Exeter - 28 July - Results

Races: 14
Finishers: 122
PBs 57 (47%)
Power of Ten results: Here

. Race : 19 BMC 800m A (Men)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 8 01:53.66 Phil Norman North Devon
2 2 01:53.86 Michael Wilsmore Bristol & West / Plymouth Uni / Tam
3 3 01:54.28 Samuel Lane De Courtin U20 Tavistock / Cornwall Schs / Newquay
4 4 01:54.89 James Ansell Newquay & Par
5 7 01:55.26 Jack Wightman U23 Newquay & Par / Loughborough Stud
6 5 01:55.54 Joshua Blake U20 Tavistock
7 6 01:56.58 David Weir U20 City Of Plymouth / Brunel Uni
8 9 01:56.80 Dean Smith City Of Plymouth / Uwe / Bristol &
.
.
. Race : 29 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 12 01:56.78 Dan Wilde U17 Taunton
2 15 01:58.24 Berihu Hadera Exeter / Ethiopia
3 13 01:58.78 Nathan Brown U17 Erme Valley
4 16 01:59.30 Dean Smith U20 Tavistock / Uwe
5 11 01:59.49 Andrew Mapstone Yeovil / Uwe
6 14 01:59.52 Michael Gaunt U23 North Devon / Cardiff Uni
7 10 02:00.80 Sam Heslop-george U23 Cornwall
8 18 02:03.16 Alex Jones U23 Team Bath / Sheffield Uni
9 17 02:07.27 Adrian Haines V45 Crawley / British Airways / Souther
.
.
. Race : 26 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 34 02:07.63 Michael Proffitt U20 North Somerset
2 28 02:07.72 William Dax U20 Tavistock
3 36 02:10.36 Michael Thornton U20 Exeter
4 32 02:10.66 Owen Coldwell U17 Exeter
5 35 02:11.06 Ollie Thorner U15 Wells City / Yeovil / Millfield Sch
6 30 02:11.52 Callum Choules U17 North Devon
7 33 02:12.76 Owen Drage Tavistock / Cambridge Uni
8 31 02:13.20 Josh Davies U15 Tavistock
9 143 02:13.36 James Williams U17 Cornwall
10 29 02:15.87 Gareth Pike U20 North Devon
11 37 02:20.02 Brook Adnitt U20 Tavistock / Cornwall Schs
.
.
. Race : 21 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 40 02:19.35 Alexander Mccartney U15 Newquay & Par / Truro School
2 141 02:19.66 Alan Herdman V60 Tavistock
3 45 02:20.19 Jack Wilkinson U15 North Somerset
4 41 02:20.76 Jack Dutton U13 North Devon
5 39 02:21.08 Neil Biss V40 Wells City / Yeovil Town
6 44 02:26.80 Sammy Watts U15 North Devon
7 43 02:27.53 Lewis Sheward U17 Coventry
8 42 02:31.00 Ryan Edwards U13 Cardiff
.
.
. Race : 28 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 48 02:22.10 Tom Swinton U15 Highgate
2 50 02:24.69 Neil Sheward V50 Kenilworth Runners
3 46 02:27.35 Jordan Choules U15 North Devon
4 49 02:30.83 Cameron Bryson U13 Exeter
5 52 02:31.54 Dylan Penketh U17 Highgate
6 51 02:33.88 Shaun Dayman V40 North Devon
.
.
. Race : 24 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 53 02:29.28 Alex Walker U15 North Devon
2 56 02:34.94 Ian Snow V65 Torrington / South West Vets / Nort
3 55 02:35.79 Dan Luckham U13 Tavistock
4 54 02:36.77 Andrew Watt U13 North Devon
5 58 02:46.41 Dylan Dayman U13 North Devon
6 59 02:54.27 Finn Monaghan U15 Highgate
.
.
. Race : 27 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 88 02:12.57 Holly Bankes U17 Stroud
2 86 02:14.34 Molly Canham U15 Newton Abbot
3 89 02:16.64 Hannah Pollak Ealing
4 93 02:19.05 Elise Thorner U15 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
5 94 02:19.46 Hannah Wrigley U23 Team Bath
6 91 02:20.93 Grace Knapp U17 Stroud
.
.
. Race : 25 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 95 02:16.82 Yoyo Barnsley U17 Cornwall
2 96 02:17.88 Jenny Milburn U15 Tavistock / Armada
3 100 02:19.43 Madeleine Roche U17 Exeter
4 97 02:19.68 Rosie Whitehead U15 North Somerset
5 102 02:20.28 Georgie Salmon V35 Bristol & West / Midland Masters
