Exeter - 30 May - Results

Races: 14
Finishers: 152
PBs 91 (60%)
Power of Ten results: Here

. Race : 21 BMC 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 2 01:55.39 Dan Wilde U20 Taunton
2 167 01:55.95 John Howorth U20 Team Bath
3 166 01:56.82 Robert Howorth U20 Team Bath
4 3 01:57.07 Callum Jones Cornwall / Bristol Uni / Newquay &
5 5 01:58.24 Owen Locke U20 Newport
6 1 01:58.74 Ben Hawkins U23 Taunton
7 6 01:59.86 Elliot Moran U17 Exeter
8 31 02:00.77 Lewis Cotterill U17 Newquay & Par
9 7 02:08.74 Elliot Scott U20 Taunton / Cardiff Met Uni
.
.
. Race : 25 BMC 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 172 02:01.84 Harris Mier U17 Cornwall / Truro School
2 10 02:02.32 Jaylan Bacon U17 North Somerset
3 9 02:02.34 Joe Gentry U20 North Somerset
4 17 02:02.76 Kyle Hartnell U20 Exeter
5 13 02:02.80 Hayden Fey U20 Torbay
6 12 02:03.10 Nic Andrews V35 Sale Harriers Manchester / South
7 16 02:03.54 Jack Dutton U15 North Devon
8 18 02:05.11 Benjamin Reynolds U15 Cardiff
9 11 02:06.63 James Wright North Devon
10 15 02:08.65 Tc Chulu U20 South West Rr
11 20 02:10.19 James Scarfe
.
.
. Race : 23 BMC 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 21 02:09.31 Will Bond U15 Exeter
2 23 02:09.91 Hamish James U17 North Devon
3 26 02:12.75 Alex Walker U17 North Devon
4 24 02:13.34 Liam Hallows U20 Erme Valley
5 25 02:13.37 Fraser Moran U15 Exeter
6 22 02:14.23 Jacob Reynolds U15 Cardiff
7 27 02:15.00 Sam Ponter U15 Taunton
8 28 02:15.98 Harrison Sime U15 Exeter
9 30 02:18.48 Louis Chamberlain U15 Exeter
10 32 02:20.98 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
.
.
. Race : 27 BMC 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 171 02:20.88 Jake Harker U17 Torbay
2 34 02:25.26 Joe Dix U15 Tavistock
3 38 02:26.65 Simon Neave U17 North Devon
4 42 02:27.78 George Thomas U13 North Devon
5 35 02:28.30 Peter Mountain V60 Bristol & West / South West Vets
6 41 02:29.41 Joe Hill U15 North Devon
7 37 02:31.11 Daniel Maydew U15 Wells City
8 43 02:31.52 Isaac Murray U15 Cornwall
9 36 02:31.87 Morgan Alcock U13 Torbay
10 40 02:33.43 Owen Barribal U17 Exeter
11 44 02:58.45 Lucas Earthy U11 Wells City
.
.
. Race : 28 BMC 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 97 02:10.28 Emma Haley Radley
2 99 02:17.35 Madeleine Roche U20 Exeter
3 100 02:17.37 Ellie Leather U20 Yate / Westbury
4 106 02:19.06 Harriet Turner U17 North Devon
5 103 02:20.15 Jenny Milburn U17 Tavistock / Armada
6 107 02:20.81 Rosie Whitehead U17 Bristol & West
7 102 02:20.85 Zoe Kurle Wells City / Yeovil
8 101 02:21.30 Fian Sweeney U20 Birchfield H / Exeter Uni / Ireland
9 104 02:23.09 Megan Hamilton-strong U15 Exeter
10 98 02:23.25 Annie Lewis U20 Yate
11 105 02:24.54 Emma Ryder U20 Tavistock
.
.
. Race : 26 BMC 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 111 02:21.04 Madeleine Johnson U17 Dorchester
2 170 02:23.09 Kate Marriot U15 Exeter
3 110 02:24.11 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
4 114 02:24.94 Hannah Smith U15 Deeside AAC
5 112 02:25.53 Brooke Coldwell U15 Exeter
6 115 02:26.45 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
7 108 02:28.18 Clare Hodgson Exeter
8 116 02:29.24 Olivia Travers U15 Erme Valley
9 113 02:35.71 Lily Bates U15 Torbay / Newton Abbot
.
.
. Race : 24 BMC 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 117 02:29.06 Shae Miles U15 North Devon
2 120 02:32.32 Stephanie Brooks U15 North Somerset
3 119 02:32.77 Yasmin Wafai U20 North Devon
4 122 02:33.81 Millie Ayres U15 North Devon
5 121 02:34.74 Emily-jae Mason U17 Cwmbran
.
.
. Race : 22 BMC 800m Womens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 128 02:31.94 Abi Greenslade U15 Exeter
2 127 02:35.20 Abbi Oscroft U15 North Devon
3 126 02:37.03 Rachel Emburey U15 North Devon
4 129 02:42.18 Katie Whitaker U13 Westbury / Yate
5 134 02:51.02 Ella Rogers U13 Torbay
6 132 02:53.35 Emma Harrison U13 Torbay
7 131 02:56.38 Alice Clark U13 Honiton Rc
8 133 03:02.26 Emma Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 17 BMC 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 46 03:57.73 Charlie Joslin-allen U23 Tonbridge / Cardiff Met Uni
