Chester-le-Street - 5 June - Results

Races: 10
Finishers: 78
PBs 47 (60%)
Power of Ten results: Here

. A RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 3:56.82 Cameron Steven U20M Lasswade
2 3:57.60 Josh Allen U20M Middlesbrough Mandale
3 4:01.65 Greg Jayasuirya SM Middlesbrough & Cleveland
4 4:03.04 Kieran Hedley U20M Morpeth
5 4:10.63 Chris Thornton SM Skyrac
6 4:16.05 Max Pearson U20M Tynedale
.
.
. B RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:02.53 Dean Newton U23M New Marske
2 4:03.65 Ethan Hussey U15M Leeds City
3 4:04.18 Taylor Glover U17M Morpeth
4 4:04.95 Alex Wood U17M Tynedale
5 4:06.83 Alex Brown U20M Houghton
6 4:07.46 Jordan Scott SM Morpeth
7 4:11.79 Scott Ellis SM North Shields Poly
8 4:12.08 Ben Lambert U20M Darlington
.
.
. C RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:07.30 Henry Johnson U15M Houghton
2 4:08.52 Joseph Ramshaw U17M Morpeth
3 4:09.03 Daniel Payne U15M Middlesbrough Mandale
4 4:11.37 Archie Lowe U15M Middlesbrough Mandale
5 4:11.72 Stacey Smith SW Gateshead
.
.
. D RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:11.49 Mark Banks SM Heaton
2 4:12.06 Harry Allen U20M New Marske
3 4:13.88 Patrick Haycock U17M Middlesbrough Mandale
4 4:14.66 Jonathan Langley U17M Chester-le-Street
5 4:16.08 Daniel Pettit U23M Horsham Joggers
6 4:17.57 Andy Graham SM Wallsend
7 4:21.93 Simon Lyon SM Wallsend
8 4:22.37 Cameron Thomas U17M Durham City
.
.
. E RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:17.83 Lee Dover SM Houghton
2 4:18.83 Samuel Shuttleworth U23M Lincoln Wellington
3 4:19.60 Will Bellamy U15M Houghton
4 4:20.55 Thomas Sursham U17M North Shields Poly
5 4:22.07 Ben Palmer U20M Middlesbrough Mandale
6 4:25.43 Kevin Schenk SM Forres
7 4:27.89 Denver Stretesky U20M Wallsend
8 4:32.93 Leodhais MacPherson U17M Cambuslang
9 4:33.93 Samuel Gibson U15M Durham City
.
.
. F RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:26.04 Charlie McMillan U17M Gateshead
2 4:26.49 Ethan McGlen U15M Gateshead
3 4:26.60 Harvey Dunmore U17M Middlesbrough Mandale
4 4:28.63 Douglas Tickner SM Tyne Bridge
5 4:29.75 Georgia Rothwell U20W City of York
6 4:31.76 Kenny MacPherson V45M Cambuslang
7 4:33.74 Lucy Robinson U23W Wakefield
8 4:42.96 Hannah Addison U23W Corstorphine
.
.
. G RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:37.29 Adam Middleton U20M Houghton
2 4:40.59 Joshua Blevins U13M North Shields Poly
3 4:41.98 David Race U15M Gateshead
4 4:43.61 India Pentland U15W Darlington
5 4:45.21 Olivia Haveron U17W Harrogate
6 4:46.22 William Simpson U15M Middlesbrough Mandale
7 4:47.67 Benjamin Johnson U15M Middlesbrough Mandale
8 4:49.61 Holly Peck U15W Morpeth
9 4:50.57 Rachel Atherton SW Leeds City
10 4:51.46 Izaak Taylor U15M Durham City
11 4:52.21 Elisha Tait U20W Gateshead
.
.
. H RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:44.15 Liam Brittle U15M Darlington
2 4:51.16 Anna Mason U15W Border
3 4:53.52 Rohan Teasdale U13M Billingham
4 4:54.62 Emily Chong U15W Chester-le-Street
5 4:54.69 Sophie Robson U17W Jarrow & Hebburn
6 4:56.63 Steven Johnson V45M Houghton
7 4:57.63 William Fowler U15M Jarrow & Hebburn
8 5:00.01 Christopher Coulson U15M Houghton
9 5:02.42 Emma Hart U15W Darlington
10 5:16.10 Rhiannon Hedley U15W Morpeth
.
.
. I RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:57.93 Lydia James U15W Houghton
2 4:59.76 Ellie Phillips U17W Darlington
3 5:04.14 Nicole Phillips U15W Houghton
4 5:04.59 Eva Hardie U17W Houghton
5 5:05.03 Bethany Bergstrand U15W Middlesbrough Mandale
6 5:06.17 Anna Piggford U15W Houghton
7 5:24.10 Katie Francis U13W Birtley
.
.
. J RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 5:14.91 Lucy Scothern U13W Chester-le-Street
2 5:18.84 Jack Seeney U15M Houghton
3 5:19.35 Lily Wallen U15W Harrogate
4 5:21.20 Katie Lowe U13W Middlesbrough Mandale
5 5:24.31 Scarlett Newby U15W Birtley
6 5:48.07 Sophie Bell U17W Birtley

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013