Eltham - 23 July - Results

Races: 11
Finishers: 107
PB's: 43 (40%)
Power of Ten: Here

BMC 800m A Race Men
1 1:50.72 Joseph O'Hara U20 M Bexley
2 1:51.14 Liam Dee U20 M Shaftesbury Barnet
3 1:52.55 Robbie Fitzgibbon U20 M Brighton Phoenix
4 1:53.07 Hugo Fleming U20 M Walton
5 1:57.42 Hugo Coutinho SEN M Cheltenham/Portugal
.
BMC 800m B Race Men
1 1:54.89 Massi Dendani U23 M Bedford & County/Bedfordshire Uni
2 1:55.04 Dylan Rigby U20 M Invicta East Kent
3 1:55.99 Ryan Driscoll U23 M Tonbridge/St. Mary's Uni
4 1:56.09 Paul Scanlon U23 M Woodford Green
5 1:56.15 Shaka Palmer SEN M Enfield & Haringey
6 1:56.75 Tom Bowerman SEN M Aldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid Hants
7 1:57.31 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
8 1:57.99 Charlie Baldwin U20 M Worthing
9 2:00.26 Kris Everett U23 M Phoenix
.
BMC 800m C Race Men
1 1:55.03 Max Pickard U23 M Brighton Phoenix
2 1:55.79 Ben Tyler SEN M Medway & Maidstone/Brunel Uni
3 1:56.08 Georges Vacharopoulos U23 M Blackheath & Bromley/Warwick Uni
4 1:57.15 Caspar Eliot SEN M Bristol & West/Oxford Uni
5 1:57.28 Benjamin Davies U17 M Bedford & County
6 1:57.58 Christopher Youell U23 M Chelmsford/Bath Uni
7 1:57.63 Nathan Mapperley U20 M Camberley
8 2:00.03 Jack Mahar U17 M Ilford
.
BMC 800m D Race Mixed
1 2:00.60 Andre Stone U20 M Bexley
2 2:01.17 Peter Watkeys SEN M Basingstoke & Mid Hants
3 2:01.71 Alexander Hookway SEN M Tonbridge/Brunel Uni
4 2:02.00 Christopher Thornley U23 M Bedford & County
5 2:02.19 Adelle Tracey U23 W G & G
6 2:03.08 Lewis Elsey U20 M Bexley/Warwick Uni
7 2:03.65 Niyi Akin-Agunbiade U17 M Blackheath & Bromley
8 2:04.19 Katie Snowden U23 W Herne Hill/Nottingham Uni
9 2:05.05 Martin Broderick SEN M Basingstoke & Mid Hants
10 2:05.21 Matthew Boxall U17 M Crawley
.
BMC 800m Race E Mixed
1 2:03.42 Niki Faulkner U20 M Bexley/Oxford Uni
2 2:04.73 Cameron Payas U17 M Medway & Maidstone
3 2::05.17 Harry Paton SEN M Tonbridge/Police
4 2:05.22 Jake Berry U17 M Medway & Maidstone
5 2:06.66 Bobby Walker V35 M Cambridge H
6 2:07.21 Joceline Monteiro SEN W Chelmsford/Portugal
7 2:07.36 Gemma Kersey U23 W Basildon/Middlesex Uni
8 2:07.36 Dawn Hunt SENW WSE&H
.
BMC 800m Race F Mixed
1 2:08.56 Kaylee Dodd U20 W Basildon
2 2:09.63 Tom Mackman U17 M Horsham Blue Star
3 2:11.01 Jennifer Walsh U23 W Wakefield/Durham Uni/Kirklees
4 2:12.07 Caroline Ford U23 W Cambridge H/Leeds Uni/Blackheath & Bromley
5 2:12.37 Lewis Laylee U17 M Dulwich
6 2:13.74 Daniel Casey U17 M Horsham Blue Star
7 2:14.50 Chris Best U17 M Horsham Blue Star
8 2:14.81 Maddy Austin U23 W Guildford & Godalming
9 2:15.07 Rosa Prideaux U17 W Chelmsford
.
