Trafford Grand Prix - 16 May - Report, Photos and Results

Races: 25
Finishers: 202
PBs 82 (41%)
Power of Ten results: Here



Report

TWO European U20 Championships qualifying times, one World Youth Games standard, two Commonwealth Youth Games qualifiers plus a superb Irish Junior record were the highlights of the opening British Milers Grand Prix meeting at the Longford Stadium, Trafford, last night.
And for good measure a Vale of Aylesbury athlete ran himself into contention to qualify for the German team at the European Juniors in Sweden later this year.

The European U20 Championships qualifying performances came from Rosie Johnson and Chris Olley.
Johnson lined up in the 1500m B race and the 17-year-old Liverpool Pembroke Sefton athlete chased runaway winner Melissa Courtney – claiming her first ever Grand Prix A race win – to finish runner-up in 4.18.39.
While she ran quicker last year with 4:15.32 that was in a mixed race so didn’t count towards the qualifying target of 4:20 that makes her a real contender for Sweden.
Olley’s breakthrough came at the end of the evening when conditions were probably at their best. Always well placed and benefiting from great pacemaking from Andrew Butchart the 18-year-old knew he needed a big last lap to dip inside the qualifying target of 14mins 20secs.
But the Mark Hookway coached athlete did just that and celebrated his debut with a time of 14:18.41 to become the second British junior after Gloucester AC’s Alex George to achieve that mark.
“It is my first 5000m and I am absolutely delighted,” said Olley.

But on this occasion the 19-year-old was well and truly eclipsed by 17-year-old Kevin Mulcair of the Ennis Track Club in County Clare.
After running 14:08.65 on his recent debut at the distance in Wicklow Mulcaire improved again to 14:02.30.
That is not only the quickest 5000m by a junior in Europe this season, according to coach Pat Hogan, but more significantly beat the 40-year-old Irish junior record of 14:06 held by the legendary John Treacy.

Another young athlete to catch the eye was 17-year-old Warrington athlete Carys McAulay as she ran a PB of 2:06.71 to win the C race and go well inside the World Youth qualifying standard of 2:08.0.
“I felt strong and relaxed and I know there is definitely more to come,” said McAulay, who reached the bell in 62seconds before pushing on.

In the 1500m 16-year-old Markhim Lonsdale just missed the World Youth qualifying standard of 3mins 51secs by 0.19secs but he dipped inside the Commonwealth Youth Games mark of 3:53.
Likewise just one place behind in the C race fellow 16-year-old Archie Davies of Brighton Phoenix missed it by 0.81secs. Both boys will be put the matter beyond doubt at the next Grand Prix at SportCity in two weeks’ time.
Vale of Aylesbury athlete Christian Von Eitzen might also make it to the European Juniors - but wearing the colours of Germany.
Von Eitzen has parental qualification and the 18-year-old season’s best of 1:50.45 to win the B race was inside the Germany qualification target of 1:50.5, which is a little more generous than the British target of 1:49.0.
“The German athletics authorities have been very supportive,” said Von Eitzen.


WOMEN’S 800m
The A 800m proved to be the race of the night. Leading from the bell GB international Alison Leonard held off Commonwealth Games and European Championship medallist Lynsey Sharp to win in a time of 2mins 01.25secs with the UK No 1 a few strides behind in 2:02.23 and Adelle Tracey third in 2:02.53.
“I think I raced that well,” said Leonard.
“I didn’t want to compromise on the pace so when we reached the bell (and the pacemaker dropped out) I pushed it on and decided to hang on.”
She did that in a fiercely determined fashion resisting Sharp’s pressure just behind her. Last year Sharp opened her season with victory in the B race at Watford in 2:03.9 as she eased her way into a season that delivered so much for the 24-year-old Edinburgh AC international.
While not happy to be beaten by a British rival Sharp was not dis-satisfied with her evening’s work.
“It is a better start than last year and 2:02 was more or less what I expected so I am happy with that,” said Sharp.

