BMC Sheffield January 8th

fiogf49gjkf0d
T13 - BMC 800m - M - A Race
1 205 Spencer Thomas U23 Brighton Phoenix 1:49.62
2 203 Finley Bigg U20 Brighton Phoenix 1:52.36
3 202 Patrick Taylor U23 Vale of Aylesbury/Birmingham Un 1:54.36
DNF 204 Kevin Bell Liverpool H
.
T18 - BMC 800m - M - B Race
1 213 Andrew Walshe Thames Valley/St. Mary's Uni 1:52.33
2 215 Tom Marshall Cardiff 1:52.42
3 217 Andrew Wright U23 Willowfield/Cardiff Uni 1:52.83
4 212 Adam Wright U23 Rugby & Northampton/Loughboroug 1:53.50
5 214 Callum Crawford-Walker U20 Annadale 1:54.29
6 208 Oliver Dane U20 Sheffield & Dearne 1:54.42
7 218 Nick Armstrong U23 Bexley/Loughborough Students 1:56.29
. .
T14 - BMC 800m - M - D Race
1 223 Jethro McGraw U23 Amber Valley/Birmingham Uni 1:55.61
2 222 Jonathan Hiorns Notts 1:56.10
3 220 Martin Reid V35 Bolton/Sheffield Hallam Uni 1:57.72
4 219 Samuel Jones U23 St. Albans AC/St. Albans Stride 1:59.57
.
T12 - BMC 800m - M - F Race
1 229 Archie Richardson U17 Lincoln Wellington 1:58.52
2 230 Donald MacLeod Glasgow City/Stornoway 1:59.39
3 231 Daniel Preston U17 Liverpool H 1:59.54
4 225 James Moroney V35 Notts 2:00.49
5 232 Tom Guy City of Stoke 2:02.20
6 316 Tomas Roberts Preston 2:11.05
.
T20 - BMC 800m - W - A Race
1 234 Sophie Mansfield U23 Brighton Phoenix 2:10.99
2 233 Katrina Simpson U20 Halesowen/West Midlands Schs 2:12.41
3 235 Katy-Ann McDonald U20 Blackheath & Bromley 2:12.72
4 237 Isobel Ives U20 Basildon 2:14.65
5 238 Anna Clark U23 Woodford Green Essex Ladies/Bat 2:18.40
.
T15 - BMC 800m - W - B Race
1 242 Bethany Williams U20 Mansfield 2:14.25
2 240 Cara Anderson Perth Strathtay/Derby Uni 2:14.59
3 243 Danielle Webb U20 Liverpool H/Loughborough Studen 2:18.96
4 239 Issy Cotham U20 Wolverhampton & Bilston 2:22.74
.
T21 - BMC 1500m - M - A Race
1 252 Dominic Brown Tonbridge/Sheffield Uni 3:49.59
2 248 Stuart Ferguson Radley/Lamar Uni 3:50.04
3 254 Steve Mitchell Bristol & West/Cardiff Met Uni/ 3:50.24
4 262 Ian Crowe-Wright U23 Brighton & Hove/Birmingham Uni 3:51.05
5 251 Ossama Meslek U23 Leeds City 3:51.35
6 245 Adam Scott U20 Fife 3:53.31
7 247 David Proctor Sale Harriers Manchester/Rochda 3:53.78
8 253 Richard Powell Trafford/Leeds Uni/Adams State 3:55.07
DNF 246 Stephen Mackay Glasgow City/Inverness
.
T16 - BMC 1500m - M - B Race
1 260 Benjamin Davies U20 Bedford & County 3:55.45
2 256 Stuart King Heanor/Leeds Beckett Uni 3:55.82
3 263 David Horniman Trafford 3:56.05
4 261 James McNally Liverpool H 3:58.85
5 259 Ben Potrykus U23 Pitreavie/Heriot-Watt Uni 3:59.85
6 257 Callum McCormick U20 Leigh/Birmingham Uni 4:00.03
7 255 James Habergham U23 Halifax/Leeds Beckett Uni 4:11.81
.
T22 - BMC 1500m - M - C Race
1 273 Nathan Baker U20 Middlesbrough (Mandale) 3:57.97
2 275 Euan Campbell U23 Stornoway/White Star (Belgium)/ 4:00.67
3 267 Josh Allen U20 Middlesbrough (Mandale) 4:05.68
4 269 Robert Torch Leeds City/Durham Uni 4:06.62
5 271 James Hamilton Ballymena Runners 4:10.26
6 274 Adam Wilson U23 Yate/Westbury 4:11.28
7 268 Sam Garratt U23 New Marske/Manchester Metropoli 4:14.50
8 270 Andrew Kaar Coventry 4:17.49
.
T17 - BMC 1500m - W - A Race
1 315 Elinor Kirk Swansea/Southampton Uni 4:18.31
2 281 Jacqueline Fairchild Trafford 4:20.48
3 283 Kate Maltby Bristol & West 4:20.78
4 313 Faye Fullerton Havering 4:25.14
5 280 Georgie Hartigan U23 Birchfield H/Loughborough Stude 4:25.88
6 284 Chloe Bradley Doncaster/Loughborough Students 4:29.49
7 282 Naomi Collier Grantham AC/Birmingham Uni 4:30.06
8 277 Rochelle Harrison Lincoln Wellington 4:32.68
9 312 Carolyn Johnson Blackheath/Loughborough Student 4:33.36
10 278 Lilly Coward U23 Invicta East Kent/St. Mary's Un 4:33.51
11 276 Caroline Ford Cambridge H/Loughborough Studen 4:34.60
.
T25 - BMC 3000m - M - A Race
1 286 James West U23 Tonbridge/Loughborough Students 7:58.94
2 317 Andrew Heyes Hallamshire 7:59.18
3 296 Ieuan Thomas Cardiff 8:00.58
4 292 Philip Sesemann Blackheath & Bromley/Leeds Uni 8:00.78
5 293 Nick Goolab Belgrave 8:03.29
6 299 John Ashcroft Liverpool H/Leeds Uni 8:04.87
7 294 Owen Hind Kent/West Texas A&M Uni 8:10.86
8 310 William Gray Brighton & Hove/Birmingham Uni/ 8:11.81
9 295 Tom Holden U23 Tonbridge/Loughborough Students 8:13.74
10 297 Matt Bergin Bedford & County/New Mexico Uni 8:15.73
11 287 Matthew Shirling U23 Liverpool H/St. Mary's Uni 8:48.23
DNF 285 Anthony Whiteman V45 Shaftesbury Barnet
DNF 290 Eoin Everard Kilkenny/Northumbria Uni/Irelan
DNF 291 Ignacio Spain
DNF 298 Matthew Clowes Cardiff/Concordia Uni/Staffords
.
T23 - BMC 3000m - M - B Race
1 308 Jonathan Tobin U23 Swansea/Sheffield Uni 8:19.77
2 306 Sam Bennett Lewes/Birmingham Uni 8:25.07
3 311 Jack Hallas Birchfield H/Leeds Beckett Uni 8:25.82
4 318 Wondiye Fikre Leeds City AC 8:33.50
5 302 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants/Sheffie 8:33.95
6 307 Archie Walton U20 Taunton/Loughborough Students 8:39.32
7 265 James Thie V35 Cardiff/Cardiff Met Uni 8:40.05
8 304 Ben Bradley U23 Aldershot Farnham & District/S 8:42.72
9 309 Jack Nixon Stockport 8:46.25
10 303 Phil Williams Rochdale H/Teeside Uni/Sheffiel 8:49.29
11 301 Josh Lunn Bedford & County 8:50.78

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013