Solihull GP - 9 July - Pictures, Report, Results and Video

Men 800m A Men 800m B Men 800m C
Women 800m A Men 1500m A Men 1500m F Women 1500m A
Men 5000m A Men 5000m D-1 Men 5000m D-2
Women 5000m A-1 Women 5000m A Women 5000m A-2
Men Chase Men Chase-2 Men Chase-3

For the meeting at Solihull there will be a live results feed from the photofinish system. Link: Results
Now includes all photo finish files

We also have video coverage. Link: Athleticos

REPORT

MEN’S 800M

Cardiff AC’s Joe Thomas unleashed a tremendous last 200 metres to win the A race in a season’s best time of 1mins 46.77secs. The 23-year-old Welshman looked strong as he held off a late challenge from Denmark runner Andrea Bube, who also dipped under 1min 47secs and Thomas’s time was not only a season’s best but also his quickest 800m for almost two years.
It also lifts Thomas, who is coached by Arwyn Davies, above fellow Welsh runner Gareth Warburton and into third behind Michael Rimmer (1:45.12) and Mukhtar Mohammed (1:46.58) in the UK Rankings for outdoor times this summer.
Tonbridge AC’s 25-year-old Steve Fennell finished strongly in third and clocked a season’s best of 1:48.23, just 0.26secs off his two-year-old PB.
The men’s B race was won by Sale Manchester Harrier Ben Scarlett in 1:50.40, just outside his season’s best of 1:49.91 with City of Sheffield’s Steve Evison (1:50.71) runner-up and Preston’s Stephen Bennett third (1:51.47).
“It was a very competitive race if not particularly fast but my coach (Norman Poole) told me to just concentrate on winning tonight,” said Scarlett.
Like Thomas in the A race Bristol & West AC’s Steve Mitchell produced a strong finish in the C event to win by over a second in a new personal best of 1:51.21, clipping 0.14secs off the time he ran in the Watford Grand Prix last year.
“I’m delighted with that and I felt really strong,” said Mitchell, who has also bettered his 1500m PB twice this season on the BMC GP circuit.
Shaftesbury Barnet’s Paul Laslett (1:52.39 ) and Andrew Wiles (1:52.43) of New Marske finished second and third respectively.
Exeter Harriers’ 20-year-old Owen Walpole was a delighted winner of the D race in a new PB of 1:52.35, clipping 0.85secs off his 2010 best and 17-year-old runner-up Tom Graves (Birchfield Harriers) also ran a PB of 1:52.90 with fellow Shildon junior Cameron Boyek also clocking a PB of 1:52.99, clipping a second off his best, in third.
Davey Platt (North Devon AC) won the E race in 1:52.12, his second fastest ever time behind his PB of 1:51.8 and the F race went to Marshall Milton Keynes’ athlete Matt Willmott in 1:54.34, shaving 0.06secs off his 2009 PB.
Edinburgh-based Dougie Selman made a rare outing over 800m and was rewarded with victory in the G race, though his time of 1:54.38 was well outside his PB of 1:51 while Birchfield’s Andrew Constable took half a second off his PB to win the H race in 1:55.59.

WOMEN’S 800M

Clare Gibson used her strength to win the A race, holding her form better than her rivals, particularly Gloucester AC’s Irish international Rose-Anne Galligan who mysteriously faded badly in the last 200metres to finish last.
Gibson’s time of 2:05.67 was well outside her 2009 PB of 2:01.34 but the 28-year-old Kilbarchan AC runner was much happier with her win that her ninth place in the previous Grand Prix race in Watford.
“It was hard into the wind down the home straight but it was nice just to win a race again,” said Gibson. “I am just trying to get sharp again and find more races and it has proved tough getting back after a bad year in 2010. Hopefully there is more to come this summer.”
Shaftesbury Barnet’s Philippa Aukett was runner-up 2:06.29, just outside her season’s best of 2:06.19 with under 23 athletes Lucy Dowsett, breaking 2:07 for the first time with a PB of 2:06.58 and Jenny Tan (2:07.08) third and fourth respectively.
Just a week after winning the bronze medal at the English Schools’ Championships Stockport teenager Chelsea Jarvis was an impressive winner of the B race with an excellent personal best of 2:08.57.
“I have been close to breaking 2mins 10secs but I did not expect to run that fast,” said Jarvis, who is coached by Dave Turnbull.
Jarvis just overhauled Ejiro Okoro (2:09.01) in the final 50 metres after a terrific battle down the home straight with Liverpool’s Rachael Thompson third (2:09.42).
In her first 800m of the season Anna Simmonds of Notts AC won the C race in 2:12.06 after a good tussle with Aldershot, Farnham & District runner Montana Jones (2:12.95) while the D race went to Southampton’s Rhianna Parker-Simpson in a season’s best of 2:13.89.

