Durham - 6 July - Results

Races: 7
Finishers: 64
PBs 33 (52%)
Power of Ten results: Here

A RACE
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 3:55.1 Edward Dudgeon U23 Edinburgh
2 3:55.9 Jack Robertson U23 Scarborough
3 3:56.2 Jonathan Currie U20 Tynedale
4 3:56.6 Dominic Shaw New Marske
5 3:57.0 Callum McKenzie Corstophine
6 3:57.2 Adrian Bailes U23 Birtley
7 3:57.5 Gregory Jayasuriya Middlesbrough & Cleveland
8 3:57.9 Paul White Middlesbrough Mandale
9 3:58.3 Russell Best New Marske
10 3:58.6 Barry Maskell U23 Gateshead
11 3:59.2 Donald Macaulay Corstophine
.
.
B RACE
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 3:54.4 Markhim Lonsdale U17 Crook & District
2 4:04.0 Joe Armstrong U20 Gateshead
3 4:04.7 Daniel Johnston U23 Gateshead
4 4:06.3 Tom Goulding U20 Birtley
5 4:08.2 George Lowry U23 Jarrow & Hebburn
6 4:08.5 Jonathan Baines U23 Sedgefield
7 4:09.8 Mark Smith U20 Sunderland
8 4:10.1 Andy Graham Durham
9 4:12.7 Jonathan Wilkinson U23 Durham
10 4:14.0 Adam Pratt Tynedale
.
.
C RACE
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:14.7 Sam Garratt U20 New Marske
2 4:15.7 Josh Allen U17 Middlesbrough Mandale
3 4:16.1 Ben Lambert U17 Darlington
4 4:17.4 Sam Hancox U23 Morpeth
5 4:28.1 Ross Thomas Butcher U20 North Shields Poly
6 4:31.1 Michael Todd U23 South Shields
.
.
D RACE [MIXED]
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:18.8 Jamie Reed U15 Houghton
2 4:25.1 Thomas Brannon V45 North Shields Poly
3 4:25.3 Stephie Pennycook U23W Fife
4 4:25.9 Christopher Wilkinson U23 Durham
5 4:26.5 Oliver Dustin U15 Border
6 4:28.5 Mark Banks U23 Hearon
7 4:28.8 Sean Mackie U17 Sunderland
8 4:34.7 Kevin Schenk Forres
.
.
E RACE [MIXED]
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:35.6 Sophie Burnett U20W Birtley
2 4:37.1 Ryan Watson U15 Sedgefield
3 4:37.4 Leodhais Macpherson U15 Tyne Bridge
4 4:37.6 Oscar Brown U15 Middlesbrough Mandale
5 4:38.1 Mhairi MacLellan W Inverness
6 4:39.5 Henry Johnson U15 Houghton
7 4:41.2 James Salt U15 Border
8 4:41.8 Archie Lowe U13 New Marske
9 4:49.5 Ethan McGlen U13 Gateshead
10 5:01.4 Matthew Wakefield U17 Gateshead
.
.
F RACE [MIXED]
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:44.2 Adam Ord U13 Durham
2 4:45.3 James Matinson U15 Keswick
3 4:54.1 Daniel Payne U13 Middlesbrough Mandale
4 4:54.4 Amber Leigh U20W Birtley
5 4:56.5 Will Bellamy U13 Houghton
6 4:57.2 Esme Davies U15W Eden Runners
7 5:02.5 Lucy Robinson W North Shields Poly
8 5:02.8 Zaynah Aziz U17W Moorfoot
9 5:03.3 Eva Hardie U15W Houghton
10 5:03.6 Izaac Taylor U13 Durham
.
.
G RACE
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 5:04.4 Natasha Stephenson U13W Gateshead
2 5:07.4 Holly Matheson U17W Heaton
3 5:14.1 Lily Hardie U15W Houghton
4 5:17.0 Rhiannon Hedley U13W Morpeth
5 5:20.8 Clara Davies U13W Eden Runners
6 5:22.0 Ellie Phillips U15W Darlington
7 5:27.3 Chloe Wellings U15W Gateshead
8 5:32.8 Scarlett Newby U13W Birtley
9 5:35.3 Chloe Fairclough U13W Gateshead

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019