Birmingham - 20 May - Results

Races: 9
Finishers: 74
PBs 32 (43%)
Power of Ten results: Here

Race 5 800 A
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 2:01.04 63 Sam Effiong U20 M Halesowen
2 2:01.17 61 Marc Turner V40 M Halesowen/Coventry Uni/Midland Masters
3 2:01.29 57 Adrian Lloyd-Davies U17 M Bridgnorth
4 2:01.34 59 Jack Bonser U20 M Wolverhampton & Bilston
5 2:01.39 91 Alex Jones S M Royal Sutton coldfield
6 2:04.43 62 Bikram Singh U20 M Tamworth
.
.
Race 6 800 B
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 2:04.59 66 Reis Brooke U17 M Birchfield H
2 2:07.31 65 Oliver Carvell U15 M Bridgnorth
3 2:08.15 64 Thomas Bury U17 M Stroud
4 2:08.40 68 Kieran Clarke U15 M Bridgnorth
5 2:09.36 69 Tom Neylon U20 M Bromsgrove & Redditch
6 2:12.50 67 Alastair Madondo U20 M Bromsgrove & Redditch
7 2:22.04 70 George Dewhirst U23 M Warwick Uni
.
.
Race 7 800 C
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 1:56.18 73 Robert Stroud U20 M Birchfield H
2 1:57.40 74 Tom Dodd U17 M Birchfield H
3 2:00.27 76 Richard de-Camps SEN M Gloucester/Birmingham Uni
4 2:00.70 75 Ieuan Handley U20 M Cardiff
.
.
Race 8 800 D
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 2:11.88 79 Caelidh Ross U20 W Leicester
2 2:12.70 80 Lois Bond U23 W Windsor Slough Eton & Hounslow/Nottingham Trent Uni
3 2:18.70 82 Annie Testar U15 W Stroud
4 2:19.91 81 Helena Keenan U20 W Corby
5 2:20.75 83 Katie Allen SEN W Birchfield H/Brunel Uni
.
.
Race 9 800 E
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 2:27.20 88 Katy Warren U23 W Birchfield H/Warwick Uni
2 2:27.34 89 Zoe Brickley U15 W Wolverhampton & Bilston
3 2:27.45 84 Lucy Elcock U15 W Bridgnorth
4 2:27.52 87 Jasmine Stevens U15 W Charnwood
.
.
Race 1 1500 A
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 3:56.07 3 Benedict Westhenry U23 M Bristol & West/Weymouth
2 3:56.24 2 Will Richardson U20 M Birchfield H
3 3:57.26 1 Callum Jones U23 M Cornwall/Bristol Uni
4 3:59.82 6 Jonathan Goringe SEN M Birchfield H/Birmingham Uni/Kettering
5 4:02.54 7 Rory Grant U23 M Birchfield H/Wolverhampton Uni
6 4:02.91 90 Alex Burrows U20 M Telford AC
7 4:04.84 8 Tom Pye SEN M Enfield & Haringey/Birmingham Uni
8 4:07.98 4 Stephen Morris SEN M Cardiff/Federation of Disability Sport Wales
9 4:12.77 11 Jonathan Escalante-Phillips SEN M Cambridge & Coleridge/Warwick Uni
10 4:13.02 30 Lewis Sternkopf U17 M Worcester
11 4:19.80 10 Tom Crowley SEN M Notts/Birmingham Uni
.
.
Race 2 1500 B
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 4:29.61 15 Harry Wells U17 M Gloucester
2 4:38.31 19 Hallam Cox U15 M Solihull & Small Heath
3 4:41.35 14 Ellie Stevens SEN W Birchfield H
4 4:43.03 22 Megan Steer U23 W St. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students
5 4:43.46 16 Conall Green U20 M Birchfield H
6 4:45.42 13 Jordan Boam U20 M Mansfield
7 4:45.79 18 Bryony Haines U20 W Birchfield H
8 4:47.53 21 Emma Slevin U20 W Stratford-upon-Avon/United States
9 4:47.90 24 Bethan Hinnett U17 W Coventry
10 4:53.99 25 Jessamie Rattray U17 W Charnwood
11 4:56.25 20 Lily Carmichael U17 W Rugby & Northampton
12 4:57.07 27 Abigail Saker U17 W Halesowen
13 5:02.85 28 Amelia Samuels U15 W Wolverhampton & Bilston
.
.
Race 3 1500 C
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 4:04.47 12 Tom Mortimer M Stroud
2 4:04.59 32 Gareth Griffiths U20 M Tipton
3 4:07.39 29 Chris Prothero SEN M Cardiff/Glamorgan Uni
4 4:14.49 31 Matthew Missen SEN M Birchfield H
5 4:15.26 34 Ryan Ashforth U17 M Cannock & Stafford
6 4:17.85 33 Gareth Lewis SEN M Cwmbran
7 4:18.88 39 Conor Smith U17 M Bromsgrove & Redditch
8 4:20.74 36 Christopher Fullerton SEN M Tipton
9 4:22.72 35 Lewis Brunt U20 M Cardiff
10 4:24.22 40 Daniel Wilkinson U17 M Leamington
11 4:25.66 37 Xavier Woodcock U17 M Stroud
12 4:27.03 38 James Russell U20 M Cannock & Stafford
.
.
Race 4 1500 D
Pos Time Num First Surname AG Sex Club
1 4:51.98 41 Lily Winfield U15 W Heanor
2 4:52.15 42 Isabel Bradley U20 W Telford AC
3 4:52.78 45 Hannah Seager U15 W Charnwood
4 4:55.03 50 Isaac Leigh U23 M Warwick Uni
5 5:00.62 26 Danielle Rawlison W Telford AC
6 5:02.75 54 Elizabeth Allen U17 W Wolverhampton & Bilston
7 5:06.10 52 Luke Harrison U15 M Birchfield H
8 5:15.65 46 Lily Higgins U17 W Halesowen
9 5:17.35 55 Lucy Evans U15 W Wolverhampton & Bilston
10 5:18.42 56 Nick Seagrave SEN M BRAT
11 5:19.07 51 Robert Dowse SEN M BRAT
12 5:23.24 53 Erin Tapley U15 W Birchfield H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013