MEN’S 1500M

In his first race on home soil since returning from New Mexico University David Bishop clinched victory in the A race with a devastating burst in the final 50 metres.
The 24-year-old Bristol & West AC runner, who has been training with coach James Thie in Cardiff since returning to his Wiltshire home, emerged from a large pack battling down the home straight to win in 3:43.05 from Danish athlete Andreas Bueno (3:32.27) and Edinburgh’s Kris Gauson (3:43.38).
“There were a lot of bodies in the way and I had to work my way through them down the home straight but I managed to get there,” said Bishop, who ran his PB of 3:41.12 at the MT Sac Relays, in California, in April this year.
“I was pleased with that run for my first race back in Britain after returning from Albuquerque.”
Coincidentally 23-year-old Gauson, who is a student a student at Butler University, clocked his PB of 3:40.59 in the same American meeting.
Birchfield Harrier Mark Mitchell ran a good tactical race to beat Stroud junior Tom Curr in the B race, letting the youngster take the lead at the bell before springing by him down the back straight.
Mitchell’s time of 3:45.92 carved almost three seconds off the PB he set when winning the F race at the Watford Grand Prix while Curr’s 3:46.63 in second was also a PB, clipping 0.19secs off his Watford time last month. Derby’s Richard Weir was third in 3:46.64
“That third lap lets you know who you really are!” said Mitchell as he recovered from that big effort.
The C race was won by Leeds City’s Michael Salter with the 21-year-old breaking 3mins 50secs for the first time in convincing style as he clocked a time of 3:47.61.His previous best was 3:50.79 set two years ago. New Marske’s Richard Morel was runner-up in 3:48.06. The D race went to Liverpool Harriers’ Harry Harper (3:49.17).

WOMEN’S 1500M
Kerry Harty was delighted to return to winning ways in the A race as she held off a strong challenge from Taunton AC’s Naomi Taschimowitz (4:16.73) and Ireland’s Deidre Byrne (4:16.89).
The Windsor Slough Eton & Hounslow athlete won in a season’s best time of 4:15.99 and it was her fastest time since her PB of 4:14.17 set in the same meeting two years ago when she finished runner-up in the A race.
“That was a really competitive race,” said Harty. “I got boxed in a bit at the start but unlike Watford, where I panicked, I just waited my time to get out and ran the race more sensibly. I felt strong and I am happy to run a season’s best.”
World Cross Country Championships runner Taschimowitz smashed her PB by over five seconds to continue her excellent year.
The B race went to Swedish runner Charlotta Fougberg in 4:21.53 from Edinburgh’s Sarah Hood (a PB of 4:22.01) with Basildon junior Gemma Kersey third in 4:22.38, carving over four seconds off her best.
In the C race Amman Valley’s Jade Williams and Nene Valley’s Charlotte Taylor had a terrific battle on the last lap before the Welsh runner prevailed to win in a PB of 4:32.29, carving four seconds off her best.
“It was only my second 1500m of the season and I’m really pleased with that,” said Williams, who is heading to America shortly after winning a scholarship from Cornell University in New York state.

MEN’S 5000M

James Walsh had only gone four laps when he couldn’t hold himself back any longer and zipped around the pacemaker to pile on the pace in a brave front-running solo show at the end of the evening.
Jonathan Mellor launched a chase in the middle of the race and at one stage looked set to reel in the leader but Walsh had other ideas and stepped up a gear again in the closing 800 metres to cross the line in a personal best time of 13mins 46.25secs.
“I was looking for sub 13mins 40secs and I think if I had someone else to run with I might have done that,” said Walsh. “But it was still a PB so I’m pleased with that.”
Mellor finished a safe second in 13:54.96, clipping almost three seconds off his 2009 best with Winchester’s Chris Powner third in 14:02.28, carving over ten seconds off his personal best as the top seven all broke 14mins 10secs.
Newham & Essex Beagles’ James Ellis won the B race in 14:24.94 with Bedford junior Jack Goodwin (14:28.83 on his debut) and BRAT junior Paul Thompson – who was acting as a pacemaker but kept on going to win in a PB of 14:40.72 - winning the C and D races respectively. In total 67 runners completed the four races.

