BMC / GAA Glasgow - 4 Jan - Results

fiogf49gjkf0d

Races: 14
Finishers: 130
PBs 80 (62%)
Power of Ten results: Here

600m Invitational A
1. 1 1:18.98 Ben Greenwood Perth
2. 3 1:21.39 Cameron Steven Lasswade AC
3. 2 1:21.99 Lea Stephenson Tynedale
4. 5 1:22.15 Sam Brown Edinburgh AC
5. 4 1:22.38 Callum Drummond Shettleston
6. 6 1:23.27 Donnie McLeod Stornoway
.
600m Invitational B
1. 11 1:32.48 Jill Cherry Victoria Park City of Gla
2. 10 1:32.50 Mhairi Patience Victoria Park City of Gla
3. 7 1:35.08 Kerry MacAngus Kilbarchan AAC
4. 8 1:38.81 Sarah Eunson Giffnock North
.
3000m Heat 1
1. 26 8:07.65 Kristian Jones Swansea
2. 14 8:11.65 James Bowness Trafford/Glasgow Caledoni
3. 28 8:12.09 Jonathan Hopkins Swansea
4. 15 8:18.86 Ryan Thomson Cambuslang/Strathclyde Un
5. 29 8:27.97 Robert Bough Edinburgh AC
6. 18 8:32.37 Euan Campbell Stornoway/White Star (Bel
7. 17 8:33.36 James Donald Dundee Hawkhill
8. 19 8:35.36 Adam Scott Fife
9. 22 8:41.64 Stephen Mackay Glasgow City/Inverness
10. 24 8:42.85 Stuart Gibson Cambuslang/Whitemoss
.
3000m Heat 2
1. 32 8:45.57 Elisha De Mello Rugby & Northhampton
2. 40 8:47.33 Kevin Campbell Law
3. 33 8:47.49 Anthony Addison Corstorphine
4. 31 8:47.91 Ben Potrykus Pitreavie
5. 36 8:53.13 Jamie MacKinnon Victoria Park City of Gla
6. 43 8:58.30 Liam Barnsby Inverness
7. 35 8:58.86 Jake Thomas Livingston
8. 41 9:21.83 Adam Pratt Tynedale
9. 37 9:26.19 Alistair Campbell Glasgow City/Cambuslang
.
3000m Heat 3
1. 60 8:59.39 Laura Muir Dundee Hawkhill
2. 58 9:01.97 Kate Maltby Bristol and West
3. 59 9:11.38 Melissa Courtney Shaftesbury Barnet
4. 55 9:12.86 Kerry O'Flaherty Ireland
5. 57 9:17.19 Emma Mitchell Ireland
6. 50 9:28.19 Jemma Reekie Kilbarchan
7. 51 9:33.02 Erin Wallace Giffnock North
8. 56 9:42.65 Gemma Kersey Basildon
9. 53 9:45.48 Stephanie Pennycook Fife/Edinburgh AC
.
3000m Heat 4
1. 72 8:49.68 Gavin Smith Cambuslang
2. 78 8:57.33 Owen Miller Fife
3. 66 8:58.85 Andrew MacAngus Kilbarchan
4. 117 9:06.94 James Adam Pitreavie
5. 65 9:10.07 Drew Pollock Cambuslang
6. 80 9:18.91 Oliver Watson-Sweeney Giffnock
7. 68 9:30.26 Ross Stephen Cambuslang
8. 70 9:32.31 Stephen Addison Corstorphine
9. 73 9:41.95 Matthew Mackinnon Glasgow City
10. 76 9:42.23 Fraser Logan Belgrave
.
3000m Heat 5
1. 86 8:59.69 David Henderson Inverclyde
2. 85 9:02.63 Gordon Robertson Cambuslang
3. 82 9:02.65 Kerry-Liam Wilson Cambuslang
4. 81 9:04.33 Guy Bracken North Shield Poly
5. 88 9:15.15 Garry Mathew Garscube
6. 83 9:19.18 Robert Gilroy Cambuslang
7. 87 9:22.94 Gordon Barrie Dundee Hawkhill/Bedford &
8. 90 9:24.07 Darran Muir Law
9. 178 9:28.38 Stephen Allen Motherwell/Scottish Vets
10. 102 9:30.95 Mark Gardner Lancaster & Morecambe
11. 96 9:32.69 Michael Healy Unattached
12. 92 9:36.72 David Tamburini Inverclyde/Scottish Vets
13. 91 9:36.77 Tony Golabek Inverness
14. 97 9:45.89 Iain Burns Bellahouston RR
15. 100 9:45.98 Graeme Paterson Bellahouston RR
16. 101 9:47.79 Greig Glendinning Bellahouston RR
17. 95 10:05.70 Neil Walker Kilmarnock
18. 99 10:08.75 Gordon Reid Kilmarnock/Stubbington Gr
.
3000m Heat 6
