Exeter - 30 Aug - Results

Races: 13
Finishers: 111
PBs 43 (39%)
Power of Ten results: Here

. Race : 11 BMC 800m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:55.11 Phil Norman North Devon
2 3 01:57.43 James Thie V35 Cardiff / Cardiff Met Uni
3 4 01:58.24 Andrew Smith U20 Poole Runners / Loughborough Stud
4 5 02:00.07 Alex Price U20 Rhondda
5 6 02:01.85 Jac Smith U20 Cardiff
6 7 02:02.39 Adam Wilson U20 Yate / Westbury
7 10 02:03.71 Michael Proffitt U20 North Somerset
8 9 02:04.24 Ben Lloyd U17 Yeovil / Wells City
9 8 02:05.10 Owen Coldwell U17 Exeter
.
.
. Race : 18 BMC 800m D (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 28 02:20.97 Harry Cunningham U13 Swindon
2 31 02:26.24 Darryn Mcatee V55 Newport / Welsh Masters
3 130 02:28.36 David Bedwell V60 Bristol & West
4 32 02:38.67 Lewis Jacobs U13 Rhondda
5 33 02:42.54 Dan Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 20 BMC 800m B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 17 02:01.65 Alex Crossland Clevedon
2 13 02:01.89 Euan Kernahan U17 North Devon
3 11 02:02.42 Elliott Chard U20 Yate Ac
4 14 02:03.89 Richard Bruce V45 Exeter / Southern Counties Vets
5 12 02:06.92 Jessica Judd U23 Chelmsford / Loughborough Student
6 16 02:07.32 Joe Connors U20 Yate / Westbury
7 18 02:09.61 Luke Gawthorn U17 Newport
8 19 02:10.54 Gareth Knight Newport
.
.
. Race : 22 BMC 800m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 22 02:09.29 James Alcock U15 Torbay
2 26 02:10.87 William Nicolle U20 Taunton / Loughborough Students
3 24 02:12.13 Jodie Judd U20 Chelmsford
4 21 02:12.68 David Locke U15 Newport
5 25 02:16.81 Mark Turner V55 Exeter
6 27 02:19.00 Iwan James Smith U15 Cardiff
7 23 02:22.80 Jake Seville U15 Newport
.
.
. Race : 21 BMC 800m A (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 02:14.15 Sarah Wilson U17 Team Bath
2 77 02:15.72 Lilly Hawkins U23 Yeovil / Plymouth Uni / Wells City
3 78 02:19.79 Elise Thorner U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
4 85 02:20.12 Tess Masselink U20 Tavistock
5 84 02:20.87 Jade Littlechild U17 Team Bath
6 80 02:21.93 Ffion Morgan U17 Cardiff Archers
7 83 02:23.76 Clare Hodgson Exeter
8 82 02:25.23 Rosie Whitehead U15 Bristol & West
9 86 02:31.80 Emma Ryder U17 Tavistock
.
.
. Race : 23 BMC 800m B (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 87 02:25.13 Daisy Thompson U13 Carmarthen
2 91 02:27.67 Megan Webber U17 Torbay / Newton Abbot
3 92 02:27.80 Rhianna Giles U17 Newquay & Par
4 89 02:28.97 Eden Williams U13 Cardiff
5 95 02:29.39 Alice Davies U17 Bristol & West
6 93 02:31.05 Erin Silvester U17 North Devon
7 90 02:32.50 Brooke Coldwell U15 Exeter
8 94 02:38.67 Alys Withers U20 North Somerset
.
.
. Race : 19 BMC 800m C (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 100 02:31.23 Courtney Howard U15 Exeter
2 98 02:32.13 Ella Morgan U15 Aberdare Valley
3 104 02:37.50 Lowri Thomas U15 Newport
4 103 02:39.12 Bethan Morgan U13 Newport
5 102 02:39.56 Olivia Carthew U17 Newquay & Par
6 99 02:41.18 Lily Bates U15 Torbay
7 101 02:44.81 Jasmine Stone U13 Exeter / Wells City
.
.
. Race : 17 BMC 800m D (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 108 02:35.98 Lotte Taylor U13 North Devon
