Exeter - 28 June - Results

Races: 11
Finishers: 93
PBs 23 (25%)
Power of Ten results: Here

. Race : 15 BMC 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 3 01:55.47 Archie Walton U20 Taunton
2 7 01:56.75 Dan Wilde U20 Taunton
3 4 01:58.12 Alex Beddoes U23 Cook Islands
4 6 01:58.82 Adam Speake U23 Bristol & West / Bpp University
5 2 01:59.62 Jack Hutchens North Devon / Plymouth Uni
6 8 01:59.91 Alex Jones U23 Team Bath / Sheffield Uni
7 9 02:05.07 Hayden Fey U17 Torbay
.
.
. Race : 24 BMC 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 11 02:03.09 Abdi Hasan U15 Yate / Westbury
2 13 02:04.37 Ellis Johnson U20 North Devon
3 12 02:04.73 Jevgeni Judin V35 Exeter / South West Vets
4 15 02:05.65 Owen Coldwell U17 Exeter
5 17 02:06.31 Lukas Lacey-hughes U17 Cardiff Archers
6 16 02:06.61 Ben Sutton U20 North Devon
7 19 02:08.09 Sam Gentry U15 North Somerset
8 18 02:09.64 Jack Dutton U15 North Devon
9 20 02:13.80 Hamish James U15 North Devon
.
.
. Race : 22 BMC 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 22 02:10.91 Alexander Mccartney U17 Newquay & Par / Truro School
2 28 02:16.43 James Walsh U17 Bristol & West
3 26 02:17.48 Harrison Roberts U17 Plymouth H
4 24 02:17.65 Matt Dutton V40 North Devon
5 21 02:18.81 Benjamin Reynolds U15 Cardiff
6 23 02:19.36 Jacob Reynolds U13 Cardiff
7 32 02:25.02 Oscar Lee U15 Taunton
8 25 02:26.18 Elliot Mier U15 Cornwall / Truro School
9 30 02:28.17 Oliver Woodmason U13 Tavistock
10 29 02:30.75 Peter Mountain V55 Bristol & West / South West Vets
11 31 02:33.37 Cameron Bryson U13 Exeter
.
.
. Race : 25 BMC 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 69 02:19.60 Madeleine Roche U20 Exeter
2 70 02:21.07 Hannah Wrigley U23 Team Bath / Exeter Uni
3 68 02:22.21 Natasha Lewis Bristol & West
.
.
. Race : 23 BMC 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 75 02:26.09 Lily England U20 Newquay & Par
2 77 02:26.63 Harriet Turner U15 North Devon
3 74 02:28.78 Brooke Coldwell U15 Exeter
4 80 02:29.22 Megan Webber U17 Torbay / Newton Abbot
5 81 02:29.75 Lauren Ashurst U17 Bristol & West
6 79 02:31.59 Olivia Travers U13 Erme Valley
7 82 02:36.31 Olivia Burton U17 Bristol & West
.
.
. Race : 21 BMC 800m Womens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 86 02:27.68 Sophie Burden U17 Exeter
2 84 02:29.68 Maddy Herbert U15 Dorchester / Team Dorset
3 83 02:30.19 Eden Williams U13 Cardiff
4 85 02:30.87 Runa Manby U15 Exeter
5 89 02:31.59 Grace Ashurst U13 Bristol & West
6 87 02:31.62 Harriet Hillman U11 Swindon
7 90 02:38.13 Lotte Taylor U15 North Devon
8 92 02:40.67 Jackie Walpole V60 Exeter / South West Vets
9 120 02:55.50 Samidi Nanayakkara U15 Exeter
.
.
. Race : 20 BMC 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 34 03:57.84 William Battershill U20 Erme Valley
2 33 03:58.84 Shaun Antell Bideford
3 36 04:04.71 Adam Peacock Bromsgrove & Redditch / Royal Nav
4 38 04:05.65 Finley Mclear U17 Exeter
5 41 04:08.34 Finn Birnie U17 Newquay & Par / Truro School
6 44 04:09.06 Hugh Sadler U17 Bristol & West / Avon Schs
7 43 04:09.09 Aaron Richmond Bideford
8 46 04:09.33 Jake Hughes City Of Plymouth Ac
9 37 04:10.51 Ben Hawkins U23 Taunton
10 40 04:12.04 Matthew Bradley City Of Plymouth / Newquay & Par
11 39 04:20.12 Adam Wilson U20 Yate / Westbury
.
.
. Race : 19 BMC 1500m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 49 04:09.37 Luke Scott Taunton
2 47 04:14.71 Joe Gentry U20 North Somerset
3 45 04:14.81 James Penrose U15 Cardiff Archers
4 48 04:16.78 Harris Mier U15 Cornwall / Truro School
5 53 04:25.89 Jamie Palmer V45 Exmouth / Exeter
6 51 04:26.67 Euan Kernahan U17 North Devon
7 52 04:27.52 George Tomkins U15 Honiton Rc
8 50 04:27.89 Joey Jordan North Devon
.
.
. Race : 17 BMC 1500m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 55 04:36.90 Alex Moyse U15 Devon Schs
2 56 04:38.53 Russell Forsbrook V40 Cheltenham / North Somerset
3 57 04:48.67 Lee Dart U15 Exeter
4 58 04:52.62 Johnny Livingstone U15 Exeter
5 60 04:55.27 Harvey Thompson U17 Exeter
6 63 05:01.35 Benjy Mccartney U15 Newquay & Par
7 64 05:02.10 Johan Hobbs U15 Westbury
8 61 05:04.00 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
9 62 05:08.00 Sid Baldaro U15 North Devon
.
.
. Race : 18 BMC 1500m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 95 04:35.28 Poppy Tank U20 City Of Plymouth / Armada
2 94 04:37.16 Hannah Hobbs U17 Yate / Westbury
3 97 04:45.98 Katie Olding U20 Exeter
4 99 04:54.96 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
5 104 04:59.16 Hannah Gaunt U20 North Devon
6 101 05:01.65 Caitlin Apps U17 Exeter
7 103 05:04.12 Natasha Farrington U15 Tavistock
8 98 05:20.10 Martika Gallagher U20 North Devon
.
.
. Race : 16 BMC 1500m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 106 05:01.31 Anna Lewis V35 Arena 80
2 107 05:03.92 Hannah Taunton Taunton
3 105 05:12.10 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
4 108 05:12.88 Elizabeth Plews U17 Bristol & West
5 111 05:15.94 Ellie Robinson U15 Newport
6 113 05:18.86 Eleanor Brandon U15 Exeter
7 116 05:22.87 Jasmine Stone U13 Exeter / Wells City
8 110 05:23.75 Sarah Everitt V45 Bristol & West / Midland Masters
9 118 05:28.23 Amelia Riggott U13 Tavistock
10 112 05:28.68 Mollie Samuel U17 Newport
11 117 05:41.49 Anna Downs U17 Exeter

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019