Eltham - 25 June - Results

Races: 10
Finishers: 116
PB's: 52 (45%)
Power of Ten: Here

BMC 800m A Race
1 1:51.42 Mohamed Jebari el-majdoub SEN M Thames Valley/Spain
2 1:51.94 Max Thomas U23 M Hastings AC/Bath Uni/Crawley
3 1:52.50 Daniel Rowden U17 M Woodford Green Essex Ladies
4 1:53.18 James West U20 M Tonbridge
5 1:53.57 Dave Ragan SEN M Basingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni
6 1:54.63 Cian Mc Bride U20 M Ireland
7 1:55.23 Donald Carter SEN M Invicta East Kent/St. Mary's Uni
8 1:57.30 Tom Bowerman SEN M Aldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid Hants
9 1:58.34 Nick Duggan SEN M Crawley
.
BMC 800m B Race
1 1:54.82 William Crowe U20 M Ireland
2 1:56.74 Ben Tyler SEN M Medway & Maidstone/Brunel Uni
3 1:57.00 Brendan O'Connor U20 M Basingstoke & Mid Hants
4 1:57.25 Chris Spinks U23 M Havant/Nottingham Uni
5 1:57.73 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
6 1:59.68 Patrick McManus U20 M Lewes
7 1:59.95 Sam Benge U23 M Woodford Green Essex Ladies
8 2:02.04 Peter Watkeys SEN M Basingstoke & Mid Hants
9 2:03.07 Ben Murphy U20 M Tonbridge
.
BMC 800m C Race
1 1:58.02 Hassan Davis SEN M Kent AC
2 2:00.18 Oliver Light U15 M Highgate
3 2:00.57 Sam Hudson U23M Invicta East Kent
4 2:02.34 Adam Wright U20M Cambridge H
5 2:02.67 Kieran Moreland U23 M Shaftesbury Barnet/Portsmouth Uni
6 2:02.71 Matthew Boxall U17 M Crawley
7 2:02.79 Said Gabo U20M Kent AC
8 2:02.87 Craig Sharp V40 M Dartford H
9 2:04.17 Dave McKinlay SEN M Blackheath & Bromley
10 2:06.08 Alfie Armitage-Hookes U15 M Cambridge H
11 2:06.87 Martin Broderick SEN M Basingstoke & Mid Hants
.
BMC 800m D Race
1 2:05.28 Matthew Williams U23 M Notts
2 2:06.56 Jake English U20 M Croydon
3 2:07.53 Cameron Payas U17 M Medway & Maidstone
4 2:08.52 Harry Swindells U17 M Brighton Phoenix
5 2:09.15 Harry Paton SEN M Tonbridge/Police
6 2:10.22 Bobby Walker V35 M Cambridge H
7 2:10.65 Sabrina Sinha U17 W Cambridge H
8 2:11.06 Lewis Laylee U17 M Dulwich
9 2:11.66 James Gordon V35 M Cambridge H
.
BMC 800m Race E
1 2:14.97 Megan Steer U20 W St. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students
2 2:15.99 Kathryn Sutton SEN W Dartford H/Bath Uni
3 2:18.07 Jessica Keene U17 W Blackheath & Bromley
4 2:20.89 Fiona de Mauny SEN W Walton
5 2:21.53 Chloe Sharp U15 W Dartford H
6 2:23.60 Genevieve Allan U15 W Tonbridge
7 2:23.68 Clare Elms V50 W Dulwich/Cambridge H/Blackheath & Bromley/Veterans
8 2:24.24 Tara Bage U17 W Brighton Phoenix
9 2:24.36 Joanna Boxall U17 W Crawley
10 2:25.85 Oscar Hussey U15 M Blackheath & Bromley/Dulwich
11 2:28.17 Duncan Hussey V45 M Dulwich
.
BMC 1500m Race A
1 3:48.36 James McMurray U20 M St. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students
2 3:51.32 Dale Worton SEN M Wakefield/St. Mary's Uni
3 3:58.08 Jamie Dee U17 M Shaftesbury Barnet
4 3:58.70 Max Pickard U23 M Brighton Phoenix
5 3:59.23 Alex Yee U17 M Kent
6 3:59.47 Frederick Slemeck SEN M Hercules Wimbledon/Leeds Uni
7 3:59.90 Archie Davis U17 M Brighton Phoenix
