Sportcity Grand Prix - 28 May - Results, Videos and Report

Races: 28
Finishers: 306
PB's: 127 (42%)
Power of Ten: Here


Video Footage
HERE

EMELIA Gorecka and Annabel Gummow staked their claims for a place in the Great Britain team for the European Under 20 Championships in Estonia in a superb 5000m in the opening Grand Prix fixture writes Kevin Fahey.
The race, which incorporated the UK Championships and European trials for under 20 women, was one of the best of the night and of the top six none was older than 21.
Furthermore the competitiveness of the race also ensured that the top ten all ran personal bests and some of the thanks for that must go to Hattie Dean for a superb pace making job in the early stages.
She took the field through 2k in 6mins 22secs and 3k in 9:35 and when her job was done Gorecka stepped up to turn the screw. But she wasn’t allowed to run away from the field with last year’s champion Emma Pallant, Shaftesbury Barnet’s Beth Potter, Leigh’s Lauren Howarth, Dundee Hawkhill’s Eilish McColgan, making her debut and Gummow, who had made a great recovery after losing touch in the middle of the race, all bunched behind.
At the bell in 14:42 Pallant loomed ominously on the shoulder of her training partner – both women are coached by Mick Woods – but when she kicked down the back straight Gorecka also raised her pace a did Howarth, Potter and Gummow.
Entering the home straight Gorecka used all her strength to ease clear to win in 15:51.20 while both Howarth and Gummow over-hauled Pallant to record big PBs. The first eight women also broke 16 minutes.
“That is only my second 5000m so I am delighted,” said Gorecka. “It was nice to show that I can produce a strong finish and proves that I am developing as an athlete all the time.”
The women’s 1500m was a close contender for race of the night as 16-year-old Chelmsford runner Jessica Judd went top of the UK All-Time Under 17 women’s list with a stunning run of 4mins 14.21secs supplanting Bridget Smyth’s time of 4:15.20 set in 1984.
What made the run even more impressive was that Judd won the A race, beating runners of more experience and also did it in her inimitable way leading from the front once the pacemaker had dropped out.
Passing through 800m in 2mins 15secs and reaching the bell in 3:08 Judd had the likes of Stevie Stockton, Stacey Smith, making a late decision to run after a disappointing 800m and Irish runner Kelly McNeice lurking on her shoulder and waiting to pounce.
But Judd is not a girl easily beaten as first she held off Stockton off the top bend and then repelled another late attack by Smith in the final 50 metres before lunging across the line to claim victory by just one one –hundredth of a second from Smith with Stockton third
“I am delighted,” said Judd. “I am gradually improving all the time and bringing down my times at 800m and 1500m so I have to be happy with the way it has been going.”
Judd must have one eye on the World Youth Games and on her current form she will have a great chance of competing against the Africans and challenging for a medal.
The women’s 1500m B race saw Newbury’s Sophie Crumly better her PB for the second time in a week. At the Loughborough Games Crumly clocked 4:30.13 for 11th place; six days later she smashed that time by almost seven seconds to win in 4:23.88secs after kicking past Emily Stewart in the closing 200 metres.
“I’m ecstatic,” said Crumly. “After 4:30 at Loughborough I knew I had a faster time in me but this is brilliant. I won a C race last year so this is my best win in a BMC event.”
One of the most eagerly awaited races of the night was the women’s 800m but despite boasting an entry of six women under 2mins 02secs the race failed to sparkle.
At the bell the pacemaker was 15 metres clear of the pack – from which Alison Leonard stepped off the track – and then it was a cat-and-mouse affair with non-one wanting to take the initiative.
So it was former world youth and world juniors representative Lynsey Sharp who had most reason to be satisfied as she added victory to her success in the Loughborough International to prove that her two years absence from the sport hasn’t diminished her racing brain.
The 800m C race also saw a PB of 2:09.1 from winner Amanda Campbell, who was so pleased she roared in delight as she crossed the line.
“And at 7 this morning she wasn’t even going to come as she didn’t feel she was good enough to take part,” said coach Liz McColgan.
Additionally Welsh runner Ffion Price, 16, smashed her PB by virtually seven seconds to win the C race and in the D race 14-year-old Emily Jenkinson was a fraction outside her PB.
British international Andy Baddeley professed himself happy with his opening race of the season with a comfortable win the men’s 800m A race in a time of 1:48.56.
“Everything this season is geared towards the World Championships in South Korea,” said Baddeley.
With the blustery conditions dominating pre-race chatter it was perhaps a surprise that the meeting opened with two big PBs in the men’s 800m.
