Exeter - 30 June - Results

Races: 11
Finishers: 104
PBs 46 (44%)
Power of Ten results: Here

. Race : 20 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 3 01:54.47 Alex Jones Enfield & Haringey / Loughborough
2 7 01:54.65 Aaron Phelps U23 Stroud / Cardiff Met Uni
3 5 01:54.89 Joshua Blake U20 Tavistock
4 9 01:55.04 Kane Lee U23 Yate / Westbury / Southampton Solen
5 6 01:55.88 Jack Hutchens North Devon / Plymouth Uni
6 4 01:56.45 Andrew Smith U20 Poole Runners
7 8 01:56.49 Dean Smith City Of Plymouth / Uwe / Bristol &
8 2 01:56.90 Callum Jones U23 Cornwall / Bristol Uni
.
.
. Race : 18 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 10 02:03.64 Samuel Edwards U17 Taunton
2 13 02:04.59 James Scarth V40 Bracknell Ac
3 11 02:06.38 Elliot Moran U15 Exeter
4 16 02:06.95 Adam Wilson U20 Yate / Westbury
5 14 02:07.61 Dean Scott Enfield & Haringey / Newquay & Pa
6 12 02:07.74 Reuben Wilmshurst U17 Bristol & West
7 17 02:08.01 Charlie Macniece U15 Taunton / Queens Coll (taunton)
8 15 02:08.13 Archie Vingoe U15 Cornwall
9 18 02:09.06 Gareth Pike U20 North Devon
.
.
. Race : 17 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 112 02:07.20 Paul Blake Dorchester
2 20 02:09.52 Chris Tucker North Devon / Exeter Uni
3 21 02:10.67 Callum Choules U17 North Devon
4 19 02:10.80 Josh Davies U15 Tavistock
5 25 02:13.65 Brook Adnitt U20 Tavistock / Cornwall Schs
6 22 02:15.85 Matt Dutton V40 North Devon
7 197 02:16.86 Unknown
8 23 02:18.20 Stephen Burns V50 City Of Plymouth
9 27 02:18.84 Allan Herdman V60 Tavistock / South West Vets
10 26 02:23.93 Ethan Kirby U15 Newton Abbot
.
.
. Race : 15 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 30 02:16.59 William Rodgers U15 Kings College Taunton
2 32 02:20.14 Peter Mountain V55 Bristol & West / South West Vets
3 29 02:21.50 Elliot Mier U15 Cornwall / Truro School
4 33 02:29.45 George Biss U15 Wells City / Yeovil Town
5 34 02:30.12 Cameron Bryson U13 Exeter
6 31 02:31.41 Connor Balment U17 North Devon
7 35 03:15.26 Mark Palmer Exeter
.
.
. Race : 19 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 73 02:08.57 Charlotte Green Bristol & West / Mendip
2 74 02:11.76 Verity Ockenden Poole Runners / Lamar Uni
3 77 02:12.43 Holly Bankes U17 Stroud
4 75 02:12.77 Molly Canham U15 Newton Abbot
5 76 02:14.88 Katie Olding U20 Exeter
6 78 02:15.62 Jodie Allen City Of Plymouth
7 79 02:18.72 Hannah Wrigley U23 Team Bath
8 80 02:20.51 Annabel Heath U17 North Devon
.
.
. Race : 16 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 82 02:22.51 Sophie Hamilton U15 Wells City
2 84 02:22.88 Emma Ryder U17 Tavistock
3 83 02:23.40 Georgie Salmon V35 Bristol & West / Midland Masters
4 81 02:27.57 Grace Brock U15 Cornwall
5 86 02:29.03 Jasmine Wellman U15 Exeter
6 85 02:31.53 Megan Webber U15 Torbay / Newton Abbot
7 87 02:34.82 Brooke Coldwell U13 Exeter
8 88 02:37.22 Courtney Howard U15 Exeter
.
.
. Race : 14 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 89 02:26.83 Florence Livingstone U17 Exeter
