Tipton - 21 June - Results

Races: 15
Finishers: 143
PBs 77 (54%)
Power of Ten results: Here

Event Pos Time Num Name Age Sex Club
3000m A 1 8.38.6 90 Thomas Beasley SEN M Birchfield H
2 8.39.1 89 Oliver Mott SEN M Cheltenham/Bristol Uni
3 8.41.6 85 Stuart King SEN M Heanor/Leeds Beckett Uni
4 8.49.2 91 Zack Nolan U23 M Coventry/Exeter Uni
5 8.50.6 93 Ady Whitwam V40 M Morpeth/Army
6 8.54.6 179 Harvey Maguire SEN M Tipton
7 8.57.0 84 Paddy Clark U23 M Notts/Birmingham Uni
8 9.00.2 96 Joe Rainsford SEN M Heanor
9 9.04.4 199 Martin Williams V35 M Wolverhampton & Bilston
10 9.07.4 98 Alec Vessey U23 M Abingdon/Swansea Uni
11 9.09.3 86 Stephen Long V35 M Notts
12 9.10.0 95 Alex Chantler-Mayne U20 M Cheltenham
13 9.12.1 94 Tom Crowley SEN M Notts/Birmingham Uni
14 9.14.3 87 Jake Spilsbury U20 M Sale Harriers Manchester
15 9.15.5 88 Ellis Garamszegi U20 M Wolverhampton & Bilston
16 9.15.9 97 Dean Bate SEN M Tipton
.
800m D 1 2.03.1 28 Adam Barnes SEN M Birmingham Uni/Tipton
2 2.03.8 29 Oliver Paulin U23 M Coventry/Oxford Uni
3 2.05.0 30 Archie Roberts U20 M Kidderminster & Stourport
4 2.07.3 32 David Bendle U15 M Stroud
5 DNF 34 Shaun Barnsley SEN M Tipton/Central Lancashire Uni
.
800m B 1 1.56.4 11 Oliver Carvell U15 M Bridgnorth
2 1.56.8 12 Richard de-Camps SEN M Cheltenham
3 1.56.8 15 Andrew de-Camps SEN M Gloucester/Swansea Uni
4 1.57.1 13 Mike Tanner SEN M Sheffield RC/Rotherham
5 1.58.3 14 Callum Abberley U17 M Burton
6 2.00.5 16 Rhys Furlong U23 M Telford AC
7 2.00.8 17 Stephen Garrett U23 M Manx/Birmingham Uni
8 2.03.4 10 Reis Brooke U20 M Birchfield H
9 2.07.9 18 James Hatton U23 M Barrow Runners/Birmingham Uni
.
800m J 1 2.27.7 200 Reuben Kothiria U15 M Tipton
2 2.31.9 81 Dave Powner V40 M Bournville Harriers
3 2.35.9 177 Abigail Preston U15 M Wolverhampton & Bilston
4 2.38.3 83 Oliver Evans U17 M Wolverhampton & Bilston
5 2.39.9 78 Anya Powis U15 M Stroud
.
800m A 1 1.54.0 7 Matthew Jackson SEN M Liverpool Harriers
2 1.54.2 8 Freddie Hessian SEN M Notts/Loughborough Students
3 1.54.8 3 Adrian Lloyd-Davies U17 M Bridgnorth
4 1.55.0 1 Adam Spilsbury U20 M Sale Harriers Manchester
5 1.57.7 6 Robert Warner U23 M Blackburn/Loughborough Students
.
800m C 1 1.58.4 20 Thomas Randolph U20 M Tamworth
2 1.59.7 23 Alfie Mead U20 M Coventry Godiva
3 2.00.9 21 Matthew Sheen U23 M Vale Royal/Leeds Beckett Uni
4 2.02.0 19 Bikram Singh U23 M Tamworth
5 2.02.2 27 Harry Wells U17 M Gloucester
6 2.02.5 26 David Ratcliffe SEN M Dudley & Stourbridge
7 2.02.8 24 Steve Beardwell U23 M Yate/Birmingham Uni
8 2.05.6 22 Tom Guy SEN M City of Stoke
.
800m G 1 2.18.9 61 Amelia Samuels U17 W Wolverhampton & Bilston
2 2.19.7 62 Katie Farnell U17 W Tipton
3 2.20.5 58 Megan Taylor U15 W Coventry
4 2.23.7 59 Chloe Pettitt U15 W Birchfield H
5 2.24.8 64 Zoe Brickley U17 W Wolverhampton & Bilston
6 2.25.0 63 Jess Hazell U17 W Wreake & Soar Valley
7 2.25.5 66 Melissa Mann U20 W Shrewsbury
8 2.28.4 65 Susannah Davies SEN W Tipton
9 2.28.7 60 Keziah Okirie U17 W Birchfield H
.
800m F 1 2.09.4 48 Tilly Simpson U17 W Hallamshire
2 2.10.5 50 Katrina Simpson U17 W Halesowen/West Midlands Schs
3 2.11.6 52 Bryony Haines U20 W Birchfield H
4 2.14.0 51 Katie Allen SEN W Birchfield H/Brunel Uni London
5 2.15.5 53 Sofie Kent SEN W Aldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni
6 2.17.5 54 Issy Cotham U20 W Wolverhampton & Bilston
7 2.17.8 55 Abigail Nolan U20 W Coventry
.
800m E 1 2.07.3 39 Jake Harrison U17 M Coventry Godiva
2 2.07.8 37 Eddie Roberts U17 M Kidderminster & Stourport
3 2.10.9 46 Tom Deykin U17 M Bromsgrove & Redditch
4 2.11.9 36 Jolyon Leavesley U15 M Charnwood
