Exeter - 26 July - Results

Races: 14
Finishers: 125
PBs 63 (50%)
Power of Ten results: Here

. Race : 28 BMC 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 1 01:53.76 Sam Bedofrd Wells City / Bath Uni
2 2 01:54.72 Adrian Lloyd-davies U17 Bridgnorth
3 3 01:55.36 Oliver Carvell U15 Bridgnorth
4 5 01:58.07 Nathan Brown U20 Erme Valley
5 7 01:58.24 James Roberts U23 Wycombe / Bristol Uni
6 6 01:58.25 Adam Peacock Bromsgrove & Redditch / Royal Nav
7 4 01:59.07 Andrew Smith U20 Poole Runners / Loughborough Stud
8 9 02:00.72 Connor Richards U15 Newport
9 8 02:01.48 Joe Gentry U20 North Somerset
.
.
. Race : 26 BMC 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 18 02:02.89 Ben Sutton U20 North Devon
2 11 02:03.06 Adam Wilson U20 Yate / Westbury
3 14 02:03.33 Owen Coldwell U17 Exeter
4 17 02:03.54 Harris Mier U15 Cornwall / Truro School
5 13 02:03.56 Finley Richards U15 Newport
6 10 02:04.08 Michael Barber U17 London Schs
7 15 02:06.04 Ben Mcintyre U15 Swindon
8 16 02:09.31 Euan Kernahan U17 North Devon
.
.
. Race : 25 BMC 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 23 02:04.83 Sam Gentry U15 North Somerset
2 20 02:06.48 Jack Dutton U15 North Devon
3 19 02:06.85 Craig Bridges Team Bath / Walton
4 24 02:08.21 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
5 25 02:08.85 Molly Canham U15 Exeter
6 21 02:08.97 Luke Gawthorn U17 Newport
7 22 02:09.48 Gareth Knight Newport
8 27 02:09.69 Victoria Weir U20 City Of Plymouth
.
.
. Race : 23 BMC 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 28 02:15.10 Piran Clark Unattached
2 32 02:16.39 Matt Dutton V40 North Devon
3 31 02:17.08 Harrison Roberts U17 Plymouth H
4 33 02:17.37 Elliot Mier U15 Cornwall / Truro School
5 36 02:18.04 Alex Moyse U15 Devon Schs
6 30 02:18.15 Jacob Reynolds U13 Cardiff
7 34 02:22.80 Tom Heal U13 Taunton
8 35 02:23.31 Oliver Woodmason U13 Tavistock
.
.
. Race : 22 BMC 800m Mens E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 37 02:24.49 Charlie Carvell U13 Bridgnorth
2 38 02:27.65 Liam Gallantry Newquay & Par
3 40 02:28.19 Cameron Bryson U13 Exeter
4 39 02:29.59 Sam Mills U13 Exeter
5 41 02:32.99 William Maine U13 North Somerset
.
.
. Race : 27 BMC 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 87 02:17.21 Madeleine Roche U20 Exeter
2 86 02:22.06 Ffion Morgan U17 Cardiff Archers
3 89 02:23.44 Maisie Jeger U13 Southampton / Newbury
4 94 02:25.20 Sofia Vella U15 Cardiff
5 93 02:26.12 Emma Ryder U17 Tavistock
6 92 02:26.59 Clare Hodgson Exeter
7 90 02:28.66 Brooke Coldwell U15 Exeter
8 91 02:37.51 Martika Gallagher U20 North Devon
.
.
. Race : 24 BMC 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 97 02:23.64 Megan Webber U17 Torbay / Newton Abbot
2 95 02:23.77 Eve Quinn U17 Sunderland
3 96 02:24.23 Harriet Turner U15 North Devon
4 100 02:27.63 Sophie Burden U17 Exeter
5 103 02:28.16 Anya Lennon U15 Cardiff Archers
6 98 02:30.80 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
7 102 02:31.51 Anwen Roberts U17 Newport
8 101 02:32.77 Shae Miles U15 North Devon
9 99 02:33.80 Olivia Travers U13 Erme Valley
.
.
. Race : 21 BMC 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 104 02:28.67 Isobel Pinsky U15 Exeter
2 110 02:38.16 Jackie Walpole V60 Exeter / South West Vets
3 105 02:38.40 Lotte Taylor U13 North Devon
4 109 02:38.54 Lucy Maine U15 North Somerset
5 106 02:39.71 Ellie-mae Wainwright U13 Newport
6 133 02:42.82 Andrea Gilbert U15 Exeter
7 108 02:43.94 Catherine Harman V40 Exeter
.
.
