Glasgow - 28 April - Results

Races: 4
Finishers: 58
PBs 41 (71%)
Power of Ten results: Here

. Race : 4 10000m Heat 1 (A)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 29:16.39 Kristian Jones Swansea / Dark Peak / Dundee Hawkhi
2 3 29:59.07 Michael Christoforou Enfield & Haringey / Birmingham U
3 10 30:26.22 Logan Rees U23 Fife / Edinburgh Uni
4 4 30:48.93 Calum Mckenzie Corstorphine / Aberdeen Uni
5 15 30:58.63 Tom Martyn Hunters Bog Trotters
6 5 31:02.10 William Mackay Bedford & County / Thames Hare &
7 8 31:02.75 James Donald U20 Dundee Hawkhill
8 12 32:15.67 Kerry-liam Wilson V45 Cambuslang / Scottish Vets H
9 9 32:36.51 Gavin Bryson U20 Edinburgh Ac
10 11 32:39.44 Paul Sorrie V35 Shettleston
.
.
. Race : 3 10000m Heat 2 (B)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 32 32:10.90 Ben Hukins V35 Cambuslang / Ph Racing
2 29 33:18.55 Andrew Clark U23 Giffnock North / West Of Scotland
3 20 33:19.65 James Harrison Corstorphine
4 24 33:24.60 Joshua Dack Billingham / Lothian
5 18 33:41.95 Iain Macdonald Edinburgh Ac
6 21 33:49.84 Fraser Logan Belgrave
7 14 33:58.53 Andrew Bonner Giffnock North
8 35 34:19.59 Alastair Brockie V35 Corstorphine
9 36 34:30.08 Kenneth Neill V35 Ayr Seaforth
.
.
. Race : 2 10000m Heat 3 (C)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 41 34:18.63 Euan Webster Aberdeen / Aberdeen Uni / Ayr Seafo
2 47 34:26.78 Jamie Clements East Kilbride
3 55 34:35.02 Chris Greenhalgh V40 Giffnock North
4 43 34:40.46 Sean Gaffney Inverclyde
5 54 34:42.09 Graeme Paterson V40 Bellahouston Rr
6 56 34:43.55 David Tamburini V40 Inverclyde / Scottish Vets H
7 59 34:44.79 Greig Glendinning V45 Bellahouston Rr
8 40 34:49.34 Andrew Ferguson Aberdeen / Banchory Stonehaven
9 45 34:55.09 Alasdair Macmillan Garscube
10 46 35:02.00 Ben Ward Metro Aberdeen
11 63 35:24.23 Brian Scally V50 Shettleston
12 64 35:25.81 Niall Fraser Giffnock North
13 48 35:26.58 Jason Kane Inverclyde
14 49 35:33.46 Annabel Simpson U23 Fife / Glasgow Uni
15 50 35:40.05 Michael Combe V35 Ph Racing / Army
16 42 35:53.06 Marc Bromwich Bellahouston Rr
17 53 35:54.69 Iain Craven V35 Edinburgh Ac
18 61 36:11.10 David Hogg V45 Kirkintilloch
19 52 36:52.38 Michael Healy V35 Unattached
20 58 37:27.87 Luke Chamberlain V40 Giffnock North
.
.
. Race : 1 10000m Heat 4 (D)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 83 36:15.38 Robert Mcculloch V50 Kilbarchan
2 81 36:16.21 Sean Casey V45 Kirkintilloch
3 72 36:49.78 Stephen Brown V35 Unattached
4 84 36:51.88 Chris Upson V50 Cambuslang / Westerlands
5 74 37:03.90 Michelle Sandison V35 Springburn
6 70 37:11.55 Nick Boyle U20 Giffnock North
7 87 37:11.76 Fiona Matheson V55 Falkirk / Scottish Vets H
8 85 37:16.33 Denis Williams V50 Shettleston
9 67 37:20.11 Halina Rees Fife / Strathclyde Uni
10 76 37:27.21 John Paul Murphy V35 Glasgow Tc
11 86 37:36.92 Ted Gourley V50 Giffnock North
12 77 38:01.84 Suzanne Gilmour V40 Victoria Park City Of Glasgow
13 80 38:48.50 Jim White V40 Motherwell
14 73 39:36.09 Keith Dunlop V35 Edinburgh Ac / Giffnock North
15 75 39:55.01 Scott Love V35 Ph Racing
16 69 40:42.42 Nikki Gibson Edinburgh Ac
17 91 41:03.62 Isabella Sheldon U23 Glasgow University Hare & Hound
18 89 42:26.22 Peter Laing V55 Ayr Seaforth / Scottish Vets H
19 90 46:50.00 Ray Aiken Keith / Scottish Vets H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013