Eltham - 24 June - Results

Races: 11
Finishers: 125
PBs 66 (53%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:52.02 Ruari Finnegan U23 M Letterkenny/Ireland
2 1:52.81 Victor Nutakor SEN M Newham & Essex Beagles
3 1:53.14 Mark Burchett SEN M Worthing/Southampton Solent Uni
4 1:54.58 Dom Nolan U23 M Croydon/Loughborough Students
5 1:55.53 Kevin Chesser U23 M Newham & Essex Beagles//Ireland
6 1:55.59 Charlie Baldwin U23 M Worthing
7 1:56.39 Nathan Inkester U20 M South London
8 1:56.74 Paddy Radley SEN M Owls Leicester/Bath Uni/Bristol & West
9 1:57.69 Tom McKellar SEN M Basingstoke & Mid Hants
.
BMC 800m B Race
1 1:56.62 Thomas Walker SEN M South London/Leeds Beckett Uni
2 1:56.89 Kris Everett U23 M Brighton Phoenix/St. Mary's Uni
3 1:57.43 Tom Cox U23 M Tonbridge
4 1:57.60 Kieron Connor U17M Croydon H
5 1:58.34 Harry Wells U20 M Luton
6 1:58.42 Julian Lamy U20 M Shaftesbury Barnet
7 1:59.89 Steven Tester SEN M Tonbridge
8 2:00.44 Jamie Atkins U20 M Dartford H
9 2:00.85 Henry-James Cowie U15 M Blackheath & Bromley
10 2:01.74 Sam Benge U23 M Woodford Green Essex Ladies/Bedfordshire Uni
.
BMC 800m C Race
1 1:58.19 William Bardsley U20 M South London
2 1:59.47 Adam Shiret U17 M Shaftesbury Barnet/Hertfordshire Schs
3 1:59.95 Harry Sloman U17 M Orion
4 2:00.86 Brodie Denholm U17 M Brighton & Hove
5 2:01.63 Thomas Young U20 M Orion
6 2:01.68 Peter Watkeys SEN M Basingstoke & Mid Hants
7 2:01.98 Haider Razzaq U20 M Orion
8 2:02.55 Lewis Laylee U17 M Dulwich/Herne Hill
9 2:03.92 Joshua Iton U17 M Orion
10 2:07.85 Andre Stone U20 M Bexley
.
BMC 800m D Race
1 2:00.85 Rick Weston SEN M Serpentine/Ipswich Jaffa
2 2:02.48 Craig Sharp V40 M Dartford H/Southern Counties Vets
3 2:02.74 Angus Harrington U15 M Blackheath & Bromley/Surrey Schs
4 2:03.03 Harry Swindells U17 M Brighton Phoenix
5 2:03.39 Cameron Payas U20 M Medway & Maidstone
6 2:03.78 Jacob Bourne U17 M Medway & Maidstone
7 2:04.20 Matthew Williams U23 M Notts
8 2:04.40 Wayne Lashley SEN M Dulwich
9 2:05.59 Thomas Joassin SEN M Thames Valley/LSE/France
10 2:07.39 Andrew Inglis V35 M Cambridge H
.
BMC 800m Race E
1 2:06.45 Katy-Ann McDonald U17 W Blackheath & Bromley
2 2:06.84 Tom Mackman U17 M Horsham Blue Star
3 2:08.13 Ryan Maunders U17 M Medway & Maidstone
4 2:09.66 Oscar Hussey U17 M Blackheath & Bromley/Dulwich
5 2:10.40 Lois Bond U23 W Windsor Slough Eton & Hounslow/Nottingham Trent Uni
6 2:10.63 Sophie Mansfield U20 W Brighton Phoenix
7 2:11.41 Faye Fullerton SEN W Havering
8 2:11.95 Jack Higgins U15 M Bexley
9 2:13.36 Kayah Wilks U15 W Herne Hill
10 2:22.81 Jack Etherton U17 M Brighton Phoenix
.
BMC 800m Race F
1 2:16.39 Reece Miles U17 M Cambridge H
2 2:17.20 James Whistler SEN M Ranelagh/Birmingham Uni
3 2:20.93 Chris Best U17 M Horsham Blue Star
4 2:21.09 Carl Eldred U17 M Medway & Maidstone
5 2:21.43 Yasmin Marghini U15 W Blackheath & Bromley
6 2:22.33 Tara Bage U20 W Brighton Phoenix
7 2:22.36 Kelsi Cornish U15 W Blackheath & Bromley
8 2:24.85 Samuel Hallett U17 M Medway & Maidstone
9 2:30.36 Sophiane Recalt SEN W Thames Valley/France
10 2:31.11 Lily Newton U15 W Herne Hill/Cambridge H
.
