Trafford Gold Standard - 12 Aug - Results

Races: 6
Finishers: 51
PB's: 11 (22%)
Power of Ten: Here

BMC 800M MENS RACE A
1 01:49.46 Tom Lancashire SEN Bolton
2 01:49.59 Jack Hallas SEN Wakefield
3 01:49.96 Warren Frey SEN Birchfield Harriers
4 01:50.05 Grant Muir U23 Giffnock North
5 01:50.46 Jonathan Cook SEN Woodford Green Essex Ladies
6 01:51.55 Richard Weir SEN Derby
7 01:52.03 Luke Betts U23 Sale Harriers Manchester
8 01:54.02 Daniel Cheeseman U23 City of York
.
BMC 800 MEN'S RACE B
1 01:53.89 Richard Yates SEN City of Sheffield
2 01:54.10 Daniel Bebbington U20 Preston
3 01:54.14 Doug Musson U23 Notts AC
4 01:54.46 Josh Oguntayo U23 Sale Harriers Manchester
5 01:54.67 Jacob Brown U17 Vale Royal
6 01:55.52 Andrew de-Camps SEN Gloucester
7 01:55.90 Jordan Bransberg U20 Skyrac
.
BMC 800 MEN'S RACE C
1 01:55.88 Richard de-Camps SEN Gloucester
2 01:55.99 James Saxton U20 Wakefield
3 01:56.15 Alistair Robinson SEN Wakefield
4 01:56.20 Steven Morrow SEN Liverpool Harriers
5 01:56.43 Aindriu Jenkinson U23 Clonliffe
6 01:57.24 Shane Robinson SEN Lincoln Wellington
7 01:57.71 Oliver Dane U17 City of Sheffield
8 01:58.02 Ben Stevenson U23 Falkirk
.
BMC 800 MEN'S RACE D
1 01:55.42 James Gormley U17 City of Sheffield
2 01:55.94 Connor Maclean U17 Stornoway
3 01:55.99 Elliott Stones U20 Lincoln Wellington
4 01:56.37 Aidan Gilbride U17 East Kilbride
5 01:57.96 Daniel Jarvis U20 Liverpool Harriers
6 02:01.23 Stewart Millar U17 Aberdeen
7 02:03.82 Jamie Clements SEN East Kilbride
.
MENS 1500m RACE A
1 03:49.60 Luke Traynor U23 Glasgow City
2 03:50.92 Nick Hooker SEN Leeds City
3 03:51.54 William Gray U23 Brighton & Hove
4 03:51.74 Chris Livesey SEN Preston
5 03:51.96 Michael Salter SEN Leeds City
6 03:52.52 John Ashcroft U23 Liverpool Harriers
7 03:55.28 Dale Colley U23 Central
8 03:56.17 Julian Oey U23 Australia
9 03:58.71 Joe Townsend SEN Leeds City
.
MENS 1500m RACE B
1 03:55.22 Joshua Bull U23 Derby
2 03:55.77 Dan Cliffe SEN Liverpool Harriers
3 03:56.30 Jonathan Glen U20 Glasgow City
4 03:57.13 Linton Taylor U20 Newark AC
5 03:57.16 Robert Warner U20 Blackburn Harriers
6 03:57.43 James Ansell SEN Kent
7 03:59.53 Calum McKenzie SEN Corstorphine
8 03:59.94 Max McNeill U23 Salford Harriers
9 04:01.92 Ryan Thomson U20 Cambuslang
10 04:02.85 Ben Russell SEN Liverpool Harriers
11 04:03.92 Howard Thompson U23 Charnwood
12 04:15.73 Chris Hepworth SEN Ealing, Southall & Middx

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019