Cheltenham’s Julia Cooke appeared to have victory in her grasp before Leah Barrow’s late surge denied her victory in the closing metres of the B race.
“I thought I had won it to,” groaned Cooke.
Barrow as just delighted to finish strongly after getting boxed in round the bend.
“It is my first Grand Prix win so I am happy with that,” said Barrow.


WOMEN’S 1500m
Welsh champion Melissa Courtney looked a class act in the women’s 1500m as she won from the front in 4:15.89.
The pacemaker set off briskly with Courtney following and at 800m reached in 2:14 she was left on her own clear of the pack. Courtney admitted she faltered over that next 300m, losing a couple of seconds, before reaching the bell and rallying again.
“I was feeling very relaxed at 800m but then just lost it a bit,” said Courtney. “The time was okay and I just needed that race.”
Behind there was a great battle for second as the teenager Rosie Johnson just held off a fast-finishing Alexandra Bell, who was rewarded with a PB of 4:18.83
Courtney, who is studying part-time for Masters in Sports Psychology at Brunel University, will be looking for a sub 4:10 in Belgium next weekend.

Cheltenham’s Mia O’Connell got her tactics spot-on as she burst clear on the final lap of the B race to clinch victory in a PB of 4:27.21.
“I felt really strong and I am delighted with that time,” said O’Connell,who is a student at Birmingham University.
Behind her there were also PBs for Mena teenager Cari Hughes (4:28.33) and Vale Royal’s Katie Gerrard (4:30.45).


WOMEN’S 3000m STEEPLECHASE
Commonwealth Games finalist Racheal Bamford has raised her sights after a terrific season in 2014 so not even a personal best could leave her feeling entirely satisfied with a runaway victory.
The 25-year-old Leeds City athlete dispensed with the pacemaker after barely two laps and from then on it was just her against the clock as she sought to break 10 minutes for the first time.
While it didn’t happen on Saturday, as she crossed the line in 10:07.36 fully 50 seconds clear of the field, that will surely come with Bamford determined to make a determined bid to get the World Championships qualifying standard of 9:44.0.
“It is nice to run a PB even though I wanted to go faster but I can take a lot out of this race technically and the target for me is that Worlds qualifying of 9:44,” said Bamford.
There was only a small field of five runners but all the finishers ran personal bests with 20-year-old Laura Gent runner-up in 10:57.74.


WOMEN’S 5000m
“I’ve got the hunger back.” That was the good news from Faye Fullerton after a hard-earned victory in the 5000m.
The 30-year-old Havering runner had to work really hard to close down early leader Jenna Hill before the pair went on to dominate the race reaching the last lap together.
But the sound of the bell spurred Fullerton into action as she burst clear for victory in a personal best of 16:07.58.
“For three years I gave up apart from the odd ParkRun but my mum is back coaching me again now and I am enjoying my running again,” said Fullerton.
“I am really happy with that time and it is nice to win. The hunger is back!”
It was also encouraging to see all six finishers clock PBs.


MEN’S 800m
The manner in which Theo Blundell won his first Grand Prix suggests we will see a lot more from the 19-year-old Birchfield Harrier, who is based at St Mary’s.
There was no faltering or sign of stress from Blundell as he powered clear of is rivals in the closing 200 metres to cross the line in a personal best of 1:47.84, which is just outside the European U23 Championships standard of 1:47.5.
“I felt very strong tonight and I am happy with that,” sad Blundell.
St Mary’s coach Craig Winrow know what it takes to run a fast 800m and he was also impressed with the manner of Bundell’s win.
“There is more to come from him,” said Winrow.

Christian Von Eitzen showed good tactical skills to win the B race in a season’s best of 1:50.45.
“I got boxed in coming around the bend but told myself to stay relaxed and just wait for a gap to open which luckily is what happened,” said Von Eitzen.
Leader Harry Doran couldn’t respond as Von Eitzen surged to the line in the closing 30 metres with Ireland’s Mark Hoy snatching second.