BMC 1500m Race A
1 3:54.39 Ross Skelton U23 M Brighton Phoenix
2 3:55.15 Chris Rainsford SEN M Highgate/Loughborough Students
3 3:57.58 Will Perkin U17 M Chiltern
4 3:57.67 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
5 3:59.65 Frederick Slemeck SEN M Hercules Wimbledon/Leeds Uni
6 3:59.87 Richard Webb U20 M Blackheath & Bromley
7 4:01.66 Thomas Wright U23 M Bexley/Medway Uni
8 4:02.91 Frankie Conway SEN M Orion/Birmingham Uni
9 4:05.16 Ben Tyler SEN M Medway & Maidstone/Brunel Uni
10 4:05.62 Joss Barber U17 M Blackheath & Bromley
11 4:06.39 John Tayleur U23 M Herne Hill/Leeds Uni
12 4:06.57 James Hoad SEN M Bedford & County/Thames Hare & Hounds
.
BMC 1500m Race B
1 4:07.19 Jack Woods U20 M Worthing
2 4:10.12 Elliot Dee U17 M Shaftesbury Barnet
3 4:12.03 Nick Shasha V40 M Orion/Eastern Vets
4 4:12.05 Oliver Johnson U17 M Brighton Phoenix
5 4:12.30 Matthew Williams U23 M Notts
6 4:12.60 Daniel Kennedy SEN M Blackheath & Bromley
7 4:13.98 Noah Armitage-Hookes U17 M Cambridge H
8 4:14.09 Alex Cameron U20 M Dartford HAC
9 4:14.33 Tim Calliafas U23 M Lewes/Cambridge Uni
10 4:15.32 Michael Ellis U20 M Tonbridge/Sheffield Hallam Uni
11 4:17.72 Tim Dowling U23 M Dartford H/Sussex Uni
12 4:20.34 Marley Godden U17 M Medway & Maidstone
13 4:32.01 Ben Matthews U20 M Bexley
.
BMC 1500m Race C
1 4:26.16 Tom Simpson U15 M Cambridge H/Greenwich Tritons
2 4:27.67 Kathleen Faes U15 W Tonbridge
3 4:31.65 Jack Payton U17 M Medway & Maidstone
4 4:35.09 Holly Page U17 W Dartford H
5 4:36.70 Kaylee Dodd U23 W Basildon/Oklahoma State Uni
6 4:38.80 James Whistler SEN M Ranelagh/Birmingham Uni
7 4:41.53 Ted Higgins U15 M Bexley
8 4:46.34 Bertie Harrington U20 M Blackheath & Bromley
9 4:50.00 Ella Newton U17 W Herne Hill/Cambridge H
10 4:56.15 Lia Radus U15 W Shaftesbury Barnet
11 4:56.71 Yasmin Goater SEN W Guildford & Godalming/Sheffield Hallam Uni
12 4:59.22 Sophie Hoare U15 W Blackheath & Bromley/London Schs
13 5:04.57 Lucy Marlow SEN W Cambridge H/Oxford Uni
.
BMC 5000m Race A
1 14:20.82 Tom Payn V35 M Run Fast
2 14:56.57 Shaun Dixon SEN M Highgate H
3 15:13.73 John Franklin SEN M Serpentine
4 15:20.84 Robert Jackaman SEN M Cambridge H/Met Police
5 15:22.91 Andrew Pickett SEN M Dartford H/Loughborough Students
6 15:28.26 Ben Shearer V35 M Cambridge H
7 15:33.99 Simon Coombes V40 M Herne Hill/Leighton Buzzard/Bedford & County
8 15:54.08 Amos Zeller SEN M Germany
9 15:54.37 Neil Wellard U20 M Kingston & Poly
10 15:58.20 Robert Tuer SEN M Hercules Wimbledon
11 15:58.87 Sean Parker-Harding U23 M Brighton Phoenix
12 15:58.94 Daniel Watt SEN M Tonbridge
13 15:59.00 Max Lovell SEN M Clapham Chasers
14 16:01.37 Max Ware SEN M VPH & TH AC
.
BMC 5000 Race B
1 15:41.22 Calum Fraser SEN M Kent AC
2 16:25.60 Peter Lighting SEN M Kent
3 16:30.80 Tony Tuohy V50 M Dulwich/Veterans
4 16:32.69 Chris Minns V40 M Beckenham
5 16:36.95 Keith Newton V50 M Herne Hill
6 16:49.22 Amy Clements SEN W Kent
7 17:03.99 Rob Shearer V35 M Cambridge H
8 17:12.39 Richard Bidgood V35 M Kent
9 17:13.21 Hannah Viner U20 W Highgate/Herne Hill
10 17:31.00 Christian Poulton V45 M Cambridge H
11 17:42.12 Mitchell Dann V35 M Greenwich Tritons/Cambridge H
12 17:48.61 Lisa Da Silva SEN W Thames Valley
13 19:46.01 Victoria Buck V40 W Kent
14 19:46.19 Phil Sanders V40 M Kent AC

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013