Solihull Grand Prix -10 July 2010 - Results, Report, Photos and Videos

Races: 25
Finishers: 275
PB's: 75 (27%)
Power of Ten: Here


Video
Videos to all of the meetings races are available
HERE

THE ethos of the British Milers’ Club was no better illustrated than in the personal bests set by Tim Egerton and Joe Durrant at the Solihull Grand Prix last night.
Trafford runner Egerton was just caught by Irishman Liam Reale in the closing metres after running a committed race but his time of 3:45.73 clipped almost two seconds off the PB he set at the Gold Standard races at Stretford last month..
“I’m really pleased with that time,” said Egerton. “I thought I had the race won but the Irish guy just caught me but I gave it everything.”.
That was clear from the pain that Egerton was suffering afterwards but the 26-year-old from Macclesfield will clearly relish the challenge off the England Athletics Championships in Gateshead next weekend.Behind Egerton there were PBs for Alex Tovey, Chris Harvey, Ben Wiffen, Tim Dalton and Ieuan Thomas.

In the C race Durrant, a 22-year-old Cambridge Harrier and Birmingham University student, stuck to the pacemaker like a limpet .
“I was terrified of being caught after going with the pacemaker but I held on and that’s a big step forward for me,” said Durrant..
“I have been stuck on 3:52 for around four years so I’m pleased with that.”.
Durrant was chased home by Robert Heaney, Alex Bruce-Littewood and Robin Leanderson, all of whom clocked PBs to make their trips worthwhile.

The Grand Prix races are all about challenging runners to improve and Gateshead Harriers’ Stacey Smith did just that. The 20-year-old won the B 800m at Watford last month and was smarting from not getting a place in the A race. But the win earned her promotion to the top race last night and Smith repaid the organisers’ faith with an impressive display bursting clear down the home straight to win in 2:02.4..
“I ran a PB of 4:15.63 for the 1500m at the Super8 meeting in Glasgow on Wednesday and I’m really happy to get another PB tonight,” said Smith, winner of the recent England Athletics Under 23s 1500m title..
“I was upset not to get the A race at Watford but that spurred me on.”.
Runner-up Charlotte Best was just outside her best but there was a PB of 2:03.17 for 22-year-old Danielle Christmas in third.

In the men’s A race Welsh No 1 Gareth Warburton strengthened his claim for a place in the national team for the Commonwealth Games with victory in 1:47.44.It was the third time Warburton has run under the Welsh qualifying standard of 1:48.00 and was another solid run coming just ten days after his encouraging PB of 1:46.61 in Slovenia..
Ed Aston is never afraid to go with the pace and was rewarded for his forceful display with a PB of 1:47.96, the first time the 21-year-old Cambridge Harrier has broken 1:48.

The strong international presence saw an American one-two in the 1500m from University of Wisconsin students and training partners Jack Bolas and Craig Miller..
“I only arrived in London Wednesday and 3:40 never felt so hard!” said Bolas, who boasts a PB of 3:37.6. .
Leading British runner was 23-year-old Rory Chesser with a PB of 3:42.20 in fourth.

The women’s 1500m A race saw a display of real quality by Charlotte Browning. The 22-year-old Aldershot, Farnham & District athlete followed the pacemaking of Danielle Christmas until the 1k mark before then striding clear..
Browning admitted afterwards she felt really strong on the final lap and she powered down the home straight to finish in 4:09.86 to break her personal best for the second time in ten days, carving 2.54secs off the PB she had set on July 1st at the Folksam Grand Prix in Sweden..
“It has been a long season for me and I thought I was losing my fitness with a disappointing run at the UK Championships but tonight I felt very strong,” said Browning..
Canadian Amber McGown chased hard and was rewarded with a PB of 4:14.04 in second with Australian Eloise Wellings running a season’s best of 4:15.49 in third.Of the other British runners there were PBs for Abbey McGhee and Rachel Cliff and season’s bests for Tim Brown, Emily Pidgeon and Katrina Wootton