2 47 03:57.77 Finley Mclear U20 Exeter
3 45 03:58.78 Shaun Antell Bideford
4 50 04:01.17 Oliver Carvell U17 Bridgnorth
5 51 04:04.23 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
6 59 04:07.29 Philip Bridge U23 Yeovil / Exeter Uni / Wells City
7 49 04:07.78 Ellis Garamszegi U23 Wolverhampton & Bilston / Cardiff
8 52 04:07.98 Hugh Sadler U20 Bristol & West / Avon Schs
9 56 04:08.43 Andre Stone U23 Bexley / Exeter Uni
10 55 04:08.79 Aaron Richmond Bideford
11 53 04:09.64 Chris Prothero Blaenau Gwent / Glamorgan Uni
12 54 04:11.55 Adam Wilson U23 Yate / Westbury
13 58 04:12.71 Sam Gentry U17 North Somerset
14 57 04:19.40 Joachim Tranvã¥g Exeter Uni / Norway
.
.
. Race : 18 BMC 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 60 04:07.43 Phil Burden V35 Taunton
2 63 04:14.91 Callum Choules U20 North Devon
3 62 04:16.76 James Alcock U17 Torbay
4 61 04:17.68 Noah Lambert U17 Stroud
5 64 04:19.23 John Porter V45 Plymouth H / Army / South West Vets
6 67 04:22.63 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
7 73 04:23.06 Jamie Palmer V45 Exmouth / South West Vets
8 72 04:23.45 Alex Moyse U15 Exeter
9 68 04:26.06 Lewis Duval U17 Royal Sutton Coldfield
10 71 04:26.11 Oscar Lee U15 Taunton
11 74 04:27.10 Johnny Livingstone U15 Exeter
12 69 04:28.41 Callum Smith U17 North Somerset
.
.
. Race : 19 BMC 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 76 04:33.55 Flynn Jennings U15 Bideford
2 78 04:34.17 Howard Bailey Exeter
3 87 04:35.05 Ben Whitaker U20 Westbury
4 77 04:37.16 Joe Ponter U15 Taunton
5 83 04:40.35 Morgan Curry U17 Taunton
6 82 04:41.52 Oliver Capps U13 Exeter
7 175 04:45.36 Unknown Runner North Devon
8 80 04:46.15 Oliver Woodmason U15 Tavistock
9 85 04:47.54 Adam Leworthy U15 North Devon
10 84 04:50.10 Johan Hobbs U15 Westbury
11 86 04:55.27 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
12 81 04:55.39 Sid Baldaro U15 North Devon
13 79 05:01.11 Pete Belcher V40 Exmouth
.
.
. Race : 20 BMC 1500m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 168 04:49.31 Peter Heckles Teignbridge Trotters
2 92 04:50.59 Nick Daniels V40 Taunton
3 91 04:53.30 James Reader North Devon
4 88 04:55.66 Dylan Dayman U15 North Devon
5 90 04:55.97 Steve Lang V60 South Devon / South West Vets
6 176 04:59.48 Matt Prisk Exeter
7 35 05:02.53 Peter Mountain V60 Bristol & West / South West Vets
8 94 05:08.17 Dan Luckham U15 Tavistock
9 174 05:15.63 Ben Christy Exeter Uni
10 96 06:08.44 Bob Chapman V70 Tavistock / South West Vets / Royal
.
.
. Race : 16 BMC 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 136 04:32.04 Molly Canham U17 Exeter
2 137 04:32.16 Ellie Wallace U20 Westbury / Yate
3 135 04:33.16 Hannah Hobbs U20 Yate / Westbury
4 148 04:37.28 Heidi Tregenza Cornwall
5 139 04:39.68 Elise Thorner U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
6 147 04:45.57 Eevee-may Banbury U20 North Devon
7 145 04:45.79 Daisy Davies U17 Yeovil / Wells City
8 144 04:45.84 Katie Hughes U20 Cornwall
9 140 04:47.04 Caitlin Apps U17 Exeter
10 143 04:50.03 Hannah Taunton Taunton
11 138 04:50.28 Nia Clatworthy U15 Cardiff
12 146 04:54.24 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
13 142 05:01.68 Grace Knapp U20 Swindon
14 150 05:04.06 Clarissa Nicholls U17 Bracknell Ac / Berkshire Schs / Tav
.
.
. Race : 15 BMC 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 151 04:55.77 Poppy Pellow U15 Wells City / Millfield Sch
2 159 04:58.42 Emily Whitaker U15 Westbury / Yate
3 164 05:03.54 Phoebe Clark U15 Honiton Rc
4 152 05:03.94 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
5 158 05:05.35 Daisy Pellow U13 Millfield Sch / Wells City
6 157 05:07.20 Courtney Howard U17 Exeter
7 160 05:07.57 Charlotte Brown U15 Taunton
8 155 05:08.40 Alice Bridger-morales U15 Bristol & West
9 154 05:10.90 Ida Tjã¸rsvaag Exeter Uni / Norway
10 156 05:15.82 Darcy Dryden U13 Yeovil
11 173 05:24.70 Olivia Earthy U15 Wells City
11 163 05:24.70 Darcy Barton U13 Stroud
13 162 05:24.71 Eliza Banbury U15 North Devon
14 161 05:34.93 Anya Snowball U15 Wells City
15 165 05:49.71 Catherine Harman V45 Exeter

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013