Ben Anderson only flew in from his home in Otago, New Zealand, on Wednesday but if his body clock was out of kilter then his timing on the track was spot-on as the 23-year-old sped to victory in the C race.
“This is a great meeting and we don’t have this sort of thing in New Zealand,” said Anderson.
“And runners follow the pacemakers as well which is awesome.”


MEN’S 1500m
Back in Manchester a week after racing to a personal best of 29:09 in the Great Manchester 10k Andrew Butchart showed a nice turn of speed to win the men’s A race in a PB of 3:44.57.
That’s a combination not many runners could achieve – not to mention representing GB at the World Cross Country Championships in China – and considering he was baulked with 200 metres remaining it was a remarkable victory for the Scottish runner.
“I went for a gap that wasn’t here so had to stop and go again,” said Butchart. “It has not been a bad week in Manchester!”

The B race saw the welcome return to action for Cheltenham’s James Brewer. Racing his first 1500m since August 2013 the 26-year-old former GB international produced a strong last 500 metres to surge clear of the field by two seconds and win in 3:46.25.
“It was fine, nothing to shout about but nice to be back racing again,” said Brewer.
Further back 18-year-old George Duggan broke 3mins 50ecs for the first time with a PB of 3:49.53.
The winners of the C, D, E and F races all clocked PBs with 15-year-old Mansfield athlete Archie Rayner smashing his best as he broke four minutes for the first to to go fourth in the UK U17 Rankings.

MENS 5000m
With Andrew Butchart setting a 14 minutes pace before departing at the half-way mark the question was whether the field could push on and dip under that barrier.
Bu the pace just dropped slightly and despite a strong last lap by former 1500m specialist Andrew Heyes the winning time was 14:01.30.
Not that Heyes was unhappy as the 24-year-old Hallamshire Harrier ran a PB.
“I decided to step up to the 5000m this season as I realised that there was only so far I could go in the 1500m with my top speed,” said Heyes.
“The 5000m is a totally different beast to the 1500m and I am still learning about the event and how to pace it.
“I would have liked to have run sub 14 minutes but I cannot complain with this performance.”
There were six further PBs behind him in the 12-strong field including those top quality marks by Ireland’s Kevin Mulcaire and Tonbridge junior Chris Olley.
From clocking 15:22.85 on his debut in the heats of BUCS 19-year-old Bedford runner Sam Knee-Robinson improved to 14:46.02 to win the B race with a further six PBs behind him.


MEN’S 3000m STEEPLECHASE
Junior Bradley Wattleworth may have finished fifth and last in the ‘chase but he will have good reason to fondly remember his trip to Manchester.
Firstly the 19-year-old Birmingham University student ran a personal best of 10:06.21. Secondly, he picked up the bonus of £200 as the first BMC member in the race as part of the Best of British sponsorship to encourage home runners.
Perhaps next time the event will get more support.



Pictures
More available HERE
Also Harry Shakeshaft HERE
Below are thanks to Tim Brennan
Mens 800m A Mens 800m B Mens 800m C Mens 800m D
Womens 800m A Womens 800m A Womens 800m A Womens 800m A
Womens 800m B Womens SC A Womens 5K A Womens 5K A
Mens 1500m E Womens 1500m A Womens 1500m A


