Oxford Grand Prix - 19 July - Report and Results

Races: 24
Finishers: 238
PB's: 113 (47%)
Power of Ten: Here

Report


800m RACES
With internationals Hannah England and Marilyn Okoro in the field the women’s A race was always going to be one of the highlights of the meeting and, as if on cue, the storm clouds swept in and thunder rumbled in the distance.
Against that fanfare the pair tucked in behind pacemaker Julia Cooke as she reached the bell in 57.60secs with American runner Stephanie Herrick just off the pace in third.
Down the back straight England, who had just returned from a spell of training at altitude in Font Romeu, moved alongside Okoro.
But in her first 800m of the season would the Oxford City runner have the zip in her legs to pull ahead of Okoro, who has a season’s best of 2:01.57.
As the Heaven’s opened England went by Okoro at 600m and kicked hard to immediately open a gap which the Shaftesbury Barnet Harrier was powerless to respond.
As England admitted afterwards the last 50 metres was tough with her legs swimming with lactic but victory in 2:00.50 was a great confidence boost ahead of Glasgow where she will be running the 1500m.
“I only decided to run on Thursday when I got back from Font Romeu and the BMC were great in allowing me to run,” said England.
“When I heard Maz (Marilyn Okoro) was also running I was really pleased as I wanted a competitive race and hopefully we both got something out of that. I am very happy with that run.”
The time certainly compares favourably with her 2013 best of 2:00.39 when she finished fourth in the 1500m at the World Championships in Moscow and her lifetime PB of 1:59.66 from two years ago.
Okoro ran her second best time of the summer with 2:01.77 so is also shaping up well ahead of Glasgow.

The big question in the men’s race was whether Anthony Whiteman could beat his own World Masters M40 record for the second time in a week.
At Trafford in the previous Grand Prix 42-year-old Whiteman clocked an outstanding 1:48.05 to go 14th on the UK Rankings. It was always going to be a tough ask to match that even if Whiteman himself felt a sub 1:48 clocking is possible.
Again the wily competitor put himself in the right position but on this occasion City of Norwich runner Paul Godall showed he had learned from his mistakes at Trafford to come through late and pip Whiteman in the closing 50 metres.
“I was fourth at Trafford having got caught up is using to much energy down the back straight so this time I was determined to sit in and wait longer,” said Goodall.
“It was nice to win and beat Tony because he is such a great runner.”
It was also Goodall’s first Grand Prix success of the campaign having also finished fourth at Sportcity.






MILE RACES

Richard Peters retained his title but had to work much harder than 12 months ago when he out-kicked Jonny Mellor to celebrate the 50th anniversary of the British Milers’ Club.
The Bristol & West AC runner worked himself into a good position before hitting the front with 300 metres remaining. But his move wasn’t decisive and clubmate Steve Mitchell, who recently smashed his 1500m PB with 3:38.27, sat threateningly on his shoulder with early leader Mark Mitchell just behind along with Commonwealth Games bound Luke Gunn and Andrew Hayes.
But Peters kept pushing and wasn’t to be denied as he crossed the line 4:01.99 with a fast-finishing Richard Weir grabbing second just 0.09secs behind from Heyes in third.
“The priority was to win today but that felt harder than last year,” said Peters. “I have not had a great week or two since the British Championships but I know I am in good shape.”
Twelve months ago Peters clocked 3:58.70 but that spelled the end of his season whereas now he will be looking to find another gear when he runs the 1500 for England at the Commonwealth Games in Glasgow.

American runner Erika Veidis dominated the women’s mile race following the pacemaker and leaving her rivals well behind.
The only question mark was whether Veidis would be able to keep her form when left on her own at the halfway mark but she answered that emphatically to finish strongly in 4:40.03.
Wakefield’s Jennifer Walsh made a determined bid to reduce the gap on the final lap and ran herself into a safe second in 4:47.51 ahead of another American runner Clerc Simpson.