BMC 800m G Race Mixed BMC 800m G Race Mixed
1 2:17.91 Glenn Balfour U15 M Bournemouth
2 2:22.44 Beth Armstrong U23 W Bexley/Loughborough Students
3 2:24.25 Carl Eldred U15 M Medway & Maidstone
4 2:24.26 Anousha Wardley U15 W Reigate Priory
5 2:25.73 Joanna Boxall U17 W Crawley
6 2:30.27 Madeleine Strickland U15 W Horsham Blue Star
7 2:36.32 Gabriella Eltham U15 W Horsham Blue Star
8 2:36.44 Amy Brooks U17 W Medway & Maidstone
.
1500m BMC Race A Men
1 3:51.48 Tom Richardson U23 M Basildon
2 3:52.81 Nick Duggan SEN M Crawley
3 3:54.22 Jonas Raess U23 M Brighton Phoenix
4 3:54.33 Mark Woodley SEN M Chelmsford/Lamar Uni
5 3:54.57 William Fuller U20 M Blackheath & Bromley
6 3:56.02 Tom Heslop SEN M Victoria Park & Tower Hamlets/Cambridge Uni
7 3:57.25 Chris Busaileh SEN M Herne Hill Harriers
8 3:58.22 Lascelles Hussey U20 M Herne Hill/Middlesex Schs
9 3:58.44 Donald Carter SEN M Invicta East Kent/St. Mary's Uni
10 3:59.62 Richard Webb U20 M B & B
11 4:00.10 Nick Armstrong U20 M Bexley
12 4:00.17 Kevin Chesser U23 M Ireland
13 4:02.88 Sean Molloy U20 M Tonbridge
.
1500m BMC Race B mixed
1 4:00.04 Dean Lacy SEN M Cambridge H
2 4:04.45 Rick Weston SEN M Serpentine/Ipswich Jaffa
3 4:10.08 Grant Webb SEN M Basildon/Oaklands Col
4 4:11.76 William Ruiz U20 M Blackheath & Bromley
5 4:12.47 John Tayleur U20 M Herne Hill
6 4:13.37 Danny Brewer SEN M Blackheath & Bromley/Sheffield Uni
7 4:13.91 Daniel Ashley U17 M Basildon
8 4:20.70 Ben Matthews U20 M Bexley
9 4:23.36 Tim Calliafas U20 M Lewes/Cambridge Uni
10 4:25.79 Henry-James Cowie U15 M Blackheath & Bromley
11 4:26.01 Lauren Deadman SEN W Havering/Loughborough Students
12 4:35.49 Christian Lee U15 M Tonbridge/Croydon
.
1500m BMC Race C mixed
1 4:30.87 William Thomas U20 M Horsham Blue Star
2 4:38.81 Grace Baker U20 W Aldershot, Farnham & District/Hastings AC
3 4:40.82 Holly Page U15 W Dartford H
4 4:41.54 Martha Reynolds U23 W Windsor Slough Eton & Hounslow/Bryant
5 4:42.57 Bede Pitcairn-Knowles U15 M Tonbridge
6 4:51.25 Jessica Burgess U20 W Woodford Green Essex Ladies
7 4:54.26 Bernadine Pritchett V45 W Woodford Green Essex Ladies/Veterans
8 4:54.90 Luke Triccas U17 M Horsham Blue Star
9 4:56.75 Megan Allerton U17 W Horsham Blue Star
10 4:58.05 Verity Walker U15 W Thames Valley
11 4:58.05 Joseph O'Hara U20 M Bexley
12 5:02.86 Kelsi Cornish U15 W Blackheath & Bromley
13 5:10.59 Poppy Wardley U15 W Reigate Priory
.
3000m BMC Race A & Open Mixed
1 8:47.59 Ross Skelton U23 M Phoenix
2 9:05.30 Tom Collins SEN M Medway & Maidstone
3 9:06.53 Max Dumbrell SEN M Horsham Joggers
4 9:18.76 Thomas Wright U20 M Bexley
5 9:36.33 Andrew Inglis V35 M Cambridge H
6 9:39.95 Tony Tuohy V50 M Dulwich R
7 9:49.73 Nicole Taylor U20 W Tonbridge/Brighton Uni
8 9:59.41 Kieran Hughes U20 M Dartford
9 10:01.19 Amy Clements SEN W Kent AC
10 10:01.53 Bayley Massey U17 M Cambridge H
11 10:15.97 Christian Poulton V45 M Cambridge H
12 10:37.01 Vi Chu V35 M Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019