Results
. Race : 10 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 5 01:47.84 Theo Blundell U23 Birchfield H / St. Mary's Uni
2 8 01:48.88 Andreas Roth U23 Norway
3 6 01:49.06 Richard Charles U23 Shaftesbury Barnet / St. Mary's
4 1 01:50.11 Niall Tuohy Ferrybank / Ireland
5 3 01:50.27 Rory Graham-watson Windsor Slough Eton & Hounslow
6 4 01:50.54 David Dempsey City Of Sheffield / Sheffield Uni
7 9 01:51.14 Gareth Warburton Cardiff / Cardiff Met Uni
8 7 01:51.16 Chris Warburton Notts / Loughborough Students
.
.
. Race : 5 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 23 01:50.45 Christian Von Eitzen U20 Vale Of Aylesbury
2 11 01:50.86 Mark Hoy Finn Valley / Ulster Uni / Ireland
3 12 01:51.18 Harry Doran Liverpool Pembroke Sefton / Edge
4 10 01:51.94 Luke Minns Blackpool Wyre & Fylde / Central
5 13 01:52.42 Jack Walker U23 Giffnock North / Strathclyde Uni
6 14 01:52.70 Hayden Carter Basingstoke & Mid Hants / Royal A
7 17 01:53.27 Max Wharton U20 Halifax / Calder Valley
8 16 01:56.79 Niall Brooks Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 8 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 21 01:51.67 Benjamin Anderson New Zealand
2 24 01:51.84 Donald Macleod Glasgow City / Glasgow Caledonian
3 20 01:52.10 Nzimah Akpan U23 Liverpool H
4 18 01:52.45 Markus Einan U20 Norway
5 19 01:52.54 Matthew White Dundee Hawkhill / Dundee Uni
6 22 01:54.44 Liam Hennessy U20 Ireland
7 25 01:54.82 Michael Wilson U20 Sunderland / Birmingham Uni
.
.
. Race : 4 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 30 01:52.01 Daniel Rowden U20 Woodford Green Essex Ladies
2 27 01:53.90 Daniel Bebbington U20 Preston / Edge Hill Uni
3 34 01:54.01 Jethro Mcgraw U20 Amber Valley
4 32 01:54.37 Martin Cook Mansfield / Sheffield Hallam Uni
5 33 01:55.47 Jake Littlehales Stockport
6 28 01:55.79 Steven Morrow Liverpool H / Ballymena & Antrim
7 31 01:57.75 Jonathan Hiorns Notts / Nottingham Uni
.
.
. Race : 7 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 38 01:54.26 Jacob Brown U20 Vale Royal
2 36 01:54.58 James Mcnally Liverpool H
3 39 01:54.93 Jonathan Currie U20 Tynedale / Birmingham Uni / Edinbur
4 43 01:55.90 Matthew Wigelsworth U20 Warrington Ac
5 40 01:56.41 James Salisbury U20 Preston
6 42 01:57.09 Oliver Park Cambridge & Coleridge
7 37 01:58.52 James Saxton U23 Wakefield / Warwick Uni / Ackworth
.
.
. Race : 16 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 47 01:53.93 William Gurton U23 Vale Of Aylesbury / Birmingham Un
2 50 01:54.42 Michael Macmillan U20 Stornoway
3 45 01:54.94 Dougie Ashcroft U20 Preston
4 46 01:55.76 Aaron Brown Cannock & Stafford
5 48 01:57.16 Daniel Neal U20 Preston
6 44 02:00.34 Andrew Miles U23 Vale Royal / Central Lancashire U
7 49 02:01.05 Johnny Foster Annadale
.
.
. Race : 12 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 54 01:54.06 Cameron Bell U17 Hallamshire
2 57 01:54.96 James Habergham U20 Halifax
3 52 01:56.93 Paul Blezard U17 Preston
4 58 01:58.23 Mike Tanner Rochdale / Sheffield Rc
5 53 01:58.83 James O'brien U20 Cannock & Stafford
6 56 01:59.41 Jack Simpson U17 Burton