2 110 02:39.62 Jackie Walpole V60 Exeter / South West Vets
3 106 02:41.59 Sadie Carter U15 Exeter
4 105 02:41.78 Anya Turner U20 Exeter / Somerset Schs
5 132 02:43.64 Eleri Brown U17 Taunton
6 107 02:47.24 Samidi Nanayakkara U15 Exeter
7 109 02:49.89 Ellie-mae Wainwright U13 Newport
8 112 02:51.50 Sapphire Samuel U13 Newport
9 111 03:04.18 Angel Samuel U13 Newport
.
.
. Race : 12 BMC 1500m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 36 03:54.13 Jack Hutchens North Devon / Plymouth Uni
2 38 03:54.71 Samuel Maher U20 Jersey
3 34 03:55.78 Allan Stewart Chiltern
4 37 04:06.60 Ben Hawkins U23 Taunton
5 41 04:06.86 Phil Burden V35 Taunton
6 40 04:06.90 Aaron Brown Tipton Harriers
7 43 04:10.91 Nathan Brown U20 Erme Valley
8 42 04:11.41 Nick Bennett U23 North Devon / Bath Uni
9 39 04:12.51 Jason Drew U20 Bristol & West
.
.
. Race : 16 BMC 1500m B (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 46 04:12.81 Jackson Mountford U17 Newport
2 44 04:12.99 Zak Wort U17 Kingston & Poly / Middlesex Schs
3 45 04:15.52 Callum Choules U17 North Devon
4 47 04:18.73 Michael Biss U20 Wells City / Yeovil
5 53 04:23.87 Tom Blake U20 Exeter
6 50 04:23.93 Craig Bridges Team Bath / Walton
7 52 04:24.52 Hamish James U15 North Devon
8 51 04:27.81 George Tomkins U15 Honiton Rc
9 48 04:33.43 Tom Brew U17 Tavistock
.
.
. Race : 15 BMC 1500m C (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 54 04:28.49 Philip Roberts V35 Taunton
2 55 04:35.89 Russell Forsbrook V40 Cheltenham / North Somerset
3 58 04:36.09 Lee Dart U15 Exeter
4 60 04:44.67 Shaun Mckernan U17 Torbay
5 57 04:45.68 Finley Ball U15 North Devon
6 62 04:46.42 Miles Woolnough South West Rr
7 61 04:51.84 Harrison Roberts U17 Plymouth H
8 65 05:01.76 Benjamin Johnson U13 Middlesbrough (mandale)
9 63 05:03.88 Allan Herdman V60 Tavistock / South West Vets
10 64 05:07.08 Sid Baldaro U15 North Devon
.
.
. Race : 13 BMC 1500m D (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 72 04:51.05 Scott Filmer Army
2 70 05:00.99 William Rutland U17 Torbay
3 67 05:03.84 Sam Mills U13 Exeter
4 69 05:06.37 Adam Leworthy U13 North Devon
5 68 05:06.98 Dylan Dayman U13 North Devon
6 74 05:11.08 James Lamb U13 Tavistock
7 76 05:11.48 Scott Hunter South West Rr
8 73 05:20.19 Andrew Woolacott V50 North Devon
9 75 05:25.19 Joe Dix U13 Tavistock
.
.
. Race : 14 BMC 1500m A (Women)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 113 04:51.49 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
2 120 05:03.25 Elizabeth Plews U17 Bristol & West
3 116 05:03.73 Harriet Turner U15 North Devon
4 117 05:08.74 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
5 122 05:10.08 Bethan Wainwright U17 Newport
6 123 05:17.76 Demi-marie Goddard U15 Wimborne
7 124 05:20.95 Ellie Robinson U15 Newport
8 125 05:21.31 Jemima Jenkins U15 Newport
9 121 05:22.62 Olivia Roderick U13 Independent Intelligent Fitness
10 128 05:25.10 Millie Ayres U13 North Devon
11 126 05:28.49 Mollie Samuel U17 Newport
12 129 05:28.78 Imogen Tanner U13 Independent Intelligent Fitness

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019