Eltham - 25 May - Results

Races: 10
Finishers: 98
PBs 37 (38%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:49.91 Christian Von Eitzen U20 M Vale of Aylesbury/St. Mary's Uni/Germany
2 1:52.36 Daniel Stepney SEN M Brighton Phoenix/Brighton Uni
3 1:53.23 Tom Bowerman SEN M Aldershot, Farnham & District/Swansea Uni
4 1:53.38 John Cove U23 M Cardiff/Brunel Uni London
5 1:54.22 Rhys Glastonbury SEN M Windsor Slough Eton & Hounslow/Radley
6 1:57.59 John Duggan U23 M Kingston & Poly
.
. BMC 800m B Race
1 1:55.69 Billy Black U20 M Herne Hill Harriers
2 1:56.31 Eric Sapac SEN M Herne Hill/Australia
3 1:56.47 Paul Scanlan SEN M Woodford Green Essex Ladies/Leevale
4 1:58.48 Kieran Eland U20 M Tonbridge
5 1:59.09 Andre Stone U23 M Bexley
6 1:59.37 Lewis Laylee U20 M Dulwich/Herne Hill
7 2:00.10 Cameron Payas U20 M Medway & Maidstone
8 2:01.56 Thomas Young U20 M Orion
.
. BMC 800m C Race
1 2:00.07 Steven Tester SEN M Tonbridge
2 2:01.03 Oliver Lill U15 M Basildon
3 2:01.13 Euan Nicholls U20 M Tonbridge
4 2:01.15 Sam Rogers U20 M Brighton Phoenix
5 2:02.45 Simon Coppard U17 M Tonbridge
6 2:06.89 Joe Dobney V35 M Crawley
7 2:08.09 Joshua Iton U20 M Orion
.
. BMC 800m D Race
1 2:05.37 Tom Mackman U20 M Horsham Blue Star
2 2:05.63 Simon Fraser V40 M Tonbridge
3 2:05.98 Joseph Geller U15 M Woodford Green Essex Ladies
4 2:06.53 Reece Miles U17 M Cambridge H
5 2:07.63 Samuel Avis U20 M Tonbridge
6 2:07.75 Marley Godden U20 M Medway & Maidstone
7 2:08.09 Sam Gadsdon U17 M Crawley
8 2:11.22 Rachel McClay SEN W Bracknell AC/Newham & Essex Beagles
9 2:13.52 Tamara Armoush SEN W Birchfield H/Jordan
.
. BMC 800m Race E
1 2:10.99 Chloe Bradley SEN W Doncaster/Loughborough Students/Woodford Green
2 2:15.38 Sophie Mansfield U20 W Brighton Phoenix/Crawley
3 2:16.21 Maia Hardman U15 W Brighton Phoenix
4 2:16.51 Lola Wheeler U17 W Medway & Maidstone
5 2:17.50 Carl Eldred U17 M Medway & Maidstone
6 2:17.61 Kiera Aslett U17 W Hastings AC
7 2:18.67 Sophie Dowle U20 W Crawley
8 2:20.11 Kayah Wilks U17 W Herne Hill
.
. BMC 800m Race F
1 2:20.26 Beth Williams U15 W Thanet RR
2 2:20.60 Lilly Coward U23 W Invicta East Kent
3 2:24.49 Matthew Crane U15 M Bexley
4 2:33.28 Sam Newson U15 M Invicta East Kent
.
. BMC 1500m Race A
1 3:58.26 Adam Kirk-Smith SEN M London Heathside
2 3:59.36 Josh Eeles U17 M Horsham Blue Star
3 3:59.53 Paul Martelletti SEN M Run Fast
4 4:00.39 Ben Bradley U23 M Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni
5 4:00.62 Mohamed Ismail Mohamed SEN M Shaftesbury Barnet/St. Mary's Uni
6 4:01.17 Brahma Pochee SEN M Highgate
7 4:02.18 Daniel Stidder U20 M Brighton Phoenix/Crawley
8 4:02.39 Jake Berry U20 M Medway & Maidstone
9 4:03.99 Jack Woods U20 M Worthing/Crawley
10 4:04.26 William Bardsley U20 M South London
11 4:05.19 Rick Weston SEN M Serpentine/Ipswich Jaffa
12 4:05.82 Michael Dan M Highgate
13 4:07.01 Thomas Keen U17 M Cambridge & Coleridge
14 4:08.70 Neil Phillips V35 M Kent/St. Mary's Uni
.
. BMC 1500m Race B
1 4:14.67 Joe Smith U15 M Crawley
2 4:16.53 Matthew Francis U15 M Cambridge H
3 4:16.59 Josh Knight U20 M Holland Sports AC
4 4:20.87 Jack Stroud SEN M Orion
5 4:24.11 Tom Simpson U17 M Cambridge H/Greenwich Tritons
6 4:25.94 Ted Higgins U15 M Bexley
7 4:30.28 Gemma Kersey SEN W Basildon/Middlesex Uni
8 4:34.10 Declan Burton U20 M Ashford AC
9 4:36.89 Charlotte Alexander U15 W Surrey Schs
10 4:41.78 Sophie Hoare U15 W Blackheath & Bromley/London Schs
11 4:42.81 Yasmin Marghini U15 W Blackheath & Bromley
12 4:55.29 Sian Driscoll U20 W Tonbridge/Leeds Beckett Uni
.
. BMC 1500m Race C
1 4:41.75 Ronnie Stowell U15 M Bexley
2 4:42.80 Lara Atkinson U17 W Cambridge H
3 4:46.90 Eloise Davison U20 W Windsor Slough Eton & Hounslow
4 4:53.55 Ben Mcnally U15 M Dartford H
5 4:57.54 Isabel Bradley U23 W Kent
6 5:02.52 Lucy Marlow SEN W Cambridge H/Oxford Uni
7 5:04.08 Tara Bage U20 W Brighton Phoenix
8 5:04.13 Kathy Peters U20 W Crawley
.
. BMC 5000m Race A & Open
1 14:58.36 Paul Navesey SEN M Crawley
2 14:59.30 Rob Wilson SEN M Highgate
3 15:02.32 James Westlake SEN M Crawley
4 15:19.85 James Turner SEN M Brighton & Hove
5 15:20.94 Neil Wellard U20 M Kingston & Poly
6 15:34.34 Tom Beedell SEN M Woodford Green Essex Ladies
7 15:38.98 Ben Shearer V35 M Cambridge H
8 15:41.84 Niall Sheehan SEN M Newham & Essex Beagles
9 15:47.01 Sean Fitzpatrick SEN M Herne Hill
10 15:56.35 Darryl Davison SEN M Highgate
11 16:05.58 Peter Lighting V35 M Kent
12 16:19.45 Nathan Bekele U20 M Herne Hill
13 16:19.77 Prashan D. Silva M P SEN M Leeds City/Leeds Uni/Singapore
14 16:24.60 Robert Laing V35 M Kent/Ravens City of London
15 16:25.54 Karl Spielmann V45 M Midhurst Milers
16 16:27.65 Jim Davies SEN M Southampton AC
17 16:30.00 Ashley Gibson SEN W Tonbridge
18 17:01.61 Lloyd Collier V40 M Dulwich/Herne Hill/Tunbridge Wells
19 17:20.54 Christian Poulton V50 M Cambridge H
20 17:29.00 Kevin Chadwick SEN M Dulwich Runners
21 17:29.74 Steve Groom V35 M Cambridge H
22 20:15.56 Natasha Sinha U20 W Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019