7 60 DQ Stephen Garrett U20 Manx
.
.
. Race : 11 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 64 02:01.25 Alison Leonard Blackburn / Birmingham Uni
2 67 02:02.23 Lynsey Sharp Edinburgh Ac
3 65 02:02.53 Adelle Tracey U23 Guildford & Godalming / St. Mary'
4 62 02:03.24 Ciara Everard University College Dublin / Irela
5 68 02:04.64 Katie Snowden U23 Herne Hill / Nottingham Uni
6 66 02:05.39 Jade Williams Amman Valley
7 63 02:11.74 Claire Tarplee Solihull & Small Heath / Dundrum
.
.
. Race : 9 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 73 02:06.64 Leah Barrow U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
2 70 02:07.00 Julia Cooke Birchfield H / Birmingham Uni
3 77 02:08.17 Philippa Millage Victoria Park City Of Glasgow
4 75 02:08.70 Mari Smith U20 Leicester
5 72 02:09.29 Sally Smith U23 Wakefield / Leeds Beckett Uni
6 76 02:10.26 Aislinn Crossey U23 Newry / University College Dublin
7 71 02:10.57 Charlotte Cayton-smith U20 Cornwall / Enfield & Haringey
8 69 02:13.56 Megan Edwards Woodford Green Essex Ladies
.
.
. Race : 3 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 82 02:06.71 Carys Mcaulay U20 Warrington Ac
2 79 02:09.22 Charlotte Green Bristol & West / Mendip
3 86 02:09.74 Caelidh Ross U20 Leicester
4 78 02:09.87 Emma Leask U23 Shetland / Robert Gordon Uni
5 85 02:09.96 Deirdre Doyle Tinryland / Ireland
6 84 02:10.93 Hannah Edwards Herne Hill / Liverpool Uni
7 81 02:11.22 Natalie Whitty Guernsey
8 83 02:11.39 Gina Rutherford North Shields Poly / Northumbria
.
.
. Race : 18 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 92 02:13.43 Helen Waters Birchfield H / Birmingham Uni
2 87 02:14.07 Emily Weeks Exeter / Sheffield Uni
3 90 02:14.86 Natalie Weir Derby
4 91 02:15.54 Hannah Cameron U20 Edinburgh Ac
.
.
. Race : 17 BMC 800m E (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 96 02:15.21 Sophie Tarver U20 Wirral
2 97 02:17.21 Rachel Atherton Leeds City / Leeds Beckett Uni
3 94 02:18.11 Grace Maddox U20 Preston
4 95 02:20.47 Danielle Webb U20 Liverpool H
5 93 02:23.84 Megan Cogan U20 City Of Stoke
.
.
. Race : 15 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 105 03:44.57 Andrew Butchart Central
2 100 03:44.85 Chris Watson U23 Victoria Park City Of Glasgow / S
3 103 03:44.86 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
4 98 03:46.61 James Bowness Trafford / Glasgow Caledonian Uni
5 107 03:46.77 Cameron Boyek U23 Shildon / Central
6 104 03:46.80 Alex George U20 Gloucester / Arkansas Uni
7 108 03:48.44 Joe Warne Doheny / Ireland
8 106 03:49.01 Daniel Cheeseman U23 City Of York / St. Mary's Uni
9 102 03:49.47 Luke Gunn Derby
10 101 04:01.00 Jack Crabtree U20 Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 19 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 122 03:46.25 James Brewer Cheltenham
2 112 03:48.41 Michael Salter Leeds City / Birmingham Uni
3 120 03:48.82 Jack Hallas Birchfield H / Leeds Beckett Uni
4 118 03:48.99 Chris Parr Gateshead
5 121 03:49.53 George Duggan U20 Tonbridge
6 117 03:49.92 Andy Wiles Morpeth
7 113 03:52.00 Kevin Bell Border