5000m RACES

The start of the women’s 5000m had to be delayed by 15 minutes as thunder and lightning rumbled across the city and the Iffley Road track was soaked in a torrential downpour.
But then just as quickly the sun came back out, the wind died down and a good quality field, including former British junior international Charlotte Purdue, set out at a decent pace.
Inevitably Purdue was quickly to the fore once the pacemaker had pulled aside and it was good to see her pushing on after injury problems have restricted her outings this season.
But following her closely was in-form Stockport athlete Elle Vernon, who had looked so strong winning the 3000m at Trafford the previous weekend. Purdue’s AFD clubmate Louise Smalll was in attendance as the three pulled clear of the field.
Purdue then upped the pace and with two laps to go it was just her and Vernon as Small had to let go. At the bell (14:50.47) Purdue was still in front but she had no answer when Vernon hit the front with 300m remaining and finished really powerfully for the second successive week to clock 16:00.00 and show again that her 10th at the British Championships was a rare blip.
Purdue, who finished just ahead of Vernon in the trials, ran a season’s best and said afterwards she can’t wait for the cross country season to get underway and enjoy a solid winter.
Lauren Deadman probably finished faster than anyone to grab third with Lily Partridge also catching her team-mate Small who collapsed across the line.

The men’s 5000m saw arguably the biggest PB of the day as Andrew Butchart broke not just 14 minutes for the first time but also 14:45 as he destroyed his five-year-old best of 14:49.93.
“I did set that a long time ago and while I have run 5000m since it has been mostly in league races when the pace hasn’t been that fast,” said the 22-year-old Central AC runner from Dunblane, who powered across the finish line in 13:58.05.
“I thought I was fit enough to get close to 14 minutes but wasn’t sure I would go under it so I am delighted.”
William and Jack Gray were among the early pacemakers until Butchart hit the front with two laps remaining and then produced a big last 400 metres to break 14 minutes and go 12th on the UK Rankings – and second quickest Scotland runner behind Tom Farrell.
William Gray kept his form well to hold onto second also clocking a PB by 12 seconds with Wales runner Jonathan Hopkins also breaking 14:30 for the first time with 14:16.38 in third.

ANDREW Butchart’s runaway victory in the men’ 5000m A race, in which he smashed his personal best by 51 seconds, set the tone for a hugely successful afternoon in the event.
Of the 51 runners who took part in the three 5000m races - held in very hot, humid but windless conditions – there were 20 personal bests and 10 season’s bests.
The quality of the A was certainly very impressive with 22-year-old Butchart inspiring seven of the top ten to PBs while the other three clocked bests times for the year.
Butchart’s mighty improvement was the outstanding run but 21-year-old William Gray sliced almost 12 seconds off his best in second and 22-year-old Jonathan Hopkins carved 17 seconds off his previous best in third.
There were also good improvements by 22-year-old Alex Dunbar (almost 18 seconds) and 21-year-old Ian Bailey (almost seven seconds) as the top nine men all broke 14mins 30secs which is encouraging strength in depth.
The top three in the B race also clocked personal bests led by 25-year-old Dominic Shaw, whose time of 14:34.91 clipped almost nine seconds off his PB set last year.
“It has been a long time coming – and well worth the four-and-a-half hours journey from Middlesbrough!” said Shaw.
Kent AC’s John Gilbert, 33, chipped another three seconds off the PB he set at the Watford Grand Prix with 14:36.82 in second while in third 17-year-old Paulos Asgodom showed a 11 seconds improvement from his debut in the GP meeting at Sportcity in May.
Nick Earl, who won the C race, missed his 2012 PB by just four seconds in clocking 14:45.12 but behind him both Jonathan Poole and Ben Coole were delighted at breaking 15 minutes for the first time.
To underline the strength of the 5000m race this year it is worth noting the performance of 25-year-old North Somerset AC runner James Rodgers. He finished ninth in the C race in 15mins 28.26secs to carve almost 20 seconds off his previous best which he set on his debut in the same meeting last year - when he was 11th in the B race.

The mile distance is run so infrequently – mostly only thanks to the BMC – so PBs are usually the order of the day and this year’s meeting at Iffley Road was no different.
Of the 74 runners taking part in the five races – including one for Masters and the Peter Coe mile for under 17 men – 56 recorded personal bests with another 11 season’s bests.
As reported earlier on the website Richard Peters retained his title in his final warm-up before running the 1500m at the Commonwealth Games just doing enough to hold off Richard Weir and Andrew Heyes.

