Exeter - 25 April - Results

Races: 10
Finishers: 86
PBs 39 (45%)
Power of Ten results: Here

. Race : 13 BMC 800m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:58.44 Nathan Brown U20 Erme Valley
2 2 02:01.67 Zack Nolan U23 Coventry / Exeter Uni
3 5 02:03.92 Sam Gentry U17 North Somerset
4 3 02:04.62 Owen Coldwell U20 Exeter
5 6 02:06.90 James Wright North Devon
.
.
. Race : 17 BMC 800m B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 10 02:14.84 Liam Hallows U20 Erme Valley
2 9 02:16.70 Will Bond U15 Exeter
3 8 02:17.36 Fraser Moran U15 Exeter
4 61 02:17.75 Natasha Lewis SW Bristol & West
5 13 02:18.92 Mark Turner V55 Exeter
6 12 02:21.91 Oliver Woodmason U15 Tavistock
7 14 02:24.81 Louis Chamberlain U15 Exeter
8 15 02:34.94 Owen Barribal U17 Exeter
.
.
. Race : 14 BMC 800m C (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 16 02:23.36 Jake Harker U17 Torbay
2 11 02:33.89 Morgan Alcock U13 Torbay
3 17 02:34.65 Myles Begley U15 Torbay
4 19 02:45.24 Xavier Bly U13 Torbay / Torbay
5 21 03:03.88 Peter Howe U13 Exeter
6 20 03:07.19 Billy Harker U13 Torbay
.
.
. Race : 16 BMC 800m A (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 62 02:17.92 Katie Olding U23 Thames Valley / Imperial College
2 67 02:19.00 Madeleine Roche U20 Exeter
3 66 02:23.09 Annie Lewis U20 Yate
4 63 02:23.52 Clare Hodgson Exeter
5 65 02:24.66 Megan Hamilton-strong U15 Exeter
6 64 02:24.85 Jenny Milburn U17 Tavistock / Armada
7 72 02:30.02 Megan Webber U17 Torbay / Newton Abbot
8 70 02:31.64 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
9 71 02:34.67 Olivia Travers U15 Erme Valley
.
.
. Race : 15 BMC 800m B (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 73 02:33.21 Lily Bates U15 Torbay
2 75 02:37.83 Yasmin Wafai U20 North Devon
3 74 02:47.42 Stephanie Brooks U15 North Somerset
4 78 02:47.82 Josie Ratcliff U15 Torbay
5 79 02:50.89 Tallulah Watson U13 Taunton
6 80 02:54.27 Emma Harrison U13 Torbay
7 76 02:54.32 Ella Rogers U13 Torbay
8 77 02:56.32 Estelle Roots U13 Torbay
.
.
. Race : 22 BMC 1500m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 23 04:04.65 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
2 25 04:11.94 Harris Mier U17 Cornwall / Truro School
3 22 04:16.10 Ben Hawkins U23 Taunton
4 29 04:16.48 Elliot Moran U17 Exeter
5 28 04:16.90 Joe Gentry U20 North Somerset
6 26 04:16.93 Callum Choules U20 North Devon
.
.
. Race : 20 BMC 1500m B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 36 04:15.77 Jake Smith U20 Exeter / Axe Valley
2 37 04:21.28 Francis Malone-lee V35 Guildford & Godalming / Cambridge
3 32 04:22.05 James Alcock U17 Torbay
4 31 04:22.48 Hamish James U17 North Devon
5 30 04:22.57 Euan Kernahan U20 North Devon / Torrington
6 34 04:23.72 Alex Moyse U15 Exeter
7 39 04:24.74 James Scarth V40 Bracknell Ac
8 41 04:26.49 Jonathan Hall Exeter
9 35 04:28.28 Callum Smith U17 North Somerset
10 33 04:31.10 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
11 40 04:34.13 John Cooper Plymouth H
12 38 04:35.13 Johnny Livingstone U15 Exeter
13 81 04:36.36 Molly Canham U17W Exeter
.
.
. Race : 19 BMC 1500m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 42 04:29.32 Tc Chulu U20 South West Rr
2 47 04:31.48 Max Watson U15 Taunton
3 43 04:33.36 Oscar Lee U15 Taunton
4 46 04:33.62 Sam Ponter U15 Taunton
5 45 04:45.62 Howard Bailey Exeter
6 82 04:51.48 Grace Brock U17W Cornwall
7 51 04:53.45 Sam Mills U13 Exeter
8 48 04:54.35 Sid Baldaro U15 North Devon
9 49 04:54.56 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
10 50 04:55.07 Anthony Roper V50 Bristol & West / Midland Masters
.
.
. Race : 18 BMC 1500m D (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 54 04:51.07 Adam Leworthy U15 North Devon
2 52 04:51.84 Alexander Bly U15 Torbay
3 60 04:57.48 Morgan Curry U17 Taunton
4 53 05:06.23 Dylan Dayman U15 North Devon
5 59 05:10.34 Isaac Murray U15 Cornwall
6 55 05:11.75 Allan Herdman V60 Tavistock / South West Vets
7 57 05:36.01 George Thomas U13 North Devon
8 97 06:17.45 Bob Chapman V70 Tavistock
.
.
. Race : 21 BMC 1500m A (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 84 04:46.75 Heidi Tregenza Bournemouth / Cornwall
2 88 04:49.53 Hannah Taunton Taunton
3 85 04:50.63 Katie Hughes U20 Cornwall
4 83 04:53.12 Caitlin Apps U17 Exeter
5 89 04:57.61 Harriet Turner U17 North Devon
6 90 04:58.98 Natasha Farrington U17 Tavistock
7 92 05:03.29 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
8 86 05:07.67 Olivia Walklett U20 Newquay & Par
9 91 05:12.71 Courtney Howard U17 Exeter
10 95 05:20.25 Charlotte Brown U15 Taunton
11 93 05:23.71 Millie Ayres U15 North Devon
12 96 05:24.95 Scarlett Livingstone U13 Exeter
13 87 05:40.01 Abbi Oscroft U15 North Devon

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013