WOMEN’S 5000M

It was an American one-two in the women’s race with Annie Bersagel, who is based in Norway during the summer, racing clear of compatriot Addie Bracy to win in 15:53.85, the only woman to break 16 minutes. Bracy clocked 16:01.36 in second with Gloucester AC’s Gemma Turtle third (16:09.16)
It was interesting to note further down the field that European and Commonwealth Games marathon runner Holly Rush sharpened her speed with a massive PB of 16:42.18.

MEN’S 3000M STEEPLECHASE

The opening race of the evening saw victory for one of the sizeable number of Scandinavian runners at the meeting with Tom Erling Karbo hitting the lead at the bell and producing a strong last lap to hold off Leeds City’s James Wilkinson and Derby’s Luke Gunn.
Karbo was pleased with his time of 8:45.91 but the British pair were both left disappointed.
“I wanted to go under 8mins 40secs tonight but it felt like hard work,” said Wilkinson, whose time of 8:46.80 was just outside his PB of 8:45.40.
Gunn was particularly disappointed at being beaten by a fellow Brit.
“It was the first time I have been beaten by a British runner on home soil in the ‘chase since 2008 and you don’t let a record like that go easily so I am pretty disappointed, it was awful,” said Gunn

3000m SC Mens A Race Time :17:42
1 335 Tom Erling Karbo NOR 08:45.9
2 336 James Wilkinson LEED 08:46.8
3 338 Luke Gunn DER 08:47.5
4 332 Jonathan Taylor MOR 08:53.8
5 328 David Flynn CLON 08:56.0
6 334 Glen Watts SBH 08:56.9
7 340 Mauizibin Ali LEED 08:59.6
8 331 Tomas Cotter DUNL 09:07.7
9 333 Sean Hall GATE 09:08.8
10 330 Rory Chesser ENN 09:13.6
11 341 Stephen Lisgo MANS 09:16.7
12 344 Jack Partridge POOL 09:20.1
13 339 Mark Kirwan RAH 09:22.2
14 329 Tom Comerford MMK 09:25.0
15 343 Chris Sampson MOR 09:37.4
16 342 Kalle Keskipoikela FIN 10:01.2
337 Paul Rupprecht IRE DNF
327 Lachlan Oates SHET DNF
.
800 metre Mens F Race Time :17:48
1 46 Matt Willmott MMK 01:54.3
2 50 Dale Worton LEED 01:54.6
3 47 Adam Watt BIR 01:55.2
4 48 Joseph Moores ROSS 01:55.5
5 49 Nico Constanti GLOU 01:56.1
6 52 Chris Lamb RUG 01:57.3
7 51 James Ansell EXE 01:57.5
8 54 Jack Gleave WARR 01:58.9
53 Alex Flynn AFD DNS
.
800 metre Mens C Race Time :17:52
1 21 Steve Mitchell BRI 01:51.2
2 22 Paul Laslett SBH 01:52.4
3 345 Andrew Wiles 01:52.4
4 27 Ben Harding B&B 01:52.7
5 25 Joseph Maynard CAR 01:52.8
6 20 Joe Brocklehurst SUA 01:52.9
7 19 Luke Minns BLP 01:52.9
8 26 Jonathan Blackledge BEL 01:52.9
9 23 Jonathan Hay AFD 01:53.3
.
800 metre Mens B Race Time :17:58
1 14 Ben Scarlett SWIN 01:50.4
2 16 Steve Evison CSHE 01:50.7
3 13 Stephen Bennett PRES 01:51.5
4 24 Andrew de-Camps GLOU 01:51.8
5 12 Warren Frey BIR 01:52.0
6 18 Victor Bouwman NED 01:52.2