The B race saw personal bests for both winner Dominic Brown and Adam Hickey as they fought a good dual before crossing the line in 4:07.01 and 4:07.91 respectively.
“My last mile was a couple of years ago (4:28.4 in 2012) so that is a big personal best and I am very happy with that,” said Brown, who is a medical student at Sheffield University.
“There should be a massive 1500m PB in there somewhere as well now.”
Amazingly in the C race all 14 finishers recorded personal bests with 27-year-old Ben Harding unleashing a strong last lap to win in 4:14.34 and take off six seconds from his nine-year-old best.
The D race was set up for veteran runners and 46-year-old Madrid-based Altrincham runner David Cowlishaw took full advantage to set a new British M45 record of 4:26.34.
“The pace was perfect, the conditions were tremendous and I am very happy with that,” said Cowlishaw.
“It is my first British record and I am still a few seconds off the marks for 800m and 1500m but it would be good to have a go at them as well.
“It was also the first BMC race I have ever won as I was never good enough in the past! But it is brilliant that they agreed to put on the race and well worth coming over from Madrid.”

The E race was the Peter Coe mile and 16-year-old Danny Ray was rewarded for making the long journey from his home in Guernsey with a committed, front-running victory in 4:19.75.
“I came third in the English Schools’ 1500m the previous weekend and now this so it has been a good week for me,” said Ray.
The Frank Horwill title, incorporated in the senior A race, was retained by 15-year-old Sophie Tooley of West Suffolk, whose time of 4:54.22 was good enough to place her fourth overall.
“It was nice to run with the senior women and get pulled around because I really wanted to beat my time of last year (4:58.66),” said Tooley.