The I race was the first of the evening and Notts AC runner James Moroney powered clear on the second lap for victory in 1:55.85, slicing four seconds off his PB.
“It was definitely worth coming to Manchester for that, I’m delighted,” said Moroney.
Perhaps taking inspiration from that Bristol & West AC’s Andrew Wood stepped out next to smash his personal best by four seconds to win the H race in 1:52.72 and give himself a nice 20th birthday present (May30th).
“I only raced the 800m once last year and have been running 1500m so to come out with that is brilliant,” said Wood. “I knew 800m would be my distance and I’m sure I can go quicker if I can get into a quicker race at the next BMC meeting.”
In the B race City of Norwich’s Rick Ward showed he is making a recovery from a back injury that has troubled him for over a year with victory in 1:51.20.
“That was only my second serious race in two years and while I still cannot train like I want to it is just nice to be back racing again and I’m happy with that time tonight,” said Ward.
Behind Ward former British international Anthony Whiteman completed his first race of the outdoor season with a time of 1:52.58 in fifth place.
“I’m happy with that but I don’t have pleasant memories of this place as this is where my career ended,” said Whiteman.

Brue Raeside’s determination to play a waiting game paid dividends as the Notts AC runner claimed victory in the 1500m A race with a personal best time of 3:41.69.
The lead swapped hands between David Proctor, who was the only man to follow the pacemaker and then Steve Mitchell before Reaside emerged from the chasing pack to hit the front in the final 200 metres.
“I have messed up 1500m races so often in the past that it was time I learned from my mistakes so I was determined to run more sensibly today,” said Raeside.
“A PB of 3:41 is a half decent time for a 29-yer-old but I need to be doing better.”
The next three runners all claimed PBs with Luton’s Dan Clorley runner-up, Irish runner Paul Robinson third and Mitchell fourth.
One of the biggest PBs of the night came in the men’s 1500m B race with Adam Cotton slashing seven seconds off his previous best.
The 19-year-old produced a very strong lat lap to hold off Irishman Eion Everard to clock 3:44.69, well inside the European Junior qualifying standard of 3:48.
“That’s amazing,” said Cotton, who is based in Loughborough while taking a gap year and is coached by John Nuttall.
“I had never really run a proper 1500m before and didn’t know what to expect but it didn’t feel that hard so I’m really pleased.
“I already have the European qualifying standard for 800m and I’ll be sticking to that distance for the championships.”

Chris Carter, of Enfield & Haringey, delivered a strong finish to clock his second fastest time ever to win the 1500m D race in 3:50.97, just three one-hundredths of a second off his best.
“I’m consistent so I am happy with that,” said Carter.
In third was a delighted St Albans’ runner James McMurray, who was chasing the World Youth Games qualifying standard of 3mins 53secs and finished well inside with a PB of 3:51.69.

The E race was even quicker with Shildon junior Cameron Boyek , running his first BMC race in two years, striding clear of the field over the last 600 metres for victory in 3:49.45 to carve five seconds off his PB.
“I am really pleased with that and there is definitely more to come,” said Boyek. “That last 600 metres I was out on my own so I know I can get 3mins 48secs, which is the qualifying standard for the European Juniors.”
Finishing strongly former English Schools’ steeplechase champion Charlie MacLean clipped three seconds off his PB with 3:53.59 for second.
The C race was won by 21-year-old Luke Minns, of Blackpool, Wyre and Fylde, in a time of 3:47.94, just 0.62secs off his 2010 best.
A new BMC under 20 men’s record, six men under 14 minutes and a personal best of 13:48.94 for Tom Humphreys underlined the quality off the men’s 5000m A race in the penultimate event of the evening.
Andy Vernon’s pacemaking ensured the race soon became spread out and by the closing stages it was clear victory was between Humphreys and Leeds City’s James Walsh. Walsh pushed hard but had no answer to Humphreys’ kick off the bend as he strode to victory though the Leeds runner also claimed a PB breaking 13:50 for the first time.
“I was really nervous before the race as I haven’t trained on the track yet and didn’t know what I would do tonight,” said Humphreys.
“When my calves started to tighten up after three laps I thought I could be in real trouble but I dug in and I’m delighted to come away with a PB like that.”
It was no surprise that Hay was the fastest finisher of the field scorching around the final circuit to break 14 minutes for the first time with 13:57.16 to carve over five seconds off the previous mark of 14:02.29 that he set himself last year.
“I am now top of the under 20 rankings for 1500m and 5000m so I’ll keep my options open as regards the Europeans,” said Hay.
Hay reckons he can go quicker over 5000m later in the season and revealed he has another target in mind.