7 11 Kieran Flannery GATE 01:52.7
8 17 Paul Bradshaw BLK 01:55.9
9 15 Danny Barkes MANS 02:01.2
.
800 metre Mens H Race Time :18:01
1 66 Andrew Constable BIR 01:55.5
2 71 Guy Smith SWAN 01:55.8
3 69 Jake Mcdonnell RAH 01:58.9
4 65 James Bleakley TRAF 01:59.2
5 72 Alexander Hookway TON 01:59.8
6 67 Jacob Clark CSHE 02:00.8
7 68 Sean White SWAN 02:00.9
70 Nick Howard SKY DNS
73 Matt Holmes SHM DNS
.
800 metre Mens G Race Time :18:05
1 59 Douglas Selman COR 01:54.4
2 62 Jason Prickett IEK 01:55.5
3 56 Ryan Cox BIR 01:56.0
4 61 Jonathan Hiorns NOTT 01:56.0
5 58 Max Roberts BMH 01:56.4
6 60 Chris Prothero CAR 01:56.5
7 57 Matthew Bayliss BRAT 01:56.7
8 55 Stuart Ferguson RAD 01:57.0
9 63 Richard de-Camps GLOU 01:58.8
64 Joe Kelly ROSS DNS
.
5000 metre Mens D Race Time :18:27
1 347 Paul Thompson 14:40.7
2 302 Ryan Kenny COV 14:53.9
3 300 Fergus Meade LEED 14:56.0
4 304 Mark Hoey SOTS 15:01.8
5 303 Philip Hoole ROTH 15:04.4
6 309 Chris Thomson SWAN 15:07.6
7 297 Stuart Robinson BLP 15:08.1
8 306 Dave Archer HALL 15:08.3
9 301 Rob McTaggart BOUR 15:09.8
10 308 Mick Hill TIP 15:12.9
11 295 Nick Wood DART 15:17.2
12 311 Steve McGuigan BRI 15:20.5
13 305 Michael Dawson MOR 15:21.8
14 296 Toby Spencer COV 15:22.1
15 307 Mike Burrett LEED 15:24.9
16 312 Nathaniel Lane CAR 15:39.6
17 310 Steven Whittaker CHAR 15:59.9
298 Andrew McKenna COV DNS
299 Anthony Valentine BOL DNF
.
800 metre Mens D Race Time :18:31
1 31 Owen Walpole EXE 01:52.4
2 30 Tom Graves BIR 01:52.9
3 33 Cameron Boyek SHIL 01:53.0
4 28 Tom Phillips DER 01:53.0
5 36 Dave Ragan BMH 01:53.2
6 29 Andrew Connick BEL 01:54.6
7 34 Ben Akin PRES 01:55.4
35 Josh Oguntayo SHM DNS
32 Peter Whitehouse BIR DNS
.
800 metre Womens A Race Time :18:34
1 79 Claire Gibson KIL 02:05.7
2 75 Philippa Aukett SBH 02:06.3
3 74 Lucy Dowsett C&C 02:06.6
4 76 Jenny Tan FIF 02:07.1
5 81 Carolyn Plateau RAD 02:07.8
6 80 Carol Glover SWAN 02:07.9
7 78 Lucy Yates SBH 02:08.6
8 77 Rose-Anne Galligan GLOU 02:12.0
.
800 metre Mens A Race Time :18:39
1 5 Joe Thomas CAR 01:46.8
2 1 Andreas Bube DEN 01:46.9
3 2 Steven Fennell TON 01:48.2
4 8 Niall Brooks SHM 01:48.4
5 7 Ed Aston C&C 01:48.6
6 4 Mark Berridge BMH 01:48.9
7 6 Ed Jackson SHM 01:49.1
8 3 Kyle Smith CAN 01:54.9
9 Guy Learmonth LASS DNF
.
1500 metre Mens D Race Time :18:47
1 151 Harry Harper LIV 03:49.2
2 152 James Tydeman BAS 03:50.2
3 160 Luke Caldwell DOR 03:50.3
4 157 Alex Bruce-Littlewood B&B 03:50.7
5 155 Andrew Mariani WGEL 03:51.8
6 150 Ben Coldray STOU 03:52.1
7 148 Tom Purnell STOU 03:53.3
8 154 Ian Rawlinson TIP 03:54.2
9 153 Tom Gayle CSTO 03:56.0
10 149 Karl Billington BLK 04:00.5
11 156 Sam Mitchell NOTT 04:03.2
159 Matthew Sullivan SBH DNF
158 Michael Kershaw CAR DNF
.
1500 metre Mens F Race Time :18:54