6 BMC 800 A (Mens)
1 8 Paul Goodall City of Norwich/Loughborough St 01:49.09
2 2 Anthony Whiteman V40 Shaftesbury Barnet 01:49.51
3 5 Jamie Webb U23 Liverpool H/Manchester Metropol 01:49.69
4 6 Sean Molloy U20 Tonbridge 01:49.96
5 3 Ed Aston Birchfield H/Birmingham Uni 01:51.07
6 7 Timothy Sein Kenya 01:51.95
DNS 1 Aaron Bennett U23 Southampton/Lamar Uni
DNS 4 Zak Curran U23 Windsor Slough Eton & Hounslow/
.
15 BMC 800 B (Mens)
1 15 Hugo Fleming U20 Walton 01:52.51
2 12 Dominic Chambers U20 Derby 01:52.72
3 11 Stephen Mackay U23 Inverness 01:54.34
DNF 9 Lewis Lloyd U23 Herne Hill/Cambridge Uni
DNS 10 Thomas Atkinson U23 Sale Harriers Manchester/Wyomin
DNS 13 Ben Coldray Stroud/St. Mary's Uni
DNS 14 Tom Syckelmoore U23 Basingstoke & Mid Hants
DNS 16 Josh Tattley Bays Cougars/New Zealand
.
13 BMC 800 C (Mens)
1 24 Hayden Carter Basingstoke & Mid Hants/Royal A 01:52.37
2 17 Matthew White Dundee Hawkhill/Dundee Uni 01:52.51
3 22 Daniel Gurton U23 Woodford Green/Birmingham Uni 01:52.66
4 30 Ian Williamson V35 Birchfield H/Edinburgh AC/Lough 01:52.68
5 18 Daniel Stepney Brighton Phoenix/Brighton Uni 01:52.70
6 21 Jake Littlehales Stockport 01:52.91
7 20 George Duggan U20 Tonbridge 01:53.24
8 23 Stuart Ferguson U23 Radley/Birmingham Uni 01:53.60
9 19 Luke Johnston U23 Liverpool H/McNeese State Uni 01:56.39
25 Alex Brecker U23 City of Stoke
.
8 1 BMC 800 D (Mens)
1 32 Guy Smith Swansea/Cardiff Uni 01:53.09
2 34 Jonathan Hiorns Notts/Nottingham Uni 01:53.51
3 31 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants/Sheffie 01:53.78
4 26 Nick Armstrong U20 Bexley 01:55.17
5 29 Paul Laslett Shaftesbury Barnet 01:55.46
6 27 Michael Salter Leeds City/Birmingham Uni 01:56.29
28 Michael Ward U23 Cardiff
30 Ian Williamson V35 Birchfield H/Edinburgh AC/Lough
33 Massi Dendani U23 Bedford & County/Bedfordshire U
.
20 BMC 800 E (Mens)
1 35 Sam Mitchell Notts/Royal Air Force/Worcester 01:50.94
2 39 Tom Frith U23 Southend/Oxford Uni 01:52.13
3 38 Josh Trigwell U23 Exeter 01:52.96
4 40 Richard de-Camps Gloucester/Birmingham Uni 01:54.04
5 37 Alex Jones U23 Enfield & Haringey/Loughborough 01:54.31
6 42 Hassan Davis Kent 01:54.40
7 41 Tom Bowerman Aldershot Farnham & District/S 01:54.41
DNS 36 Ben Hawkins U20 Taunton
.
1 BMC 800 F (Mens)
1 48 Nathan Gillis U20 Team Kennet 01:52.48
2 46 Juan del Azar U20 Bracknell AC 01:53.39
3 49 Paul Tobin U23 Swansea/Sheffield Uni 01:54.06
4 43 Matthew Seddon U20 Bracknell AC 01:54.19
5 47 Ronny Wilson U23 Lincoln Wellington/University o 01:54.55
6 54 Jamie Taylor-Caldwell Ealing Southall & Middx/Birmin 01:55.87
7 45 Alex Burrows U17 Telford AC 01:56.24
44 Jack Gooch U20 Cardiff
.
25 BMC 800 G (Mens)
1 61 Jonathan Tobin U20 Swansea 01:53.97
2 56 James Ansell Kent/Birmingham Uni 01:54.98
3 53 Josh Carr U23 Worcester/Cambridge Uni 01:55.76
4 59 Ben Tyler Medway & Maidstone/Brunel Uni 01:56.26
5 51 Paddy Radley Owls Leicester/Bath Uni/Bristol 01:56.50
6 62 Andrew Holliman U23 Harrow/East Anglia Uni 01:56.93
7 63 Jonathan Darby Kingston & Poly/Oxford Uni 01:56.98
8 377 Kevin Chesser Newham & Essex 01:57.53
9 60 Lloyd Kempson U23 Nene Valley 01:58.02
10 58 Cameron Bell U17 Hallamshire 01:58.52