8 116 03:52.45 Kieran Wood U23 Cambridge & Coleridge
9 241 03:54.11 Graham Hogg Trafford Ac
10 111 03:54.58 Thomas George U20 Gloucester
.
.
. Race : 13 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 124 03:47.77 Sigurd Blom Breivik U20 Norway
2 127 03:49.54 Terje Snarby Norway
3 128 03:49.59 Dale Colley U23 Central
4 132 03:49.91 Dominic Brown U23 Tonbridge / Sheffield Uni
5 133 03:50.07 Ryan Driscoll U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
6 131 03:51.19 Markhim Lonsdale U17 Crook
7 123 03:51.81 Archie Davis U17 Brighton Phoenix
8 130 03:52.08 Richard Owens Sli Cualann / University College
9 135 03:52.32 Ryan Buck City Of York / Leeds Beckett Uni
10 125 03:54.01 Richard Powell U23 Trafford / Leeds Uni
11 126 03:55.21 Tom Edwards Leeds City
12 134 03:56.48 Daniel Hallam Owls Leicester / Sheffield Hallam
13 129 03:57.25 Gavin Mcardle U20 Kilbarchan
.
.
. Race : 14 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 141 03:49.59 Danny Davis Leeds City / St. Mary's Uni / Alder
2 143 03:52.83 Andrew Wright U23 Willowfield
3 142 03:53.58 Nicholas Landeau U23 Ealing Southall & Middx / Trinid
4 145 03:53.97 Jamie Taylor-caldwell Ealing Southall & Middx
5 137 03:54.19 Ian Crowe-wright U23 Brighton & Hove / Birmingham Uni
6 144 03:54.36 Patrick Dever U20 Preston
7 140 03:55.75 Matthew Grieve U23 Border / Leeds Beckett Uni / Northe
8 147 03:55.82 Iolo Hughes U20 Menai
9 138 03:57.70 Mike Cummings Herne Hill / Hardley
10 139 03:59.21 Ellis Cross U20 Tamworth
.
.
. Race : 22 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 154 03:52.37 Jonathan Tobin U20 Swansea / Sheffield Uni
2 153 03:55.74 Paul White Middlesbrough (mandale)
3 155 03:56.09 Connor Maclean U20 Stornoway
4 157 03:56.33 Patrick Taylor U20 Vale Of Aylesbury / Birmingham Un
5 152 03:57.36 Luke Vine U23 Tipton
6 156 03:57.36 Joshua Schofield U20 City Of York
7 150 03:58.47 Jack Nixon U23 Stockport
8 151 04:01.90 Robert Bough U20 Edinburgh Ac / Birmingham Uni
9 148 04:04.20 Markus Hogne U20 Norway
10 149 04:15.86 Owen Haswell U23 Cardiff / Bangor Uni
.
.
. Race : 23 BMC 1500m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 171 03:57.09 Archie Rayner U17 Mansfield
2 172 03:57.49 Scott Pilkington Corstorphine / Napier Uni
3 168 03:57.72 Andrew Smith U23 Pudsey & Bramley / York Uni
4 163 03:59.70 Lloyd Kempson U23 Nene Valley
5 167 04:00.20 Matthew Seddon U20 Bracknell Ac / Cardiff Met Uni
6 162 04:02.60 Harvey Speed Coventry
7 169 04:03.36 Mohamed Hashi U23 Ealing Southall & Middx / Greenw
8 160 04:03.42 Jake Lonsdale U17 Preston
9 164 04:03.51 Phil Williams Rochdale / Teeside Uni / Sheffield
10 173 04:05.57 Aaron Phelps U23 Stroud / Cardiff Met Uni
11 166 04:05.70 James Miller Cheltenham / Police / Enfield & Har
.
.
. Race : 21 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 181 04:15.89 Melissa Courtney U23 Shaftesbury Barnet / Brunel Uni / P
2 175 04:18.39 Rosie Johnson U20 Liverpool Pembroke Sefton
3 179 04:18.83 Alexandra Bell Pudsey & Bramley / Leeds Beckett
4 177 04:21.89 Kate Holt City Of Stoke
5 178 04:23.09 Rachael Franklin Manx
6 180 04:23.49 Line Schulz U20 Denmark