6 99 02:21.64 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
7 101 02:32.83 Emma Ryder U17 Tavistock
.
.
. Race : 23 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 106 02:24.44 Clare Hodgson Bristol & West / Exeter
2 107 02:25.54 Phoebe Killen U17 Exeter
3 142 02:26.86 Emma Lighthart U17 Cardiff
4 108 02:27.20 Megan Webber U15 Torbay / Newton Abbot
5 109 02:28.41 Nelly Bridger-morales U15 North Somerset
6 104 02:29.75 Grace Brock U15 Cornwall
7 115 02:30.68 Sophie Burden U15 Exeter
8 111 02:30.83 Harriet Turner U15 North Devon
9 114 02:31.74 Yasmin Wafai U17 North Devon
10 110 02:34.20 Brooke Coldwell U13 Exeter
.
.
. Race : 20 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 120 02:32.52 Natasha Farrington U15 Tavistock
2 117 02:34.34 Courtney Howard U15 Exeter
3 119 02:34.59 Shae Miles U13 North Devon
4 116 02:36.14 Sophie Hedden U15 North Devon
5 124 02:40.70 Olivia Travers U13 Erme Valley
6 126 02:43.94 Lotte Taylor U13 North Devon
7 125 02:45.68 Alice Bridger-morales U13 North Somerset
8 121 02:46.40 Catherine Harman V40 Exeter
9 122 02:55.92 Katelyn Wells U15 Exeter
.
.
. Race : 22 BMC 800m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 26 02:04.16 Euan Kernahan U17 North Devon
2 24 02:06.39 Paul Blake Dorchester
3 27 02:06.87 Michael Biss U17 Wells City / Yeovil
4 20 02:06.96 Adam Wilson U20 Yate / Westbury
5 25 02:07.39 Craig Bridges Team Bath / Walton
6 23 02:07.49 Michael Barber U17 London Schs
7 85 02:07.71 Charlotte Green Bristol & West / Mendip
8 22 02:12.73 Chris Tucker North Devon / Exeter Uni
9 19 02:12.96 Ellis Johnson U20 North Devon
.
.
. Race : 16 BMC 3000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 60 08:33.99 Shaun Antell Bideford / North Devon Rr
2 63 08:43.66 Oliver Berry Exeter / Taunton
3 66 08:44.10 Jack Hutchens North Devon / Plymouth Uni
4 62 08:46.16 Luke Scott Taunton
5 64 08:46.85 Archie Walton U20 Taunton
6 67 08:57.47 Sam Petty North Devon
7 69 08:58.83 Mark Jenkin V35 Bideford
8 71 08:59.40 Andrew Ingle V35 Bideford
9 61 09:00.32 Rowan Preece U23 Taunton / St. Mary's Uni
10 68 09:04.61 Sam Sommerville U20 Yeovil / Wells City
11 70 09:15.86 Matthew Bradley City Of Plymouth / Bristol & West
.
.
. Race : 18 BMC 3000m B (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 75 09:26.09 James Watson V40 Taunton
2 76 09:37.70 Finn Birnie U15 Newquay & Par / Truro School
3 74 09:38.57 Stephen Kershaw Taunton
4 84 09:52.75 Joey Jordan U20 North Devon
5 77 09:53.39 Stephen Burns V50 City Of Plymouth
6 80 10:02.71 Howard Bailey Exeter
7 79 10:05.70 Poppy Tank U20 City Of Plymouth / Armada
8 81 10:09.35 Abhik Gupta U15 Cornwall
9 82 10:28.11 Joseph Perry U15 Erme Valley
.
.
. Race : 17 BMC 3000m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 128 10:42.62 Caitlin Carnegie U17 Yeovil / Wells City
2 131 10:46.41 Alice Davies U17 North Somerset
3 129 10:51.78 Lauren Ashurst U15 North Somerset
4 130 11:00.63 Olivia Burton U15 North Somerset
5 135 11:02.95 Caitlin Apps U15 Exeter
6 132 11:03.82 Sarah Sheppard North Devon / Army
7 139 11:06.96 Melissa Pawson U23 North Devon
8 127 11:09.38 Clarissa Nicholls U15 Herne Hill / Berkshire Schs / Tavis
9 133 11:12.29 Samantha Antell Bideford
10 136 11:14.87 Eevee-may Banbury U17 North Devon
11 134 11:27.42 Elizabeth Plews U15 North Somerset
12 137 11:35.29 Oakley James U15 Torbay
13 140 11:57.87 Anna Downs U15 Exeter

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019