11 57 Karl Welch Bournemouth 01:59.55
12 64 Josh Burrows U20 Telford AC 02:01.51
50 Kieron Sexton Thames Valley/Crusaders/Ireland
52 Alex George U20 Gloucester
54 Jamie Taylor-Caldwell Ealing Southall & Middx/Birmin
.
18 BMC 800 I (Mens)
1 70 Stephen Parkes U23 Tamworth/Leicester Uni 01:58.02
2 66 Chris Prothero Cardiff/Glamorgan Uni 01:58.43
3 68 Mark Nelson Cambridge Uni 01:58.64
4 69 Martyn Gibbons Notts/Poole AC 01:59.21
5 71 David James U20 Birchfield H 01:59.27
6 67 James Straw U23 Lincoln Wellington 02:02.25
7 303 Ashley Parker U17 Poole 02:03.85
DNS 65 Dominic Tutton U20 Gloucester
1
23 BMC 800 A (Womens)
1 79 Hannah England Oxford City 02:00.50
2 302 Marilyn Okoro Shaftesbury Barnet 02:01.77
3 75 Katy Brown U23 Stewartry/University of Cumbria 02:03.22
4 77 Katie Snowden U23 Herne Hill/Nottingham Uni 02:04.04
5 74 Jenny Tan Fife/Dundee Uni 02:04.11
6 76 Dawn Hunt Windsor Slough Eton & Hounslow 02:04.64
7 78 Rachel McClay U23 Bracknell AC 02:05.19
8 81 Jade Williams U23 Amman Valley/Cornell 02:05.56
9 72 Stephanie Herrick United States 02:05.70
73 Kaila McKnight Australia
DNS 80 Pamela Marzendorfer Austria
.
2 BMC 800 B (Womens)
1 83 Julia Cooke Cheltenham/Birmingham Uni 02:05.06
2 82 Carolyn Plateau Radley/Loughborough Students/Bl 02:05.57
3 88 Molly Long U20 Bristol & West/Truro School 02:05.77
4 86 Martine Borge Norway 02:06.02
5 84 Gemma Kersey U23 Basildon/Middlesex Uni 02:06.38
6 85 Montana Jones Aldershot Farnham & District 02:07.16
7 87 Sally Smith U23 Wakefield/Leeds Metropolitan Un 02:08.47
89 Kaylee Dodd U20 Basildon
.
16 BMC 800 C (Womens)
1 91 Verity Ockenden Poole Runners/Swansea Uni 02:08.28
2 99 Natalie Whitty Guernsey 02:08.37
3 95 Kate Holt U23 City of Stoke 02:09.43
4 97 Kathryn Gillespie U20 Central/Team West 02:09.44
5 92 Jenna Hill Sale Harriers Manchester/St. Ma 02:09.59
6 90 Alex Turner Amber Valley/Nottingham Trent U 02:09.90
7 93 Ashley Gibson Morpeth/Tonbridge 02:10.74
8 94 Rosie Chamberlain U20 Exeter 02:12.44
96 Gabrielle Kinney U20 Royal Sutton Coldfield/Loughbor
97 Kathryn Gillespie U20 Central/Team West
98 Melissa Duncan Australia
.
12 BMC 800 D (Womens)
1 103 Gemma Dawkins Channel Islands/Sheffield Halla 02:11.50
2 102 Kelly Grant City of Norwich 02:11.77
3 108 Natalie Shaw Derby 02:12.34
4 107 Bethan Strange Cardiff 02:12.79
5 100 Hannah Nuttall U20 Charnwood 02:12.93
6 109 Naomi Collier U23 Grantham AC 02:13.32
7 106 Samantha Johnson Rotherham/Leeds Metropolitan Un 02:13.38
8 101 Emily Weeks Exeter/Sheffield Uni 02:17.60
104 Anna Simmonds Notts
105 Niamh Emerson U17 Amber Valley
.
4 BMC 800 E (Womens)
1 115 Charlotte Green Bristol & West/Mendip 02:11.15
2 114 Christina Toogood Norway 02:11.94
3 118 Katherine Turner U23 Team Bath/Cambridge Uni 02:12.30
4 112 Kate Seary U20 Cardiff 02:12.34
5 117 Lucy Hayes U23 City of Stoke/Keele Uni 02:13.77
6 113 Katja Eravisto V35 Notts/Finland 02:14.32
7 110 Helen Waters West Suffolk/Birmingham Uni 02:14.87
8 111 Fiona de Mauny Walton 02:16.81
116 Mia O'Connell U20 Cheltenham/Birmingham Uni
.
19 BMC 800 F (Womens)
1 127 Jodie Spencer Vale Royal/Chester Uni 02:14.89