. Race : 15 BMC 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 42 03:56.90 Linton Taylor U23 Newark Ac / Leeds Uni
2 44 03:57.04 Jack Hutchens North Devon / Plymouth Uni
3 43 04:03.78 Archie Walton U20 Taunton
4 53 04:04.58 Luke Scott Taunton
5 51 04:05.25 Ben Hawkins U23 Taunton
6 47 04:05.26 Phil Burden V35 Taunton
7 46 04:05.84 Tom Jenkins U20 Newport
8 49 04:06.09 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
9 50 04:06.14 Aaron Richmond Bideford
10 48 04:08.38 Michael Gaunt U23 North Devon / Cardiff Uni
11 52 04:08.58 Hugh Sadler U17 Bristol & West / Avon Schs
12 45 04:16.45 Jason Drew U20 Bristol & West
.
.
. Race : 20 BMC 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 60 04:08.53 Nick Bennett U23 North Devon / Bath Uni
2 56 04:16.54 Mark Jenkin V35 Bideford
3 65 04:18.46 Jamie Palmer V45 Exmouth / Exeter
4 58 04:18.96 Elliot Moran U17 Exeter
5 64 04:19.08 James Watson V40 Taunton
6 55 04:19.18 Simon Anderson V50 City Of Plymouth / Plymouth H / Sou
7 62 04:20.07 Richard Bruce V45 Exeter / Southern Counties Vets
8 57 04:20.29 Sam Hopton South West Rr
9 59 04:20.95 Michael Biss U20 Wells City / Yeovil
10 66 04:26.92 Benjamin Reynolds U15 Cardiff
11 61 04:27.81 Joey Jordan North Devon
12 54 04:30.13 Michael Proffitt U20 North Somerset
.
.
. Race : 18 BMC 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 71 04:34.72 Philip Roberts V35 Taunton
2 67 04:35.69 William Nicolle U20 Taunton / Loughborough Students
3 68 04:39.80 Jack Wilkinson U15 North Somerset
4 72 04:43.19 Max Adams U15 Swindon
5 69 04:45.00 Lee Dart U15 Exeter
6 73 04:47.63 James Walsh U17 Bristol & West
7 74 04:47.66 Sam Ponter U15 Taunton
8 70 04:48.16 Joseph Perry U17 Erme Valley
9 75 04:59.53 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
.
.
. Race : 16 BMC 1500m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 77 04:54.43 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
2 83 04:55.77 Allan Herdman V60 Tavistock / South West Vets
3 79 04:56.72 Steve Lang V60 South Devon / South West Vets
4 76 04:57.32 Sid Baldaro U15 North Devon
5 84 04:59.78 Max Watson U15 Taunton
6 78 05:00.33 Joe Ponter U13 Taunton
7 82 05:01.28 Shaun Roberts V40 Plymouth H
8 81 05:01.31 Adam Leworthy U13 North Devon
9 80 05:04.12 Dylan Dayman U13 North Devon
10 85 05:07.20 Dan Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 19 BMC 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 111 04:38.25 Ellie Wallace U20 Westbury / Yate
2 113 04:45.24 Yoyo Barnsley U20 Cornwall
3 115 04:45.67 Hannah Blair City Of Plymouth / Plymouth Uni
4 116 04:47.63 Caitlin Apps U17 Exeter
5 112 04:48.01 Nia Clatworthy U15 Cardiff
6 114 04:57.41 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
.
.
. Race : 17 BMC 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 121 04:56.63 Daisy Thompson U13 Carmarthen
2 118 04:57.28 Hannah Gaunt U20 North Devon
3 120 04:57.85 Caitlin Carnegie U17 Yeovil / Wells City
4 127 04:59.74 Nelly Bridger-morales U15 Bristol & West
5 117 05:03.27 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
6 124 05:03.32 Bethan Wainwright U17 Newport
7 126 05:04.12 Lauren Ashurst U17 Bristol & West
8 119 05:05.23 Eden Williams U13 Cardiff
9 122 05:09.51 Natasha Farrington U15 Tavistock
10 123 05:09.81 Ellie Robinson U15 Newport
11 131 05:14.54 Alice Bridger-morales U13 Bristol & West
12 130 05:14.84 Emily-jae Mason U15 Cwmbran
13 128 05:18.65 Courtney Howard U15 Exeter
14 132 05:33.05 Millie Ayres U13 North Devon

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019