“Mo (Farah) did 13:56 when he was my age so it would be catch up with him,” added Hay.
New Marske’s 17-year-old Mark Shaw marked his debut in the C 5000m with a solid 14:35.53 after taking control in the final mile.
“I don’t think that was a bad debut but I still think I have an outside chance of breaking the World Youth Games qualifying mark of 8:16 for the 3000m

Race : 16 BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 5 5 01:48.56 Andy Baddeley Harrow / St. Mary's Uni
2 3 3 01:49.53 Jack Bolas United States
3 7 7 01:49.91 Colin Mccourt Aldershot Farnham & District
4 9 9 01:49.94 Ed Jackson Sale Harriers Manchester
5 2 2 01:51.05 James Bowness U23 Trafford / St. Mary's Uni
6 1 1 01:51.27 Warren Frey Birchfield H
7 6 6 01:51.41 Giovanni Bellino Italy
8 4 4 01:51.51 Ben Wallis U23 Guildford & Godalming / St. Mary'
9 8 8 01:51.99 Paul Bradshaw Blackburn / UWIC
Race : 11 BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 10 1 01:51.20 Rick Ward U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
2 11 2 01:51.83 Steve Evison City Of Sheffield / Sheffield Hal
3 13 4 01:52.11 William Gurton U20 Vale Of Aylesbury
4 15 6 01:52.30 Kieran Flannery Gateshead / Loughborough Uni
5 12 3 01:52.58 Anthony Whiteman V35 Shaftesbury Barnet
6 18 9 01:52.91 Aaron Bennett U20 Southampton / UWIC
7 16 7 01:52.98 Graeme Oudney Belgrave / Pitreavie / Dundee Uni
8 14 5 01:54.89 Oliver Heeks U23 Orion / Portsmouth Uni
Race : 10 BMC 800m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 24 6 01:51.52 Niall Maguire U20 Derby
2 23 5 01:52.33 Michael Salter U23 Leeds City / Birmingham Uni
3 20 2 01:52.67 Paul Goodall City Of Norwich / Loughborough Un
4 26 8 01:54.10 Chris Brown Mansfield
5 27 9 01:54.33 Andrew De-camps Gloucester / Swansea Uni
6 22 4 01:55.13 Ricky Soos Mansfield / Loughborough Uni
7 19 1 01:55.45 Daniel Cheeseman U20 City Of York
8 25 7 01:57.65 Jarryd Dunn U20 Birchfield H / Wolverhampton Uni
Race : 13 BMC 800m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 29 2 01:52.28 Craig Stewart Harrow / Kilbarchan
2 30 3 01:53.36 Fergal Ellis U23 Ireland
3 34 7 01:54.45 James Mills Cardiff / Bath Uni
4 32 5 01:55.57 Ben Akin U20 Preston
Race : 12 BMC 800m E (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 43 8 01:51.91 Gary Smith Falkirk
2 56 3 01:53.78 Tom Graves U20 Birchfield
3 39 4 01:53.91 Matthew Addison Harrow / Met Police / Harrow
4 37 2 01:54.93 Martyn Paterson U20 Shaftesbury Barnet / Stirling Uni
5 42 7 01:55.26 James Blackburn U23 Liverpool H
6 41 6 01:55.38 James Miller Cheltenham / Police
7 40 5 01:55.73 Gareth Hill Ballymena & Antrim
Race : 7 BMC 800m F (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 48 5 01:53.09 Tom Watson U20 Central / Forth Valley
2 47 4 01:54.16 James Lamswood U17 Kingston Upon Hull
3 51 8 01:54.17 Josh Oguntayo U20 Sale Harriers Manchester
4 46 3 01:55.35 Adam Ingram U20 Lagan Valley / Ireland
5 52 01:55.76 Michael Quinn Abbey Ac
6 44 1 01:55.89 Chris Matthews U20 Blackburn
7 49 6 01:58.03 Chris Lamb Rugby & Northampton
Race : 9 BMC 800m G (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 53 2 01:53.82 Sam Bucknall U20 Leeds City
2 58 7 01:54.02 Sean Reilly U23 Central / Forth Valley
3 57 6 01:54.26 Gavin Lewis U23 Woodford Green Essex Ladies / St.