2 119 Olivia Gwynn U20 Swansea/Millfield Sch 02:15.61
3 121 Emily Read U17 Bracknell AC 02:16.97
4 122 Danielle Webb U17 Liverpool H 02:18.15
5 123 Georgia Rafferty U17 City of Stoke 02:20.70
6 120 Sophie Nash U17 Yate/Westbury 02:21.83
125 Becky Hodgson U20 White Horse/Radley
DNS 124 Shelley Brace City of Stoke/Keele Uni
DNS 126 Gabrielle Coveney Ealing Southall & Middx/Dundru
.
22 BMC Mile A (Mens)
1 304 Richard Peters Bristol & West 04:01.99
2 222 Richard Weir Derby/Staffordshire Uni 04:02.08
3 216 Andrew Heyes Hallamshire/Tulsa Uni 04:02.70
4 209 Luke Gunn Derby 04:03.51
5 215 Steve Mitchell Bristol & West/Cardiff Met Uni/ 04:03.89
6 220 Jonathan Cook Woodford Green Essex Ladies/Cam 04:04.63
7 212 Daniel Cheeseman U23 City of York/St. Mary's Uni 04:04.95
8 213 Alex Tovey Windsor Slough Eton & Hounslow/ 04:05.68
9 221 William Paulson U23 Stroud/Princeton Uni 04:06.83
10 214 David Proctor Sale Harriers Manchester/Rochda 04:08.91
11 210 Jack Walker U23 Giffnock North/Strathclyde Uni 04:09.64
12 224 Nick Samuels Sale Harriers Manchester/Loughb 04:11.36
13 223 James West U20 Tonbridge 04:15.30
14 208 Daniel Hallam U23 Owls Leicester/Sheffield Hallam 04:18.02
211 Frank Baddick Newham & Essex Beagles/Loughbor
219 Mark Mitchell Forres/Birchfield H
236 Alex Bruce-Littlewood Blackheath & Bromley/McNeese St
DNS 217 Rob Finnerty United States
DNS 218 Harry Harper Liverpool H/Birmingham Uni
.
5 BMC Mile B (Mens)
1 230 Dominic Brown U23 Tonbridge/Sheffield Uni 04:07.01
2 234 Adam Hickey Southend/Loughborough Students 04:07.91
3 233 Ian Rawlinson Tipton/Shaftesbury Barnet 04:08.10
4 240 Eoin Pierce Enfield & Haringey/Clonliffe/Ir 04:09.11
5 238 Michael Dowling Newham & Essex Beagles/Ireland 04:09.46
6 229 John Bird U23 Ipswich/Bath Uni 04:10.07
7 231 Phillip Crout U20 Shaftesbury Barnet/Cambridge Un 04:10.35
8 225 Nick Duggan Crawley 04:12.03
9 244 Kieran Wood U20 Cambridge & Coleridge 04:12.55
10 239 Andrew Pitts United States 04:12.79
11 243 Edward Shepherd U23 Woodford Green Essex Ladies/Bir 04:13.59
12 242 Alex Pilcher Derby/Belper 04:14.89
13 237 Graham Hogg Trafford/Leeds Metropolitan Uni 04:16.32
14 227 Ben Martin Trafford 04:17.26
15 241 Richard Powell U23 Trafford/Leeds Uni 04:21.85
16 235 Tom Richardson U23 Basildon 04:24.28
226 Tom Straw Lincoln Wellington/City of Shef
228 Julian Oey U23 Australia
232 Jack Hallas Wakefield/Leeds Metropolitan Un
.
17 BMC Mile C (Mens)
1 254 Ben Harding Kent/Brunel Uni 04:14.34
2 247 Tom Heslop Victoria Park & Tower Hamlets/C 04:15.78
3 255 James McNally Liverpool H 04:17.00
4 258 Joshua Grace U23 Aldershot Farnham & District/S 04:17.37
5 248 Henry Pearce U23 Tonbridge/Loughborough Students 04:17.93
6 257 Peter Hodkinson Notts/Oxford Uni/Erewash Valley 04:18.14
7 253 Harvey Speed Coventry/UWE 04:18.65
8 256 Matthew Carey Harrow/Brunel Uni 04:21.54
9 249 Matt Blunden Notts/Royal Air Force 04:27.17
10 251 Joshua King U20 Bournemouth 04:29.59
11 259 Harry Earl U23 Border/Loughborough Students 04:30.24
12 252 Howard Thompson U23 Charnwood/Loughborough Students 04:30.90
13 246 John Kingstedt U23 Sweden 04:36.70
14 245 Matthew Emery Southampton/Bath Uni 04:38.50