Race : 10 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 204 4 01:47.44 Gareth Warburton Cardiff / UWIC
2 202 2 01:47.93 Chris Gowell Swansea / Baylor Uni
3 207 7 01:47.96 Ed Aston U23 Cambridge & Coleridge / Birmingha
4 208 8 01:49.04 Adam Cotton U20 Birchfield H
5 203 3 01:49.41 Ettiene Plaatjies South Africa
6 201 1 01:49.68 Ben Wallis U23 Guildford & Godalming
7 205 5 01:50.64 Richard Hill Notts / UWIC
.
Mens 800m A
L-R L-R L-R L-R Warburton, Gowell, Aston
L-R L-R L-R Warburton, Gowell, Aston
.
Race : 19 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 212 4 01:48.97 Joe Thomas U23 Cardiff / UWIC
2 210 2 01:49.30 Oliver Blake U23 Oswestry / Loughborough Uni
3 209 1 01:49.38 Warren Frey Birchfield H
4 216 8 01:49.86 Andreas Bube Denmark
5 211 3 01:49.97 Mark Mitchell U23 Forres / Edinburgh / Edinburgh Uni
6 214 6 01:50.05 Alan O'brien Crusaders / Ireland
7 213 5 01:50.16 Graeme Oudney Belgrave / Pitreavie / Dundee Uni
8 215 7 01:50.65 Oliver Heeks U23 Orion / Portsmouth Uni
.
Mens 800m B
L-R L-R L-R L-R
L-R L-R L-R L-R
.
Race : 7 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 217 1 01:50.42 Chris Warburton Notts / Loughborough Uni
2 221 5 01:50.60 David Proctor Rochdale
3 224 8 01:50.75 Rick Ward U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
4 218 2 01:50.90 Michael Salter U23 Leeds City / Birmingham Uni
5 222 6 01:50.97 Stian Flo Norway
6 219 3 01:51.05 Ben Scarlett Swindon / Loughborough Uni / Medway
7 220 4 01:51.77 Chris Smith U23 Wirral / Birmingham Uni
8 223 7 01:59.93 Sam Petty U20 North Devon
.
.
Race : 9 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 230 6 01:51.21 Ross Murray U23 Gateshead
2 228 4 01:51.88 Joe Brocklehurst Stratford-upon-avon
3 225 1 01:51.90 Richard Peters U23 Bristol & West
4 226 2 01:52.63 Steve Mitchell U23 Bristol & West / Bristol Uni / Hels
5 232 8 01:52.98 Nico Constanti U23 Gloucester / UWIC
6 231 7 01:53.04 Frank Baddick Newham & Essex Beagles / Loughbor
7 229 5 01:53.55 Davey Platt U23 North Devon / St. Mary's Uni / Yeov
.
.
Race : 13 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 239 7 01:52.45 Andrew Connick Corstorphine / Ireland
2 238 6 01:52.53 Marcus Bridger-wilkinson U20 Newbury
3 234 2 01:52.77 Nick Jensen U20 Denmark
4 240 8 01:53.44 Nick Lyster U23 Coventry
5 236 4 01:54.17 Jonathan Blackledge Belgrave / Oxford Uni
6 237 5 01:54.26 Adam Watt Birchfield H
7 233 1 01:56.44 Stephen Emery Coventry / Loughborough Uni
.
.
Race : 6 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 242 2 01:51.80 Ryan Saunders U20 Bournemouth
2 246 6 01:53.43 Martin Flook Bristol & West / Bath Uni / Mendip
3 248 8 01:53.51 James Joy U23 Aberdeen / Aberdeen Uni
4 243 3 01:53.74 John Spence Hallamshire / Sheffield Hallam Un
5 245 5 01:53.75 Paul Erwood Marshall Milton Keynes / Bournemo
6 247 7 01:54.10 James Ansell Newquay & Par / Exeter
7 241 1 01:55.18 Victor Ekelund Sweden
.
.
Race : 4 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 255 7 01:54.02 Tom Graves U20 Birchfield H
2 253 5 01:54.14 Carl Goose City Of Norwich / St. Mary's Uni
3 257 9 01:54.34 James Miller Cheltenham / Police
