.60 Holly Peck U15W Morpeth
3 2:21.74 Nicole Phillips U15W Houghton
4 2:22.22 Charlie Daley U15 Tynedale
5 2:23.45 Anna Piggford U15W Houghton
6 2:23.94 Mark Tallon Darlington
7 2:34.80 Ellie Phillips U17W Darlington
8
.
.
. M RACE (mixed)
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 2:27.08 Christopher Coulson U15 Houghton
2 2:27.73 Lucy Scothern U13W Chester-le-Street
3 2:34.18 Freya Clarkson U13W Chester-le-Street
4 2:35.85 Scarlett Newby U15W Birtley
5 2:37.97 Katie Joselyn U13W North Shields Poly
6 2:47.16 Sophie Bell U17W Birtley

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013