8 4:00.59 Chris Busaileh SEN M Herne Hill
9 4:00.69 Luke Humphreys V35 M Bedford & County
10 4:00;73 Tom Heslop SEN M Victoria Park & Tower Hamlets/Cambridge Uni
11 4:01.79 Josh Guilmant SEN M Brighton Phoenix
12 4:03.55 Dom Nolan U23 M Croydon/Loughborough Students
13 4:14.62 Daniel Bradley SEN M Tonbridge
.
BMC 1500m Race B
1 4:07.33 Thomas Wright U20 M Bexley
2 4:09.21 Matthew Williams U23 M Notts
3 4:09.42 William Ruiz U20 M Blackheath & Bromley
4 4:11.44 Alec Finch U20 M Thurrock/Loughborough Students
5 4:14.14 Noah Armitage-Hookes U15 M Cambridge H
6 4:14.48 Mohammed Ismail SEN M Herne Hill Harriers
7 4:14.56 Andre Stone U20 M Bexley
8 4:15.75 Michael Ellis U20 M Tonbridge/Judd School
9 4:17.08 Elliot Dee U15 M Shaftesbury Barnet
10 4:17.80 Nathan Wilkins U23 M Medway & Maidstone/Warwick Uni
11 4:18.46 Jamie Hogg V40 M Serpentine Runners
12 4:20.01 William Somogyi U20M Bexley AC
13 4:23.54 Ben Matthews M Bexley
14 4:26.61 Gareth Evans V35 M Blackheath & Bromley
.
BMC 1500m Race C & Open
1 4:38.57 Caroline Ford U23W Cambridge H
2 4:39.30 Georgia Fear U17 W Highgate
3 4:43.43 Bayley Massey U17M Cambridge H
4 4:44.63 Connor Burford U20M Dartford HAC
5 4:52.30 Billy Harrop U15B Thanet Road Runners
6 4:52.84 Naomi Kingston U15G Blackheath & Bromley HAC
7 4:53.37 Catherine Symons SW Tonbridge AC
8 4:54.84 Ross Brady U20M Cambridge H
9 4:55.18 Beth Armstrong U23W Bexley AC
10 5:05.00 Megan Williams U20W Cambridge H
11 5:05.88 Abigail Fisher U15G Cardiff
12 5:09.43 Katie Sanders SEN W Cambridge H
13 5:20.82 Charlie Tomkins U15B Dartford HAC
14 5:26.76 Mary Guy U17W Blackheath & Bromley HAC
15 5:26.88 Mark Cross V55 M Cambridge H
16 5:37.94 Abigail Kingston SEN W Blackheath & Bromley HAC
.
BMC 5000m Race A
1 14:57.97 Steven Bayton SEN M Calder Valley/Sheffield Uni
2 15:09.41 Christopher Greenwood V40 M Kent
3 15:13.99 Kev Mason SEN M Worthing
4 15:25.62 Darryl Hards SEN M Worthing
5 15:27.80 Simon Coombes V40 M Herne Hill/Leighton Buzzard/Bedford & County
6 15:29.80 Rick Weston SEN M Serpentine/Ipswich Jaffa
7 15:32.14 Matt Taylor SEN M Belgrave
8 15:32.86 Maxwell Dumbrell SEN M Horsham Joggers
9 15:34.37 Rob Wilson SEN M Highgate
10 15:48.16 Patrick Acaye SEN M Brighton Phoenix
11 15:53.02 Alex Bellew SEN M Bedford & County/Leeds Uni/Hercules Wimbledon
12 16:01.36 Magdalyne Masai W Kenya
13 16:06.78 Sean Parker-Harding U23 M Hastings AC
14 16:10.24 Robert Tuer SEN M Hercules Wimbledon
.
BMC 5000 Race B and Open
1 15:45.29 Darryl Davison SEN M Highgate Harriers
2 16:14.32 Daniel Watt SEN M Tonbridge AC
3 16:34.60 Peter Lighting SEN M Kent AC
4 16:47.75 Jud El-Houssami SEN M Newham & Essex Beagles
5 16:56.28 Luke Armitage V50 M Kent/Southern Counties Vets
6 16:59.33 Fiona Clark SEN W Crawley AC
7 17:31.74 Keith Newton V50 M Herne Hill Harriers
8 17:32.60 Damien Hersey SEN M Sutton Runners
9 18:12.32 Christian Poulton V45 M Cambridge H
10 19:12.92 Vi Chu V35 M Cambridge H

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019