5 2.15.3 38 Andrew McPeake U20 M Gloucester
6 2.18.8 40 Nathan Casey U15 M Birchfield H
7 2.19.1 44 Jake Warner U15 M Stroud
8 2.19.3 45 Aaron Warmington U13 M Birchfield
9 2.24.9 47 Lynden Hunt U15 M Tipton
.
800m H 1 2.26.8 67 Rae Nicholls U17 W Tipton
2 2.27.2 69 Libby Dickenson U15 W Stroud
3 2.27.2 178 Savannah Causer U15 W Tipton
4 2.28.6 73 Olivia Mann U20 W Shrewsbury
5 2.29.2 68 Olivia Worth U17 W Halesowen
6 2.30.0 71 Isobel Parnaby U15 W Stroud
7 2.30.8 70 Merryn Hilton U15 W Stroud
8 2.32.0 72 Grace Tavner U15 W Stroud
9 2.33.3 74 Belle Fantom U15 W Tipton
10 2.33.5 75 Alidia Vaile U17 W Gloucester
11 2.36.3 76 Elspeth Wright U15 W Halesowen
.
Mile C 1 5.12.6 166 Lily Winfield U15 W Heanor
2 5.14.0 168 Elsie Butler SEN W Charnwood
3 5.33.7 172 Beth Sykes U15 W Bromsgrove & Redditch
4 5.35.0 171 Holly Love U15 W Worcester
5 5.36.5 175 Mark Fantom SEN W Tipton
6 6.03.0 170 Rosa Lewis U17 W Tipton
7 6.11.5 167 Eve Mulvaney U17 W Tipton
.
Mile B 1 5.08.1 151 Alexander Johnson U17 M Bromsgrove & Redditch
2 5.11.6 159 Tom Bentley U13 M Tipton
3 5.15.3 154 Abayomi Adedimeji SEN M BRAT
4 5.17.2 156 Toby Close V40 M BRAT
5 5.25.1 162 Miles Pearce U15 M Wolverhampton & Bilston
6 5.28.4 165 Clark Woodhall V40 M West Bromwich
7 5.32.2 157 Robert Dowse SEN M BRAT
8 5.35.6 155 Trenten Roberts U15 M Bromsgrove & Redditch
9 5.39.6 163 Nick Seagrave SEN M BRAT
10 5.44.4 160 Peter Eckersley V55 M Unattached
11 5.47.2 164 Richard Love V50 M Malvern
12 5.48.9 176 Haydn Watson U15 M Tipton
.
Mile A 1 4.12.0 137 Sam Stevens U20 M Leicester
2 4.15.5 138 Daniel Haymes U23 M Derby
3 4.29.0 139 Harry Halford U20 M Wolverhampton & Bilston
4 4.29.8 174 Matthew Missen SEN M Birchfield
5 4.31.4 142 Dean Richardson V40 M City of Stoke/Midland Masters
6 4.31.8 144 Alex Jolly U20 M Coventry
7 4.37.9 141 Lewis Sternkopf U20 M Worcester
8 4.38.2 145 Josh Phillips U20 M Leicester
9 4.38.9 140 Jamie Ward U20 M Wolverhampton & Bilston
10 4.48.0 146 Samuel Baylis SEN M CLC Striders
11 4.49.5 147 Matthew Hogg U17 M Wolverhampton & Bilston
12 4.56.5 150 Ben Prince U17 M Tipton
13 4.57.4 149 Calvin Scoltock V45 M Bromsgrove & Redditch/Midland Masters
14 5.29.1 148 Andrew Prole U15 M Tipton
.
3000m B 1 9.02.6 101 Daniel Bodman SEN M Aberdare Valley
2 9.17.7 105 Christopher Hicks SEN M Birmingham Uni
3 9.25.5 102 Christopher McLeod U17 M Solihull & Small Heath
4 9.26.1 197 David Smith V45 M Wolverhampton & Bilston
5 9.28.9 113 Mark Ince V40 M BRAT
6 9.33.2 107 Joseph McLeod U23 M Coventry
7 9.41.0 106 Laura-Jane Day SEN W Notts/Nottingham Uni
8 9.44.6 104 Harry Cresswell U20 M Wolverhampton & Bilston
9 9.46.7 134 Iain Lewis SEN M Tipton
10 9.59.3 112 Alice Burgin U23 W Bedford & County/Birmingham Uni
11 10.01.4 115 Lisa Palmer-Blount V35 W Heanor/Derby/Midland Masters
12 10.04.4 109 Katie Gerrard U20 W Vale Royal/Loughborough Students
13 10.10.5 108 Aine Cunningham U17 W Sale Harriers Manchester
14 10.18.8 135 Caroline Lambert U23 W Weatherby Runners
.
3000m C 1 10.05.7 119 Molly Browne SEN W BRAT
2 10.06.1 116 Adam Warmsley U20 M Coventry Godiva
3 10.08.5 117 Huw Jones V50 M BRAT
4 10.18.8 120 Abigail Saker U17 W Halesowen
5 10.19.2 118 Sophie Tothill U20 W Worcester
6 10.30.7 123 Laurence Heathcock V45 M Tipton
7 10.53.9 196 Sophie Lynch SEN W Tipton
8 10.57.2 124 Hayley Winters SEN W Gloucester
9 10.59.0 128 Rachel Vines SEN W CLC Striders
10 11.19.4 125 Paul Winfield V40 M Heanor
11 11.26.9 198 Sue Street-Hall V35 W Tipton
12 11.55.7 127 Laura McPeake U17 W Gloucester
13 12.06.7 130 Penelope Barber V55 W Tipton

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013