2 90 02:29.34 Runa Manby U15 Exeter
3 96 02:34.60 Flora Keeling U15 Kings College Taunton
4 93 02:36.21 Jade Kinsey U17 Tavistock / Cornwall Schs
5 91 02:36.47 Yasmin Wafai U17 North Devon
6 97 02:39.44 Olivia Travers U13 Erme Valley
7 94 02:43.06 Catherine Harman V40 Exeter
8 95 02:47.67 Katelyn Wells U15 Exeter
.
.
. Race : 10 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 37 03:56.74 Michael Wilsmore Bristol & West / Plymouth Uni / Tam
2 38 03:58.12 Adam Speake U23 Bristol & West / Oxford Uni
3 40 03:58.82 Sam Sommerville U20 Yeovil / Wells City
4 39 04:05.49 Will Stockley U17 Team Bath / Wiltshire Schs
5 46 04:05.78 Oliver Berry Exeter / Taunton
6 43 04:06.70 Phil Burden V35 Taunton
7 48 04:09.80 Chris Paul-joseph Williams Reigate Priory / Plymouth Uni
8 44 04:11.01 Miles Chandler U20 Bristol & West / Oxford Uni
9 41 04:12.20 Michael Gaunt U23 North Devon / Cardiff Uni
10 42 04:18.78 Joe Walton U23 Taunton
11 47 04:22.18 Simon Anderson V50 City Of Plymouth / Plymouth H
12 114 04:25.05 Hugh Sadler U20 Bristol & West
.
.
. Race : 13 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 55 04:19.24 Jake Smith U20 Exeter
2 53 04:19.81 William Dax U20 Tavistock
3 56 04:21.46 Shaun Johnson U20 Exeter
4 51 04:22.38 Hayden Fey U17 Torbay
5 52 04:22.87 Patrick Livingstone U20 Exeter
6 50 04:23.56 Michael Biss U17 Wells City / Yeovil
7 57 04:24.31 Euan Kernahan U17 North Devon
8 54 04:26.90 Ellis Johnson U20 North Devon
9 59 04:28.35 Harris Mier U15 Cornwall / Truro School
10 60 04:29.23 Joey Jordan North Devon
11 58 04:29.74 Stephen Maguire Cheltenham
12 49 04:31.86 Phil Clamp V40 Tipton / Birmingham Uni
.
.
. Race : 11 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 62 04:37.26 Alexander Mccartney U15 Newquay & Par / Truro School
2 66 04:42.10 Harvey Thompson U17 Exeter
3 65 04:46.03 Callum Smith U15 North Somerset
4 63 04:46.31 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
5 64 04:49.87 Neil Biss V40 Wells City / Yeovil Town
6 69 04:52.09 Sammy Watts U15 North Devon
7 67 04:54.29 Joseph Perry U15 Erme Valley
8 70 05:07.95 Mike Baddick V55 North Devon
9 72 05:47.47 Bob Chapman V65 Tavistock / South West Vets / Royal
10 71 05:49.32 Ian Snow V60 Torrington / South West Vets / Nort
.
.
. Race : 12 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 100 04:37.44 Poppy Tank U20 City Of Plymouth / Armada
2 99 04:50.74 Charlotte Gaughan Lse / Cardiff
3 101 04:55.50 Paola Martin U23 Bristol Uni / France
4 111 04:57.89 Molly Smith U15 Kings College Taunton
5 105 05:02.01 Natasha Farrington U15 Tavistock
6 108 05:02.62 Alexandra Cutts V35 South West Rr / Exeter
7 109 05:03.59 Phoebe Killen U17 Exeter
8 107 05:06.79 Sarah Sheppard North Devon / Army
9 106 05:07.65 Katiemay Elliott Westbury
10 104 05:09.99 Clare Hodgson Bristol & West / Exeter
11 113 05:14.61 Melissa Rawson U20 Unattached
12 110 05:21.24 Lauren Coleman U17 Exeter

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019