1 181 Tom Straw LIN 03:58.7
2 187 Hobie Martin BRI 04:00.3
3 183 Daniel Price BOUR 04:01.1
4 176 Alex Jones E&H 04:02.3
5 185 Thomas Meakin OWL 04:03.1
6 175 Peter Foote USA 04:03.6
7 184 Max Pickard PHX 04:04.2
8 177 Jonathan Henderson HHH 04:04.3
9 182 Jack Parslow C&T 04:07.3
10 186 Andrew Kaar BIR 04:07.6
178 Andrew Campbell INV DNS
180 Alistair Smith COV DNS
179 Grant Cunliffe ROSS DNF
.
800 metre Mens E Race Time :19:01
1 39 Davey Platt NDEV 01:52.1
2 40 Oliver Aitchison AFD 01:52.7
3 42 Chris Matthews BLK 01:52.7
4 41 Grant Muir GNOR 01:53.9
5 38 Chris Brown MANS 01:55.1
6 43 James Mills CAR 01:55.1
7 45 Jack Williams READ 01:59.9
8 37 Berihu Tesfay ETH 02:00.3
9 53 Alex Flynn AFD 02:02.0
.
800 metre Womens B Race Time :19:05
1 87 Chelsea Jarvis STOK 02:08.6
2 86 Ejiro Okoro BIR 02:09.0
3 88 Rachael Thompson LIV 02:09.4
4 84 Jo Adams RICH 02:09.5
5 83 Vicky Fouhy WSEH 02:09.5
6 82 Sara Treacy MOY 02:10.1
7 89 Nicola Maddick KING 02:10.8
8 85 Laura Brown DUN 02:14.5
9 90 Joanne Dawes TRAF 02:14.7
.
5000 metre Womens A Race Time :19:26
1 320 Annie Bersagel USA 15:53.9
2 326 Addie Bracy USA 16:01.4
3 322 Gemma Turtle GLOU 16:09.2
4 324 Hannah Whitmore CHAR 16:12.4
5 318 Juliet Doyle CHAR 16:16.7
6 323 Marieke Falkmann NED 16:39.6
7 314 Malin Liljestedt SWE 16:40.3
8 321 Holly Rush BATH 16:42.2
9 317 Joanne Maddick KING 16:45.5
10 315 Lucy Elliott WIN 17:07.5
11 316 Susie Bush NEW 17:11.2
12 325 Elspeth Curran KIL 17:15.0
13 319 Louise Wiker SWE 17:25.2
14 313 Alaw Beynon-Thomas CARM 18:03.4
.
5000 metre Mens B Race Time :19:44
1 259 James Ellis NEB 14:24.9
2 256 Ulrik Heitmann Jensen DEN 14:25.9
3 268 Tommy Davies SOUT 14:28.5
4 272 James Smith LEED 14:29.5
5 262 Johan Damkjaer DEN 14:33.3
6 269 Sam Bradley TON 14:37.3
7 257 Morten Fransen DEN 14:37.9
8 274 Ander Russell STOU 14:38.9
9 265 Simon Deakin LEED 14:41.0
10 266 Steven Phillips SOUT 14:43.0
11 270 Kevin Skinner NEB 14:44.9
12 258 Phil Hinch TIP 14:46.2
13 260 Jonny Gilby DER 14:47.2
14 261 Abdi Hakin Ulad DEN 14:51.2
15 264 Phillip Berntsen WIN 14:52.7
16 263 Matt Janes BED 14:53.7
17 267 Chris Discombe LCR 15:11.8
271 Adam Clarke AFD DNF
273 Carl Smith LEED DNF
.
1500 metre Womens A Race Time :19:51
1 189 Kerry Harty WSEH 04:16.0
2 192 Naomi Taschimowitz TAU 04:16.7
3 199 Deirdre Byrne IRE 04:16.9
4 191 Orla Drumm IRE 04:17.2
5 193 Katrina Wootton BED 04:18.4
6 195 Jessica Sparke WGEL 04:19.3
7 200 Abbey McGhee GLAS 04:19.5
8 198 Emelia Gorecka AFD 04:20.3
9 190 Elle Baker SLH 04:20.6
10 188 Kate Avery SHIL 04:23.1
196 Lily Partridge AFD DNS
197 Eilish McColgan DUN DNS
201 Liz Brathwaite HERT DNS
194 Claire Tarplee SOL DNF
.
1500 metre Mens A Race Time :20:00
1 117 David Bishop BRI 03:43.0