7 176 04:26.04 Sarah Mercier Guernsey
8 192 04:33.00 Hollie Parker U20 Enfield & Haringey
9 174 04:35.38 Lucy Hayes U23 City Of Stoke / Keele Uni
.
.
. Race : 20 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 184 04:27.21 Mia O'connell U23 Cheltenham / Birmingham Uni
2 186 04:28.33 Cari Hughes U17 Menai
3 188 04:30.45 Katie Gerrard U20 Vale Royal
4 191 04:31.96 Amy Hinchly U20 Vale Royal
5 185 04:36.01 Sophie Cowper Lincoln Wellington / South London
6 190 04:36.95 Georgia Rafferty U17 City Of Stoke
7 187 04:37.35 Sarah Mackness Telford Ac / Altrincham / Birmingha
8 183 04:37.58 Ella Hughes U20 Mansfield
.
.
. Race : 25 BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 204 14:01.30 Andrew Heyes Hallamshire / Sheffield Hallam Un
2 196 14:02.30 Kevin Mulcaire U20 Ireland
3 202 14:11.09 Paul Pollock Kent / Queen's Uni Belfast / Irelan
4 206 14:14.33 John Mcdonnell Luton / St. Mary's Uni
5 197 14:18.41 Christopher Olley U20 Tonbridge / Imperial College
6 200 14:18.57 Mohamud Aadan Thames Valley / South Bank
7 195 14:19.05 Kevin Seaward Cardiff / Ireland
8 203 14:23.10 Alastair Hay Central
9 205 14:31.05 Lewis Timmins Morpeth
10 194 14:32.49 James Douglas Border / Loughborough Students
11 210 14:52.34 Chris Carpanini U23 Swansea
12 193 14:59.14 Marc Hobbs Swansea
.
.
. Race : 24 BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 219 14:46.02 Sam Knee-robinson U20 Bedford & County / Birmingham Uni
2 217 14:47.80 Stuart Gibson Cambuslang / Whitemoss
3 215 14:52.55 Calum Mckenzie Corstorphine / Aberdeen Uni
4 213 14:56.15 Jonathan Collier U23 Harrow / Sheffield Uni
5 220 14:59.77 Morten Marinussen Denmark
6 216 15:04.85 David Rigby Preston / Loughborough Students
7 211 15:13.03 Nikolai Smestad Norway
8 214 15:14.12 Matthew Harvey Swansea
9 221 15:15.47 Alex Goodall U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
10 212 15:32.02 Will Beauchamp Sheffield Rc / Sheffield Tc
.
.
. Race : 6 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 227 16:07.58 Faye Fullerton Havering
2 225 16:08.67 Jenna Hill Sale Harriers Manchester / St. Ma
3 228 16:57.14 Emma Mitchell U23 Banbridge
4 224 17:20.73 Sophia Parvizi-wayne U20 Shaftesbury Barnet
5 230 17:30.79 Eilidh Mackenzie Stornoway / Heriot-watt Uni
6 222 17:33.52 Rebecca Howard U20 Aldershot Farnham & District
.
.
. Race : 1 BMC 3000SC A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 234 09:04.24 John Coghlan Metro St. Brigid's / Ireland
2 232 09:10.88 Jack O'leary U20 Mullingar / Ireland
3 233 09:36.75 Josh Tighe Salford H / Northumberland Fell R
4 235 09:59.52 Sean Collins U20 Ireland
5 231 10:06.21 Bradley Wattleworth U20 Birmingham Uni / Woodford Green E
.
.
. Race : 2 BMC 3000SCW A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 239 10:07.36 Racheal Bamford Leeds City / Otley
2 238 10:57.74 Laura Gent U23 Aldershot Farnham & District / B
3 236 11:12.69 Victoria Walker Shaftesbury Barnet / Birmingham U
4 240 11:19.88 Elizabeth Egan V35 Liverpool H / Ireland
5 237 11:42.60 Emily Brown Cardiff / Cardiff Met Uni

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013