4 54 3 01:56.72 James Lynch Birchfield H
5 60 9 01:56.91 Craig Mcdowall U20 Lothian / Dundee Uni / Forth Valley
6 59 8 01:57.16 Richard Owens U23 Sli Cualann / Ireland
Race : 2 BMC 800m H (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 62 2 01:52.78 Andrew Woods U23 Bristol & West / Bristol Uni
2 67 7 01:56.36 Daniel Poulton Stevenage & North Herts
3 66 6 01:56.39 Joseph Moores U20 Rossendale / Lancashire Schs
4 68 8 01:57.25 Chris Prothero U23 Cardiff / Glamorgan Uni
5 64 4 01:57.94 Lee Wilson U20 Shettleston
6 61 1 01:58.22 Stewart Chalmers U23 Stornoway
7 65 5 01:59.08 David Devine U20 Liverpool H
8 69 9 02:01.60 Chris Thornton Skyrac / Sheffield Hallam Uni
Race : 1 BMC 800m I (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 77 8 01:55.87 James Moroney Notts
2 75 6 01:58.00 Chris Mcgahan U17 Sale Harriers Manchester
3 71 2 01:58.26 Alex Jones U20 Enfield & Haringey / Loughborough
4 70 1 01:58.47 Matthew O'connor U17 Wakefield
5 74 5 01:58.64 Samuel Millar Ballymena & Antrim
6 72 3 02:00.68 Luke Ingham U20 Kendal
7 78 9 02:01.77 Matt Holmes U20 Sale Harriers Manchester
Race : 8 BMC 800m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 80 2 02:06.16 Lynsey Sharp U23 Edinburgh / Team Edinburgh
2 81 3 02:06.61 Stacey Smith U23 Gateshead / Teeside U
3 85 7 02:06.72 Rose-anne Galligan Gloucester / St. Mary's Uni / Shaft
4 86 8 02:06.95 Charlotte Best Crawley / Loughborough Uni
5 79 1 02:06.98 Celia Taylor Coventry
6 87 9 02:07.17 Tara Bird Woodford Green Essex Ladies / Bru
7 82 4 02:07.90 Sarah Kelly U20 Dundee Hawkhill / Tayside / Fife / Ki
8 84 6 02:10.18 Vicky Griffiths Liverpool H / Liverpool John Moor
Race : 15 BMC 800m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 93 6 02:07.10 Ciara Everard U23 Kilkenny / Ireland
2 90 3 02:08.08 Rachael Thompson Liverpool H / Loughborough Uni
3 92 5 02:08.99 Claire Tarplee Solihull & Small Heath / Loughbor
4 88 1 02:09.08 Alexandra Bell U20 Pudsey & Bramley
Race : 14 BMC 800m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 97 3 02:09.01 Amanda Campbell U23 Livingston / Dundee Uni / Forth Val
2 100 6 02:09.22 Dagmar Faester Olsen U20 Denmark
3 101 7 02:10.01 Nicola Maddick Kingston Upon Hull / Sale Harrier
4 96 2 02:10.15 Chelsea Jarvis U17 Stockport
5 99 5 02:10.45 Jo Adams U23 Richmond & Zetland / Leeds Metrop
6 98 4 02:10.83 Rebecca Linney U20 Liverpool H
7 95 1 02:10.93 Amy O'donoghue U20 Emerald / Ireland
8 108 8 02:15.16 Lauren Scott U23 North Down
Race : 3 BMC 800m D (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 107 6 02:12.52 Emily Jenkinson U17 Southampton
2 103 2 02:12.70 Joanne Dawes Trafford
3 106 5 02:14.25 Tyra Watson U20 Sale Harriers Manchester
4 105 4 02:14.48 Aisling Mcghee U23 Victoria Park City Of Glasgow / L
5 102 1 02:15.22 Lucy Sumner U20 Preston
6 109 8 02:15.90 Natalie Shaw Derby
7 104 3 02:19.67 Niamh Kearney U20 Sli Cualann / Ireland
Race : 17 BMC 800m E (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 114 4 02:13.86 Victoria O'donnell Trafford
2 113 3 02:15.48 Rachael Scott U17 Preston
3 112 2 02:16.32 Chloe Loredo U17 New Marske
4 116 6 02:16.48 Cherisse Walley U20 Ribble Valley
5 118 8 02:20.70 Rebecca Nuttall U23 Liverpool H / UWIC
6 111 1 02:24.30 Michelle Stone U23 Kingston Upon Hull / Hull Uni
Race : 6 BMC 1500m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 120 2 03:41.69 Bruce Raeside Notts / Cambuslang
2 131 13 03:42.66 Daniel Clorley U23 Luton / Birmingham Uni / Team Bedfo
3 121 3 03:43.25 Paul Robinson U23 St. Cocas / Ireland
4 124 6 03:43.59 Steve Mitchell Bristol & West / Bristol Uni / Craw
5 129 11 03:44.10 Stephen Davies Belgrave
6 128 10 03:45.05 Niall Brooks U23 Sale Harriers Manchester
7 126 8 03:45.62 Mark Draper Bedford & County
8 127 9 03:47.89 James Thie Cardiff / UWIC
9 119 1 03:48.13 Harvey Dixon U20 Aldershot Farnham & District
10 123 5 03:48.52 Andy Vernon Aldershot Farnham & District / S
11 125 7 03:53.36 Morten Velde Norway
12 136 12 03:56.59 Joe Durrant Cambridge H.