2 110 Andreas Bueno DEN 03:43.3
3 115 Kris Gauson EDIN 03:43.4
4 119 Bruce Raeside NOTT 03:43.7
5 112 Adam Bitchell CAR 03:43.7
6 114 Chris Warburton NOTT 03:43.7
7 116 James Thie CAR 03:43.9
8 120 Rory Fraser OWL 03:44.1
9 111 Ross Millington STOK 03:44.2
10 109 David Proctor ROCH 03:44.8
11 108 Felix Kernbichler AUT 03:49.0
12 121 Colin McCourt AFD 03:50.3
13 118 Frank Baddick NEB 03:52.0
113 Chris Gowell SWAN DNF
.
1500 metre Womens B Race Time :20:06
1 203 Charlotta Fougberg SWE 04:21.5
2 213 Sarah Hood EDIN 04:22.0
3 210 Gemma Kersey BAS 04:22.4
4 211 Emily Moss WGEL 04:22.7
5 209 Elaine Murty B&B 04:24.0
6 205 Amy Campbell SBH 04:24.0
7 215 Ashley Gibson ELS 04:24.1
8 216 Jenna Hill SHM 04:27.8
9 206 Eilidh Mackenzie STOR 04:28.6
10 214 Stacey Johnson C&S 04:29.1
11 208 Natasha Doel AFD 04:29.8
12 217 Catherine Gallagher LIV 04:30.1
13 212 Annabel Gummow BRI 04:32.9
14 207 Catherine Blew TAU 04:39.0
15 218 Leonie Smith AFD 04:45.0
204 Emily Wicks AFD DNS
202 Deborah Niccol BRI DNS
.
1500 metre Mens B Race Time :20:13
1 124 Mark Mitchell BIR 03:45.9
2 131 Tom Curr STOU 03:46.6
3 130 Richard Weir DER 03:46.6
4 129 Tim Egerton TRAF 03:46.7
5 126 Ieuan Thomas CAR 03:47.1
6 122 Tim Dalton SEV 03:47.5
7 133 Simon Horsfield ECHE 03:48.8
8 123 Martin Mashford AFD 03:50.3
9 125 Joe Warne IRE 03:51.0
10 128 Carl Bradbury READ 03:51.1
11 132 Ben Green WARR 03:51.7
12 134 Alex Tovey WSEH 03:54.5
127 Richard Goodman SBH DNS
135 Andrew Heyes HALL DNS
.
1500 metre Mens C Race Time :20:22
1 136 Michael Salter LEED 03:47.6
2 139 Richard Morrell NMAR 03:48.1
3 145 James Trollope BIR 03:49.6
4 143 Craig Ruddy INV 03:49.8
5 146 Tom Phillips WGEL 03:51.2
6 138 Matthew Nicholson MOR 03:52.7
7 142 Mathew Jackson WARR 03:54.9
8 144 Chris Carter E&H 04:10.9
147 Daniel Mooney IRE DNS
.
800 metre Womens D Race Time :20:26
1 105 Rhianna Parker-Simpson SOUT 02:13.9
2 103 Bethan Strange CAR 02:15.0
3 101 Rachael Scott PRES 02:15.4
4 106 Eve Pound CSHE 02:17.8
5 102 Rachel Deegan SHM 02:18.3
.
800 metre Womens C Race Time :20:31
1 92 Anna Simmonds NOTT 02:12.1
2 91 Montana Jones AFD 02:13.0
3 99 Lucy McDermott SUA 02:13.0
4 93 Holly Archer WSUF 02:13.6
5 96 Cherisse Walley SHM 02:13.7
6 98 Natalie Shaw DER 02:14.2
7 94 Aisling McGhee GLAS 02:14.6
.
1500 metre Mens E Race Time :20:45
1 174 Charlie MacLean BRI 03:52.7
2 170 Ryan Stephenson GATE 03:53.3
3 172 Andrew Combs TON 03:53.3
4 167 James Lamswood KING 03:53.8
5 173 Sam Deathe MMK 03:54.1
6 171 Jack Bancroft WELL 03:55.1
7 164 Mark Haskett ABB 03:55.1
8 162 Blayne Pick NOTT 03:56.8
9 168 Mark Pollard BEL 03:56.9
10 166 Matthew Allott STAF 04:02.7
11 161 Ben Martin TRAF 04:04.9
12 163 Gavin Lewis WGEL 04:08.9
13 165 Jonathan Simpkins SOL 04:09.4
169 Johnathan Morgan NWP DNS