1. 107 9:24.43 Craig Reid Bellahouston RR
2. 118 9:31.78 Andrew Bonner Giffnock North
3. 120 9:34.14 Iain McWhinnie Fife
4. 105 9:34.25 Keir Howlieson Central
5. 106 9:35.73 Graeme Hyett Inverclyde/Belgrave
6. 110 9:50.63 Alasdair Macmillan Garscube
7. 103 10:44.80 David Addison Corstorphine
.
3000m Heat 7
1. 124 9:34.62 Euan Hood Lasswade
2. 130 9:49.46 Aidan McCaffrey Kirkintilloch
3. 126 9:50.65 Marc Bromwich Bellahouston RR
4. 135 9:52.07 Ben Shaw Giffnock North
5. 132 9:54.05 Eloise Walker Edinburgh AC
6. 115 9:54.69 Robert Lindsay Kilmarnock
7. 131 9:58.51 Andrew Robertson Giffnock North
8. 136 10:10.72 Zoe Bates Edinburgh AC
9. 129 10:10.74 Heather Barnes Giffnock North
10. 121 10:32.80 Calum Young Giffnock North
.
3000m Heat 8
1. 154 9:48.33 Howard C Elliott Kirkintilloch
2. 145 9:53.02 Jason Kane Inverclyde
3. 140 9:54.07 Stephen Brown Unattached
4. 146 9:57.52 Ethan Carolan Giffnock North
5. 144 10:02.71 Chris Upson Cambuslang/Westerlands
6. 143 10:04.53 Gary Mckendrick Inverclyde
7. 150 10:07.74 Mark Alexander Kilmarnock
8. 147 10:08.33 Duncan Ryan Perth RR
9. 152 10:17.62 Rob McLennan Garscube
10. 139 10:20.54 Calum Little Cumbernauld
11. 148 10:21.44 Patrick Gibbons Garscube
12. 142 10:23.30 Rhian Dawes Victoria Park City of Gla
13. 149 10:42.47 Murray Fotheringham Giffnock North
.
3000m Heat 9
1. 157 10:01.66 Robert Bartley Kirkintilloch
2. 169 10:04.22 Lily-Jane Evans-Haggerty Victoria Park City of Gla
3. 159 10:12.33 Dylan Elliott Kirkintilloch
4. 170 10:12.47 Patrick O'Kane Strathearn
5. 161 10:14.27 Denis Williams Shettleston
6. 160 10:14.57 Ryan Donald Dundee Hawkhill
7. 168 10:15.43 Jessica MacLeod Costorphine
8. 156 10:16.86 Luke Chamberlain Giffnock North
9. 164 10:17.81 Ted Gourley Giffnock North
10. 163 10:21.52 Fiona Matheson Falkirk/Scottish Vets H
11. 158 10:35.46 Kate Richardson Giffnock North
12. 166 10:36.62 Martyn Glancy Kirkintilloch
13. 165 10:44.10 Emily Crusher Giffnock North
14. 171 10:48.20 Connell Drummond Kilmarnock
15. 162 11:01.34 Blayne Wright Victoria Park City of Gla
.
3000m Heat 10
1. 174 10:28.45 David Sawyer Giffnock North
2. 173 10:35.04 Sean Casey Kirkintilloch
3. 188 10:36.36 Laura Ferguson Glasgow School of Sport
4. 176 10:47.06 Callum Byrne Victoria Park City of Gla
5. 179 10:53.36 Claire Thompson Victoria Park City of Gla
6. 180 10:55.61 David Auchie Ayrodynamic Runners/Kilma
7. 183 10:58.34 John Tougher Kilmarnock
8. 182 11:04.33 Lauren Mcculloch Central/East Sutherland
9. 184 11:10.24 Jacqueline Etherington Tyne Bridge/Scottish Vets
10. 181 11:41.81 Peter Laing Ayr Seaforth/Scottish Vet
.
3000m Heat 11
1. 190 11:06.25 Aimee Anderson Glasgow School of Sport
2. 194 11:10.24 Emma Chamberlain Giffnock North
3. 192 11:28.14 Julie Wilson Inverness
4. 187 11:51.51 Niamh Riggins Cambuslang
5. 198 11:52.97 Catherine Ferry Edinburgh AC
6. 196 12:44.90 Sharon Ramage Edinburgh AC
7. 193 13:15.61 Phyllis Hands Motherwell
8. 197 13:35.33 David Cooney Cambuslang
.
5000m Heat 1
1. 60 14:49.12 Laura Muir Dundee Hawkhill

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013