4 252 4 01:54.51 Andrew De-camps Gloucester / Swansea Uni
5 254 6 01:54.94 Adam Morrell U20 Middlesbrough (mandale) / Teeside
6 249 1 01:55.38 James Lynch U23 Birchfield H
7 256 8 01:56.86 Mads Jorgensen U23 Denmark
8 250 2 01:57.47 Andrew Mariani U23 Woodford Green Essex Ladies / Lou
.
.
Race : 2 BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 261 4 01:54.67 Tom Carter Vale Royal / Loughborough Uni
2 260 3 01:55.61 James Griffiths U23 Vale Royal / Loughborough Uni
3 265 8 01:56.47 Andrew Moraghan V35 Bedford & County
4 258 1 01:56.82 Chris Lamb Rugby & Northampton
5 259 2 01:57.04 Richard De-camps U23 Gloucester / Birmingham Uni
6 262 5 01:57.38 Joseph Moores U17 Rossendale / Lancashire Schs
7 264 7 01:57.39 Chris Prothero U23 Cardiff / Glamorgan Uni
8 263 6 01:58.42 David Rigby U23 Preston / Loughborough Uni
.
.
Race : 1 BMC 800m I (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 267 2 01:58.40 Matthew Emery U23 Rugby & Northampton / Bath Uni
2 268 3 01:58.57 Stewart Chalmers U20 Stornoway
3 271 6 01:58.67 Alistair Smith U23 Coventry
4 270 5 01:58.76 Stewart Davis Ealing Southall & Middx / Antigua & Barbuda
5 266 1 01:58.96 Gareth Klepacz Team Southampton / Southampton Uni
6 269 4 01:59.21 Soren Dam Henriksen Denmark
7 273 8 02:00.59 Paul William Davies Cardiff
.
.
Race : 11 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 282 9 02:02.49 Stacey Smith U23 Gateshead / Teeside U
2 280 7 02:02.85 Charlotte Best Crawley / Loughborough Uni
3 275 2 02:03.17 Danielle Christmas Crawley / Loughborough Uni
4 278 5 02:03.49 Celia Taylor Coventry
5 274 1 02:04.49 Karen Harewood Corby
6 277 4 02:04.92 Tara Bird Woodford Green Essex Ladies / Bru
7 279 6 02:05.62 Phillippa Aukett Shaftesbury Barnet / Birmingham U
8 276 3 02:05.91 Karrie Blake City Of Portsmouth
9 281 8 02:05.99 Rowena Cole U20 Coventry
.
Womens 800m A
L-R L-R L-R L-R
L-R L-R L-R L-R
.
Race : 8 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 290 8 02:06.46 Dawn Hunt Windsor Slough Eton & Hounslow
2 288 6 02:06.63 Jade Maclaren U23 Victoria Park City Of Glasgow / S
3 284 2 02:07.17 Donna Jones Sale Harriers Manchester
4 283 1 02:07.75 Rachael Thompson Liverpool H / Loughborough Uni
5 292 10 02:08.18 Vicky Fouhy U23 Chiltern / Windsor Slough Eton &
6 285 3 02:08.30 Carolyn Plateau U23 Radley / Oxford Uni
7 287 5 02:08.50 Rachel Aubry U23 Canada
.
Womens 800m B
L-R L-R L-R L-R
L-R L-R L-R L-R
.
Race : 18 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 295 3 02:08.21 Clementine Adams Aldershot Farnham & District / S
2 301 9 02:08.91 Julia Cooke U23 Cheltenham / Birmingham Uni
3 294 2 02:10.32 Emily Moss U23 Peterborough / Royal Holloway Uni
4 293 1 02:10.81 Ruth Mitchell U23 Bristol & West / UWIC
5 296 4 02:11.14 Alvilde Ossum Denmark
6 298 6 02:11.43 Helen Singleton Wakefield
7 300 8 02:11.90 Nicola Maddick Kingston Upon Hull
8 302 10 02:13.15 Rhianna Parker-simpson Halesowen / Southampton Uni / Team
.
Womens 800m C
L-R L-R L-R
L-R L-R L-R
.
Race : 3 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 307 5 02:11.84 Claire Burgoyne Shrewsbury / Staffordshire Uni