Race : 5 BMC 1500m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 137 5 03:44.70 Adam Cotton U20 Birchfield H
2 144 12 03:45.51 Eoin Everard Kilkenny / Northumbria Uni / Irelan
3 141 9 03:45.70 Adam Bitchell U23 Cardiff / UWIC / West Wales
4 134 2 03:46.68 Steven Fennell Tonbridge
5 146 14 03:46.82 Gary Bradbury U23 Woking / Loughborough Uni / Shaftes
6 140 8 03:47.47 Noel Collins U23 Finn Valley / Ireland
7 143 11 03:48.28 Tommy Carroll U23 City Of Norwich / North Sligo / St.
8 145 13 03:48.30 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
9 147 15 03:48.34 Johan Hyden U23 Sweden
10 139 7 03:48.51 Liam Markham U20 Ennis Track / Ireland
11 133 1 03:49.50 Joe Warne Doheny / Ireland
12 142 10 03:49.93 Andrew Heyes U23 Hallamshire / Oxford Uni
13 148 16 03:50.87 Robbie Farnham-rose U20 Tonbridge
Race : 23 BMC 1500m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 163 15 03:47.94 Luke Minns U23 Blackpool Wyre & Fylde / Central
2 153 5 03:48.10 Marcus Bridger-wilkinson U20 Newbury / Belmont
3 157 9 03:49.49 Ieuan Thomas U23 Cardiff / UWIC
4 149 1 03:50.78 Dale Clutterbuck U20 Basildon
5 161 13 03:52.75 Matthew Nicholson Morpeth
6 164 16 03:53.36 Carl Bradbury U23 Reading Ac / St. Mary's Uni
7 186 03:54.05 Stephen Bennet U23 Preston
8 151 3 03:54.30 Niall Robinson U23 North Down / Queen's Uni Belfast
9 158 10 03:55.13 James Bailey Sale Harriers Manchester / Loughb
10 156 8 03:55.68 Tim Burt U23 Ashford Ac / St. Mary's Uni
11 162 14 03:56.93 Brian Farrell Sli Cualann / Ireland
12 155 7 03:59.43 Douglas Selman Corstorphine / Edinburgh / Dundee U
Race : 21 BMC 1500m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 166 2 03:50.99 Chris Carter U23 Enfield & Haringey / Birmingham U
2 170 6 03:51.39 Liam White U20 Hercules Wimbledon
3 171 7 03:51.69 James Mcmurray U17 St. Albans Ac
4 167 3 03:51.72 Nick Hooker Leeds City / Leeds Metropolitan U
5 175 11 03:51.94 Michael Kershaw U23 Cardiff / UWIC
6 168 4 03:52.75 Sam Mitchell Notts / Royal Air Force / Worcester
7 174 10 03:53.25 Andrew Provost U20 Aldershot Farnham & District
8 172 8 03:53.52 Carl Smith U23 Leeds City / Birmingham Uni
9 165 1 03:53.64 John Ashcroft U20 St. Helens Sutton
10 176 12 03:53.97 Joe Gratton U23 Hallamshire / Birmingham Uni
11 180 16 03:56.01 Matthew Shirling U17 St. Helens Sutton
12 169 5 03:56.46 Tom Phillips Derby
13 179 15 03:59.16 Dale Worton U23 Leeds City / St. Mary's Uni
14 173 9 04:01.96 Yuri Maenza Italy
Race : 22 BMC 1500m E (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 183 3 03:49.45 Cameron Boyek U20 Shildon
2 195 15 03:53.59 Charlie Maclean U23 Bristol & West
3 196 16 03:53.66 Jason Prickett U20 Invicta East Kent / St. Mary's Un
4 185 5 03:54.36 Andrew Mariani U23 Woodford Green Essex Ladies / Lou
5 188 8 03:54.44 Rhys Glastonbury U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
6 182 2 03:55.51 Alex Flynn U23 Aldershot Farnham & District / F
7 187 7 03:56.57 Matthew Fayers U20 Hillingdon
8 184 4 03:57.12 Grant Muir U20 Giffnock North
9 181 1 03:57.57 Mark Haskett Aberdeen / Edinburgh Uni
10 191 11 03:58.17 Matthew Allott U23 Staffordshire Moorlands / St. Mar
11 189 9 04:00.77 Sam Deathe U23 Marshall Milton Keynes / St. Mary
12 192 12 04:01.90 Scott Pilkington Corstorphine / Napier Uni
13 190 10 04:05.67 Matt Willmott U23 Marshall Milton Keynes / Birmingh
Race : 20 BMC 1500m F (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 198 2 03:53.45 Tom Mahon U23 Owls Leicester / Nottingham Uni C
