Corby PB Classic - 7 May - Results

Races: 10
Finishers: 79
PBs 33 (42%)
Power of Ten results: Here

800m A Time :17:02
Heat:1
1 1:54.80 102 Beck Grover U20 Herts Phoenix
2 1:56.80 101 Timothy Cobden U20 Cambridge & Coleridge
3 1:57.09 104 Archie Rayner U20 Mansfield
4 1:57.53 103 Alex Hampson U20 Nene Valley
5 1:57.85 107 Cameron Walker U20 Mansfield
6 1:58.81 105 Alex Rieley U20 Mansfield
7 1:59.11 106 Jake Trent U17 Kettering
8 2:00.47 108 Jack Simpson U17 Burton
.
3000m Time :17:17
Heat:1
1 8:40.78 184 Danny Hallam SEN OWLS
2 9:02.81 112 Sammy Hart U17 Team Kennet
3 9:07.67 110 Connor Bentley U17 Wrekin College Triathlon Club
4 9:10.89 116 Joseph Pollard U17 Charnwood
5 9:17.60 111 Josh Cara U20 Kettering
6 9:23.56 113 Andrew Headley U23 Bedford & County/Kent Uni
7 9:26.38 109 Fynn Batkin U17 Kettering
8 9:44.66 185 Steven Fennell Tonbridge
9 9:45.01 118 Ashley Gibson SEN Tonbridge
10 10:31.46 117 Emily Thompson U17 Banbury
.
800m B Time :17:27
Heat:1
1 2:00.81 119 Oliver Carvell U15 Bridgnorth
2 2:00.82 123 Fergus McAuliffe U17 Charnwood
3 2:02.55 120 Adam Day U17 Slough Junior
4 2:03.23 121 Oliver Freer U20 Leicester
5 2:05.45 122 Amrik Gill U20 Leicester
.
800m C Time :17:33
Heat:1
1 2:07.89 125 Alex Jolly U20 Coventry
2 2:09.57 130 Solomon Unwin U17 Charnwood
3 2:09.62 128 Khahisa Mhlanga U17 Chelmsford
4 2:09.84 127 Conall McGinness U15 Huntingdonshire
5 2:10.00 133 Luke Nuttall U15 Charnwood
6 2:10.49 124 Molly Canham U15 Exeter
7 2:10.56 129 Matthew Shaw U17 Sheffield & Dearne
8 2:11.83 126 Jolyon Leavesley U15 Charnwood
.
800m D Time :17:39
Heat:1
1 2:15.11 132 Laura Mullin U20 Charnwood
2 2:15.97 131 Taylor Hammond U20 Barnsley AC/Leeds City
3 2:17.37 135 Tabatha Walford U17 Bedford & County
4 2:18.39 136 Emily Williams U15 Kettering
5 2:19.80 137 George Shephard U15 Charnwood
.
800m E Time :17:44
Heat:1
1 2:17.11 138 Megan Ellison U17 Nene Valley
2 2:17.84 140 Ella Palmer U20 Kettering
3 2:17.92 141 Annie Quantrill U17 Cambridge & Coleridge
4 2:20.96 144 Neve Grimes U17 Charnwood
5 2:21.95 139 Casey Hilliam U17 Nene Valley
6 2:25.88 142 Andrew Worrall U15 Bedford & County
7 2:33.22 178 Dannielle McCann-Gaskell U17 Kettering
8 2:33.37 143 Krisztina Kurucz SEN Kettering
.
800m F Time :17:49
Heat:1
1 2:28.45 149 Katie Wright U15 Huntingdonshire
2 2:31.10 145 Zena Challenger U15 Saffron AC
3 2:33.24 148 Katie Porter U15 Peterborough
4 2:37.77 146 Rhea Cooper U17 Saffron AC
5 2:46.08 183 Sophie Worrall U13 Bedford & County
6 2:49.47 150 Hannah Brown U15 Leicester
.
1500m A Time :17:58
Heat:1
1 3:59.97 151 George Burnett U20 Charnwood
2 4:02.98 156 Matthew Rawlings U17 Reading AC
3 4:09.55 153 Thomas Gostelow U17 Charnwood
4 4:11.36 154 Thomas Keen U17 Cambridge & Coleridge
5 4:13.59 162 Adam Searle U17 Rugby & Northampton
6 4:13.71 152 Luke Duffy U17 Mansfield
7 4:19.12 157 Archie Banks U17 Charnwood
8 4:22.40 158 Max Jones U20 Basildon
9 4:23.36 159 Ethan O'Shea U15 Charnwood
10 4:23.58 163 Fraser Willmore U15 Cheltenham
11 4:34.56 161 Matthew Rushton U17 Rugby & Northampton
12 4:34.88 160 Samuel Roberts U15 Sheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs
.
1500m B Time :18:06
Heat:1
1 4:36.39 169 Ben Smith U15 Newark AC
2 4:38.99 168 Jodie Judd U20 Chelmsford
3 4:39.86 171 Lily Winfield U15 Heanor
4 4:40.98 187 Anna Smith U15 Newark AC
5 4:43.36 164 Laura Aryeetey U15 Charnwood
6 4:48.04 165 Henry Cullen U13 Grimsby
7 4:49.24 170 Jordan Waine U17 Saffron AC
8 4:49.45 172 Francesca Worrall U17 Bedford & County
9 4:50.27 166 Ryan Edwards U13 Cardiff
10 5:07.35 173 Olivia Worth U17 Halesowen
.
1500m C Time :18:15
Heat:1
1 4:53.83 175 Mia Atkinson U15 Charnwood
2 5:03.93 180 May Roberts U17 Mansfield
3 5:13.57 174 Elana Albery U20 Kettering
4 5:18.32 177 Bethan Lewis U17 Kettering
5 5:18.99 176 George Keen U13 Cambridge & Coleridge
6 5:19.33 179 Emma Richards U15 Saffron AC
7 5:30.09 181 Claudia Searle U13 Rugby & Northampton

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013