2 308 6 02:13.50 Bethan Strange Cardiff / UWIC
3 309 7 02:14.02 Charlotte Gaughan U23 City Of York / York Uni
4 303 1 02:14.94 Aisling Mcghee U23 Victoria Park City Of Glasgow / L
5 305 3 02:15.12 Rachel Deegan Sale Harriers Manchester / Oxford
6 310 8 02:15.23 Joanna Emery Coventry
7 311 9 02:17.00 Natalie Shaw Cambridge & Coleridge / Derby
8 306 4 02:21.79 Zoe Thomas U20 Cardiff
.
.
Race : 21 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 321 10 03:40.91 Jack Bolas United States
2 319 8 03:41.41 Craig Miller United States
3 313 2 03:41.56 David Mccarthy U23 City Of Derry / West Waterford / Ir
4 326 15 03:42.20 Rory Chesser Ennis Track / Newham & Essex Beag
5 328 17 03:43.71 Stephen Scullion U23 North Belfast / Aldershot Farnha
6 317 6 03:43.85 Kyle Boorsma Canada
7 314 3 03:44.01 Garry Bristow Trafford
8 330 19 03:45.41 Nick Samuels Sale Harriers Manchester / Loughb
9 316 5 03:45.79 Paul Robinson U20 St. Cocas / Ireland
10 325 14 03:46.80 Ian Williamson Cambridge & Coleridge / Edinburgh
11 320 9 03:47.77 Tim Konoval Canada
12 315 4 03:48.61 David Forrester U23 St. Helens Sutton / Florida State
.
Mens 1500m A
L-R L-R
L-R L-R
L-R L-R L-R
L-R L-R L-R
.
Race : 23 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 344 14 03:45.47 Liam Reale Limerick / Ireland
2 339 9 03:45.73 Tim Egerton Trafford
3 332 2 03:46.01 Alex Tovey U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
4 346 16 03:46.24 Christopher Harvey U23 Cannock & Stafford
5 338 8 03:46.36 Ben Wiffen Tonbridge / St. Andrews Uni / Kent
6 348 18 03:46.52 Tim Dalton Severn / Loughborough Uni
7 335 5 03:46.59 Jonas Leanderson U20 Sweden
8 347 17 03:46.59 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
9 341 11 03:48.07 Ieuan Thomas U23 Cardiff / UWIC
10 333 3 03:48.41 Richard Morrell New Marske
11 345 15 03:49.36 Harry Harper U23 Liverpool H / Birmingham Uni
12 340 10 03:52.03 Rob Whittle Basingstoke & Mid Hants / Loughbo
13 343 13 03:52.16 Rob Jackson U23 Canada
14 336 6 03:52.60 James Mills Wrexham / Bath Uni / Cardiff
15 342 12 03:53.64 Philip Hurst U23 Elswick / Gateshead
16 337 7 03:53.77 Jonathan Hay U20 Aldershot Farnham & District
17 331 1 03:57.42 Tom Holden Tipton / Manchester Uni
.
Mens 1500m B
L-R L-R L-R
L-R L-R L-R
.
Race : 15 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 350 2 03:47.10 Joe Durrant U23 Cambridge H / Birmingham Uni
2 360 12 03:50.77 Hans Kristian Floystad U23 Norway
3 358 10 03:50.81 Robert Heaney U23 Bedford & County / Brunel Uni
4 357 9 03:50.86 Martin Nilson U23 Sweden
5 354 6 03:51.21 Alex Bruce-littlewood U23 Blackheath & Bromley / Portsmouth
6 355 7 03:52.60 Alex Hains Cardiff
7 364 16 03:52.94 Robin Leanderson U23 Sweden
8 356 8 03:54.29 Douglas Selman U23 Corstorphine / Edinburgh / Edinburg
9 349 1 03:55.29 Harry Webb U23 Bristol & West / Brunel Uni
10 352 4 03:55.65 Ben Jones Coventry
11 353 5 03:56.45 Chris Carter U23 Telford Ac / Birmingham Uni
12 362 14 03:56.50 Matthew Sullivan U23 Shaftesbury Barnet / Loughborough
13 361 13 03:56.50 Tom Cunningham U23 Blackpool Wyre & Fylde / St. And
14 359 11 03:56.84 Ben Sharman U23 Birchfield H / Wolverhampton Uni