2 206 10 03:56.11 Nathan Bibby U23 Preston
3 213 17 03:56.85 Stewart Orr U20 Cambuslang / South Lanarkshire
4 202 6 03:57.25 Tom Crowley U23 Notts / Nottingham Uni
5 197 1 03:57.51 Callum Greenwood U20 Sale Harriers Manchester
6 208 12 03:58.45 Ryan Stephenson Gateshead
7 211 15 03:58.99 Ben Martin U23 Trafford
8 207 11 03:59.38 Paul Bisceglio Coventry / Warwick Uni / United Sta
9 200 4 04:00.61 Stephen Rooney U23 St. Malachy's
10 210 14 04:01.04 James Bleakley Trafford
11 199 3 04:01.67 Thomas Meakin Owls Leicester
12 205 9 04:02.06 Chris Perrin U20 Cannock & Stafford
13 201 5 04:02.87 Tom Straw U23 Lincoln Wellington
14 203 7 04:03.10 James Perrin U20 Cannock & Stafford
Race : 19 BMC 1500m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 221 8 04:14.21 Jessica Judd U17 Chelmsford
2 81 04:14.22 Stacey Smith Gateshead
3 227 14 04:14.58 Stevie Stockton U23 Vale Royal / Loughborough Uni
4 215 2 04:15.37 Orla Drumm University College Cork / Ireland
5 217 4 04:15.81 Liz Brathwaite Herts Phoenix / Oxford Uni
6 219 6 04:17.66 Josephine Moultrie U23 Victoria Park City Of Glasgow / S
7 225 12 04:20.21 Kelly Mcneice City Of Lisburn / Windsor Slough
8 224 11 04:20.87 Abbey Mcghee U23 Victoria Park City Of Glasgow / L
9 226 13 04:22.09 Catherine Riley Trafford / Manchester Uni
10 218 5 04:22.31 Kate Avery U23 Shildon
11 220 7 04:24.31 Jordan Kinney U23 Royal Sutton Coldfield / Loughbor
12 230 17 04:24.85 Sara Treacy U23 Moynalvey / Birmingham Uni / Irelan
13 214 1 04:25.24 Sarah Hood Edinburgh / Edinburgh Uni
14 228 15 04:27.16 Georgia Peel U20 Aldershot Farnham & District
15 222 9 04:28.89 Hatti Dean Hallamshire / Sheffield Uni
16 229 16 04:34.59 Adelina De Soccio Italy
Race : 25 BMC 1500m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 231 1 04:23.88 Sophie Crumly U23 Newbury / Loughborough Uni / Windso
2 234 4 04:23.92 Jennifer Walsh U20 Spenborough / Kirklees
3 241 11 04:25.64 Sophie Riches U17 Chelmsford
4 236 6 04:25.87 Lucy Dowsett U23 Cambridge & Coleridge / Birmingha
5 242 12 04:26.71 Emily Stewart U23 Edinburgh / Birmingham Uni
6 237 7 04:27.05 Natasha Doel U23 Aldershot Farnham & District / S
7 243 13 04:27.42 Abbie Hetherington U17 Carlisle Aspatria / Team North Cu
8 245 15 04:27.71 Charlotte Arter U23 Eden Runners / UWIC / Border
9 233 3 04:31.00 Natalie Sharp U23 Kilbarchan / Glasgow Uni
10 239 9 04:31.84 Grace Nicholls U23 Tonbridge
11 246 16 04:36.00 Joanna Emery Coventry
12 238 8 04:36.01 Melissa Courtney U20 Shaftesbury Barnet / Poole Ac
13 244 14 04:45.02 Laura Dunn U23 Edinburgh / Bath Uni
14 235 5 04:49.00 Laura Riches U20 Leigh / Trafford
Race : 24 BMC 1500m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 254 8 04:30.99 Ffion Price U20 Brecon
2 250 4 04:33.14 Catherine Gallagher (was Draper) Liverpool H / Loughborough Uni / Ba
3 258 12 04:33.48 Amy Mellor U20 Buxton / Chesterfield
4 256 10 04:33.75 Deborah Niccol Bristol & West / UWIC / Newham & Es
5 259 13 04:35.57 Sarah Mercier U23 Guernsey
6 257 11 04:38.59 Jennifer Nesbitt U17 Worcester
7 251 5 04:39.95 Rachel Robinson U20 Aldershot Farnham & District / S
8 247 1 04:42.17 Rhianwedd Price U20 Brecon
9 252 6 04:42.94 Bethan Strange Cardiff / UWIC
10 249 3 04:44.36 Aiya Abe U23 Southampton / St. Mary's Uni
11 253 7 04:44.84 Dannii Johnson U20 Birchfield H
12 264 18 04:46.33 Becky Straw U17 Cannock & Stafford