250 George Corcoran U23 Kingston & Poly/Loughborough St
260 Alex Bampton U23 Cheltenham/Birmingham Uni
261 Craig Pearson Cannock & Stafford
.
14 BMC Mile D (Mens)
1 271 David Cowlishaw V45 Altrincham/A.D. Marathon 04:26.34
2 265 Mike Trees V50 Belgrave 04:34.32
3 272 Gunnar Duracn V50 Unattached/Sweden 04:34.53
4 269 Simon Anderson V50 City of Plymouth/Plymouth H/Sou 04:36.32
5 270 Milan Serafin V45 Czech Republic 04:40.24
6 263 Rob Andrew V50 Royal Sutton Coldfield/Midland 04:42.58
7 273 Richard Weaver V35 Windsor Slough Eton & Hounslow/ 04:46.18
8 268 David Blackman V45 Southampton/Southern Counties V 04:47.83
9 266 Tony Tuohy V50 Dulwich/Veterans 04:48.33
10 264 Heath Bampton V45 Oxford City/Civil Service/South 04:48.93
262 Jon Evans V40 Reading AC
267 Adrian Haines V45 Crawley/British Airways/Souther
.
10 BMC Mile Peter Coe U17
1 281 Danny Ray U17 Guernsey 04:19.75
2 274 George Elliot U17 Basildon 04:28.37
3 278 William Perkin U17 Chiltern 04:30.14
4 275 Luke Prior U17 Wells City 04:41.55
5 282 Finn Birnie U15 Newquay & Par/Truro School 04:48.74
6 279 James O'Brien U17 Cannock & Stafford 04:59.36
7 280 Oliver Dickinson U17 Wells City 05:06.72
DNS 276 Stanley Willis U17 Bedford & County
DNS 277 Callum Bampton U17 Oxford City
.
11 BMC Mile A (Womens)
1 288 Erika Veidis U23 United States 04:40.03
2 286 Jennifer Walsh U23 Wakefield/Durham Uni/Kirklees 04:47.51
3 290 Clerc Simpson United States 04:52.95
4 297 Sophie Tooley U17 West Suffolk 04:54.22
5 285 Maryse Haynes U23 Windsor Slough Eton & Hounslow/ 04:55.63
6 300 Zia Macdermid U15 New Zealand 04:57.47
7 287 Martha Reynolds U23 Windsor Slough Eton & Hounslow/ 05:04.38
8 289 Clare Elms V50 Dulwich/Cambridge H/Blackheath 05:05.42
9 291 Rose Penfold Oxford Uni 05:09.77
10 298 Victoria Weir U17 City of Plymouth 05:10.02
11 295 Rebecca Croft U20 Windsor Slough Eton & Hounslow 05:12.68
12 299 Elizabeth Hood U17 Poole 05:14.13
13 283 Zoe Doyle V35 Belgrave 05:14.13
284 Madeline Heiner Australia
292 Katie Wright New Zealand
293 Ellie Stevens Birchfield H
294 Lennie Waite Aldershot Farnham & District
296 Claire Tarplee Solihull & Small Heath/Dundrum
.
21 BMC 5000 A (Mens)
1 142 Andrew Butchart Central 13:58.05
2 130 William Gray U23 Brighton & Hove/Birmingham Uni 14:13.84
3 129 Jonathan Hopkins U23 Cardiff 14:16.38
4 135 Anuradha Cooray V35 Vale of Aylesbury/Sri Lanka 14:18.15
5 162 Alex Dunbar U23 City of Norwich/St. Mary's Uni 14:21.87
6 148 Matthew Armstrong Shaftesbury Barnet/Warwick Uni 14:22.82
7 132 Tesfaye Debele U23 Leeds City/Ethiopia 14:23.87
8 137 Jonathan Davies U23 Reading AC/Birmingham Uni 14:24.86
9 145 Ian Bailey U23 Aldershot Farnham & District 14:29.28
10 141 Joe Townsend Leeds City/Birmingham Uni 14:32.38
11 140 Jack Martin Stockport 14:34.21
12 128 Carl Smith Leeds City/Birmingham Uni 14:34.85
13 147 Ben Russell Liverpool H/Liverpool Uni 14:35.45
14 146 Matt Leach U23 Bedford & County/Cambridge Uni/ 14:45.97
15 133 Sean Fontana Victoria Park City of Glasgow/G 14:56.47
16 144 Josh Guilmant Brighton Phoenix 14:58.44
131 Jack Gray U23 BRAT/Birmingham Uni
136 Alex O'Gorman Stockport
143 Marc Hobbs Swansea
DNS 134 Michael Callegari U23 Shaftesbury Barnet/St. Mary's U