.
1500 metre Womens C Race Time :20:48
1 226 Jade Williams AMM 04:32.3
2 220 Charlotte Taylor NVH 04:34.1
3 222 Rachel Robinson AFD 04:34.5
4 225 Hollie Parker C&C 04:35.0
5 233 Amy Griffiths LEI 04:36.2
6 228 Nicola Squires HALL 04:38.0
7 232 Elena Congost ESP 04:38.4
8 224 Chloe Williams NMAR 04:39.8
9 230 Becky Woods IRE 04:39.9
10 221 Mari Smith LEI 04:41.3
11 219 Dannii Johnson BIR 04:43.6
12 227 Hayley Munn KETT 04:44.4
13 231 Tamara Armoush BIR 04:44.6
14 235 Malika Rezougui CWN 04:44.8
15 223 Sarah Livett MEN 04:46.6
16 234 Kate Seary CAR 04:53.4
.
5000 metre Mens C Race Time :21:10
1 279 Jack Goodwin BED 14:28.8
2 277 Joshua Grace AFD 14:33.6
3 285 Matthew Dumigan SWAN 14:34.6
4 278 Thomas Cornthwaite BLK 14:36.0
5 288 Kevin Seaward SMAL 14:36.0
6 286 Chris Busaileh HHH 14:36.6
7 284 Kieran Clements IPW 14:39.7
8 281 Paul Whittaker CHAR 14:41.7
9 294 Josh Guilmant PHX 14:42.8
10 290 Dave Norman ALT 14:43.0
11 291 Steven Naylor WOOD 14:44.7
12 292 Niall Sheehan LASS 14:55.8
13 280 Neil Phillips AFD 14:57.1
14 289 Dan Cliffe WARR 15:03.9
15 293 Nathaniel Quigley LUT 15:09.3
16 276 Michael Glowacki HILL 15:22.9
17 282 Steven Connor AFD 15:30.7
283 James McMullan HHH DNS
287 James Bailey SHM DNS
.
5000 metre Mens A Race Time :21:26
Heat:1
1 249 James Walsh LEED 13:46.2
2 248 Jonathan Mellor LIV 13:55.0
3 251 Chris Powner WIN 14:02.3
4 246 Fredrik Uhrbom SWE 14:03.2
5 239 Jakob Hannibal DEN 14:03.4
6 237 Simon Jones BEL 14:03.8
7 243 Phil Nicholls TIP 14:05.9
8 238 Matthew Barnes ALT 14:13.0
9 255 Paulo Pinherio POR 14:16.2
10 241 Lewis Timmins MOR 14:20.7
11 254 Steve Sharp BEL 14:21.4
12 236 Patrick Martin SUN 14:22.7
13 244 Thomas Fitzpatrick IRE 14:23.0
14 240 Tom Anderson WIN 14:24.9
15 252 Paskar Owor BEL 14:26.0
16 346 A. Addulramen 14:54.1
how to maximize effect of viagra how long does viagra keep viagra 50m israel prices
abortion pill complications negative side effects of birth control pills how do i get abortion pill
does the abortion pill hurt how much does abortion cost in clinic abortion experience
how do you get girlfriend open my girlfriend cheated on me but i still love her
married men who cheat with men blacktomflint.ca how to tell if wife has cheated
viagra discount coupons online buyerauctionmanager.com viagra discount coupons
viagra 2016 coupon allied.edu discount coupon for viagra
viagra prescription coupon discount prescription coupons free viagra coupons
cialis dose 10 cialis dosage vs viagra cialis dosage after
escitalopram escitaloprama escitalopram dosage
buscopan csepp buscopan plus tabletta buscopan ibs relief
free abortion clinics in los angeles read how do you get an abortion

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2011