13 263 17 04:49.39 Sarah Livett U20 Menai
14 248 2 05:01.57 Rochelle Harrison U23 Lincoln Wellington / Birmingham U
15 255 9 05:04.49 Sally Smith U20 Wakefield
Race : 27 BMC 5000m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 272 8 13:48.94 Tom Humphries Cannock & Stafford
2 274 10 13:49.09 James Walsh Leeds City / Leeds Uni
3 277 13 13:54.65 Jonathan Thewlis Rotherham / Nottingham Uni
4 278 14 13:56.42 Joseph Sweeney Dundrum South Dublin / Border / Ire
5 270 6 13:57.16 Jonathan Hay U20 Aldershot Farnham & District
6 266 2 13:58.99 Jonathan Mellor Liverpool H / Liverpool John Moor
7 282 18 14:03.11 Eric Senorski U23 Sweden
8 275 11 14:04.16 James Wilkinson U23 Leeds City / Birmingham Uni
9 273 9 14:04.30 Richard Corcoran Raheny Shamrocks / Ireland
10 293 14:08.36 Anton Danielson Sweden
11 283 19 14:08.65 John Mcdonnell U23 Luton / St. Mary's Uni
12 267 3 14:11.15 Mikael Ekvall U23 Sweden
13 276 12 14:23.94 Abdul Aziz-abdulrahman Birchfield H / Sudan
14 269 5 14:24.29 Andrew Combs U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
15 281 17 14:24.32 Thomas Fitzpatrick Tallaght / Ireland
16 271 7 14:25.81 Chris Warburton Notts / Loughborough Uni
17 268 4 14:26.49 Chris Mackay Newham & Essex Beagles / Invercly
18 285 21 14:27.63 Derek Hawkins U23 Kilbarchan
19 280 16 14:33.25 Ashley Harrell U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni /
Race : 28 BMC 5000m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 289 4 14:17.51 Chris Powner Winchester / Loughborough Uni
2 299 14 14:24.48 Sam Bradley U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
3 294 9 14:25.17 Eddie Mcginley Liverpool H
4 304 19 14:26.01 Shane Quinn U20 Ferrybank / Ireland
5 288 3 14:26.24 Paolo Natali Cambridge Uni / Italy
6 300 15 14:28.92 Stephen Emery Coventry / Loughborough Uni
7 303 18 14:35.54 James Smith Leeds City
8 301 16 14:39.92 Dave Norman Altrincham / Sale Harriers Manche
9 296 11 14:39.93 Jonathan Hopkins U20 Bridgend / Providence Col
10 286 1 14:40.05 Elliot Palmer U23 Ipswich
11 295 10 14:40.47 Asle Ronning Tjelta Norway
12 297 12 14:40.62 James Ellis Newham & Essex Beagles
13 313 14:41.37
14 290 5 14:43.46 Ben Connor U20 Derby
15 287 2 14:43.91 Craig Ruddy Inverclyde / Central
16 302 17 14:49.40 Kieran Clements U20 Ipswich / Hadleigh Hares
17 322 14:52.05
18 291 6 14:55.61 Alex O'gorman Stockport
Race : 4 BMC 5000m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 324 20 14:37.17 Mark Shaw U20 New Marsk
2 319 15 14:38.34 Steven Phillips Southampton
3 323 19 14:40.48 Chris Busaileh Herne Hill / Bath Uni
4 318 14 14:42.64 Ian Bailey U20 Aldershot Farnham & District
5 305 1 14:44.88 Mark Pollard Belgrave / Inverclyde
6 316 12 14:46.89 Alex Bruce-littlewood U23 Blackheath & Bromley / Portsmouth
7 314 10 14:49.85 Dermot Cummins West Waterford / Corstorphine / Ire
8 309 5 14:53.07 Alexander Hendry U23 Central / Forth Valley
9 308 4 14:55.41 Brian Macmahon Clonliffe / Ireland
10 317 13 15:07.11 Karl Billington U20 Blackburn
11 321 17 15:09.50 Thomas Cornthwaite Blackburn / Northumbria Uni
12 307 3 15:11.90 Mathew Jackson U23 Warrington / Birmingham Uni / Liver
13 311 7 15:15.53 Martin Conroy Swansea / Sligo / Irelanddistrict / S
14 339 15:51.66 Jordan Ali Ipswich
Race : 18 BMC 5000m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 340 16 14:40.40 Ali Mauzibin Leeds City
2 331 7 14:48.89 Daniel Woodgate U23 Luton / St. Mary's Uni