DNS 138 Patrick Martin Stockport
DNS 139 Matt Bergin U23 Bedford & County/Brunel Uni
.
9 BMC 5000 B (Mens)
1 155 Dominic Shaw New Marske/Tees Valley Tigers 14:34.91
2 154 John Gilbert Kent 14:36.82
3 149 Paulos Asgodom U20 Enfield & Haringey 14:41.97
4 156 James Connor Kent/Brunel Uni 14:42.18
5 158 Joshua Bull U23 Derby/Nottingham Uni 14:43.59
6 161 Chris Rainsford Heanor/Loughborough Students/Hi 14:48.82
7 152 Fabian Downs Chiltern/Oxford Uni/Reading AC 14:50.99
8 159 Craig Ruddy Belgrave 14:52.68
9 150 Joshua Griffiths U23 Swansea/Cardiff Met Uni 14:53.56
10 163 Dave Norman V35 Altrincham/Sale Harriers Manche 14:54.42
11 160 Santiago De La Fuente V35 Spain 14:59.55
12 157 Douglas Selman Corstorphine/Edinburgh AC/Dunde 15:04.99
13 168 William MacKay Bedford & County/Thames Hare & 15:08.96
14 165 Chris Phillips-Hart U23 Camberley/Oxford Uni 15:21.32
15 164 Steven Bayton Calder Valley/Sheffield Uni 15:25.68
16 166 Daniel Thorne Reading AC/Brunel Uni 15:30.12
17 170 Shaun Antell Bideford/North Devon RR 15:37.48
151 Alex Goodall U23 Windsor Slough Eton & Hounslow/
153 Richard Brown Lincoln Wellington
167 Jack Nixon U23 Stockport
169 Chris Busaileh Herne Hill
.
3
BMC 5000 C (Mens)
1 172 Nick Earl City of Norwich/East Anglia Uni 14:45.12
2 184 Jonathan Poole Serpentine 14:50.42
3 173 Ben Cole Tonbridge/Edinburgh Uni 14:52.08
4 176 Jack Bancroft Wells City/Exeter Uni 15:01.84
5 183 Jack Gregory U23 Reading AC/Southampton Uni 15:07.58
6 174 Matthew Dickinson U20 Wells City/Yeovil 15:09.24
7 175 Ed Banks BRAT 15:17.56
8 192 James Hoad U23 Winchester/Cambridge Uni Hare & 15:19.18
9 182 James Rodgers North Somerset 15:28.26
10 171 Tom Cox U23 Tonbridge 15:30.54
11 181 Rob McTaggart Bournemouth/Poole AC 15:30.98
12 179 Alex Robinson Hercules Wimbledon/Durham Uni 15:34.46
13 186 Dane Blomquist U20 Camberley 15:41.49
14 187 Dominic Kiralyfi Hercules Wimbledon/Oxford Uni 15:42.07
15 189 Maxwell Dumbrell Horsham Joggers 15:42.53
16 193 Daniel Bradley Tonbridge 15:43.44
17 185 William Mycroft Sheffield Uni/Enfield & Haringe 15:56.30
18 178 Benedict Westhenry U23 Bristol & West/Weymouth 16:36.54
180 Robert Warner U23 Blackburn/Loughborough Students
190 Max Pickard U23 Brighton Phoenix
DNS 177 Christopher Greenwood V40 Kent
DNS 188 Christopher Fullerton Tipton
DNS 191 Daniel Robinson BRAT
.
24 BMC 5000 A (Womens)
1 199 Elle Vernon Stockport 16:00.00
2 205 Charlotte Purdue Aldershot Farnham & District 16:03.94
3 203 Lauren Deadman Havering/Loughborough Students 16:20.00
4 201 Lily Partridge Aldershot Farnham & District/D 16:21.12
5 197 Louise Small U23 Aldershot Farnham & District/S 16:21.53
6 195 Hanna Bartholomew Sweden 16:31.45
7 206 Charlotte Browning Aldershot Farnham & District 16:53.27
8 204 Georgie Bruinvels Aldershot Farnham & District/B 16:55.09
9 200 Gemma Hillier Charnwood/Loughborough Students 16:56.00
10 194 Eimear O'Brien Sligo/Ireland 17:37.36
198 Bryony Proctor Aldershot Farnham & District/S
207 Andrea Seccafien Canada
DNS 196 Sarah Kemshall Scunthorpe/York St John Univers
DNS 202 Elena Congost Spain

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013