3 326 2 14:49.85 David Vernon U20 Victoria Park City Of Glasgow
4 334 10 14:50.21 Andrew Agnew Abbey Ac
5 330 6 14:52.83 Michael Glowacki Hillingdon
6 343 19 14:55.21 Shane Kerr Armagh / Loughborough Uni
7 328 4 14:56.02 David Morwood V40 Annadale
8 344 20 14:57.09 Chris Thomson Swansea
9 337 13 14:58.94 Matthew Bennett Chiltern / Southampton Uni / Southa
10 335 11 14:59.60 Fergus Meade Leeds City / Ireland
11 332 8 15:01.99 Dave Archer Hallamshire
12 327 3 15:02.07 Niall Sheehan Lasswade / Heriot-watt Uni / Irelan
13 336 12 15:05.48 Ryan Mcdermott U20 Dromore
14 325 1 15:26.96 James Riley Liverpool H
15 341 17 15:32.95 James Scott-buccleuch Stockport
16 329 5 15:42.52 Josh Tighe Northumberland Fell Runners
17 342 18 15:48.33 David Rigby Preston / Loughborough Uni
Race : 26 BMC 5000m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 348 4 15:51.20 Emelia Gorecka U20 Aldershot Farnham & District
2 352 8 15:51.49 Lauren Howarth U23 Leigh / Birmingham Uni / Wigan & Di
3 357 13 15:53.27 Annabel Gummow U20 Bristol & West / Cornwall
4 347 3 15:53.87 Eilish Mccolgan U23 Dundee Hawkhill / Kingdom Athleti
5 358 14 15:54.40 Emma Pallant U23 Aldershot Farnham & District / B
6 356 12 15:55.83 Beth Potter U23 Shaftesbury Barnet / Loughborough
7 354 10 15:56.84 Lauren Deadman Havering Mayesbrook / Loughboroug
8 346 2 15:58.67 Kerry Harty Windsor Slough Eton & Hounslow /
9 353 9 16:06.93 Hannah Walker U23 Birchfield H / Birmingham Uni
10 359 15 16:30.19 Faye Fullerton Havering Mayesbrook
11 355 11 16:39.46 Elspeth Curran U23 Kilbarchan / Glasgow Uni
12 364 20 16:51.33 Joanne Maddick Kingston Upon Hull / Loughborough
13 351 7 17:02.33 Beth Carter U20 Aldershot Farnham & District / S
14 345 1 17:03.53 Sarah Inglis U23 Lothian / Edinburgh Uni / Forth Val
15 349 5 17:07.76 Stacey Johnson Cannock & Stafford / Florida Uni
16 362 18 17:21.40 Louise Perrio Guernsey
17 360 16 17:25.19 Leigh Lattimore U23 Harrow / St. Mary's Uni
18 363 19 18:12.33 Ruth Haynes U20 Aldershot Farnham & District
buy the abortion pill online link online purchase abortion pill
affair dating sites website read here
click here why people cheat go
click generic viagra paypal redirect
how to maximize effect of viagra using viagra with penis pump viagra 50m israel prices
redirect how can people cheat read here
why wifes cheat my boyfriend cheated on me quotes wife cheated on me
abortion pill complications negative side effects of birth control pills how do i get abortion pill
how do you get girlfriend open my girlfriend cheated on me but i still love her
adult stories about sex site sex stories moms escort service reader
dosage of ciprofloxacin ciprofloxacin 500mg tablets uses tablet ciprofloxacin
married men who cheat with men open how to tell if wife has cheated
teenage abortion stories how can i have an abortion abortion clinic in
avodart 0.5mg go synthroid
viagra manufacturer coupon 2016 blog.alpacanation.com pfizer viagra coupon
viagra coupon click pfizer viagra coupons
free prescription cards discount coupon for cialis new prescription coupon
risperdal consta warpedfish.co.uk risperdal consta
naproxen nsaid site naproxen kruidvat
presentation link presse
crestor 20 crestor 10 mg crestor
free abortion clinics in los angeles click how do you get an abortion
risperidon 0 5 mg ogmalkogol.site risperidon medicamento

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2011