15 351 3 04:00.01 Stephen Mears Charnwood / Loughborough Uni
.
Mens 1500m C
L-R L-R
L-R L-R
.
Race : 14 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 396 19 03:53.28 Mathew Ashton Aldershot Farnham & District / S
2 365 1 03:55.23 Mathew Jackson U20 Warrington / Birmingham Uni / Sale
3 382 18 03:55.26 Steffan Ek U20 Sweden
4 366 2 03:55.95 James Poole Blackheath & Bromley / Loughborou
5 379 15 03:56.09 Andrew Ridley U20 West Suffolk / Birmingham Uni
6 380 16 03:56.20 Martin Stjernlof Sweden
7 376 12 03:56.28 Matt Willmott U23 Marshall Milton Keynes / Birmingh
8 371 7 03:56.40 Michael Kershaw U23 Cardiff / UWIC
9 374 10 03:56.65 Tom Bowerman U23 Aldershot Farnham & District / S
10 368 4 03:57.90 Anton Danielsson U23 Sweden
11 375 11 03:59.43 Edward Womersley U23 Stroud / Loughborough Uni
12 378 14 04:00.43 Richard Franzese Harrow / Oxford Uni
13 373 9 04:03.32 Jack Bancroft U23 Wells City
14 381 17 04:03.90 Steven Phillips Team Southampton
15 377 13 04:09.19 Joe Townsend U23 Leeds City / Birmingham Uni
16 367 3 04:10.60 Chris Davies Swansea
.
.
Race : 16 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 397 15 03:58.64 Alex Pilcher Derby
2 386 4 03:59.46 Alasdair Russell Kendal / Central Lancashire Uni / B
3 388 6 04:00.35 David Horniman U20 Trafford
4 384 2 04:00.54 Richard Taylor V35 Coventry
5 391 9 04:00.84 Richard Mann U23 Hillingdon / Harrow
6 383 1 04:01.16 Alex Bellew U23 Bedford & County / Leeds Uni
7 393 11 04:01.97 Adam Stainsby U23 Worthing / Brighton & Hove / Brunel
8 389 7 04:02.17 James Fairbourn Belgrave / Loughborough Uni
9 390 8 04:03.34 Peter Huck U23 Barrow & Furness / Sheffield Hall
10 385 3 04:06.20 James Adie Bromsgrove & Redditch / Birmingha
11 395 13 04:08.47 Tom Madden U23 Coventry / Coventry Uni / Wirral
12 387 5 04:12.14 Jordan Ali U20 Ipswich
13 398 16 04:12.92 Adam Sixsmith U17 Trafford
.
.
Race : 20 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 412 14 04:09.86 Charlotte Browning Aldershot Farnham & District / F
2 410 12 04:14.04 Amber Mcgown Canada
3 408 10 04:15.49 Eloise Wellings Australia
4 411 13 04:17.09 Tina Brown Coventry
5 399 1 04:17.11 Dana Buchanan Canada
6 402 4 04:17.30 Emily Pidgeon U23 Stroud / Loughborough Uni
7 403 5 04:17.49 Abbey Mcghee U23 Victoria Park City Of Glasgow / L
8 409 11 04:18.45 Rachel Cliff U23 Canada
9 400 2 04:19.54 Catherine Riley Trafford / Manchester Uni
10 404 6 04:19.86 Nicola Gauld Aberdeen / Edinburgh / Loughborough
11 406 8 04:20.25 Katrina Wootton Bedford & County / Coventry Uni
12 407 9 04:20.71 Emelia Gorecka U17 Aldershot Farnham & District
13 413 15 04:21.11 Lennie Waite Rice Uni
14 401 3 04:34.69 Jordan Kinney U23 Royal Sutton Coldfield / Loughbor
.
Womens 1500m A
L-R L-R L-R
L-R L-R L-R
.
Race : 22 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 423 9 04:22.65 Emma Raven Chester-le-street / Thames Valley
2 420 6 04:23.37 Sarah Hood Edinburgh / Edinburgh Uni
3 424 10 04:24.07 Claire Entwistle Wigan & District / Trafford
4 418 4 04:26.34 Alexa Joel Havering Mayesbrook
5 425 11 04:28.19 Amy Campbell Southampton Rc / Shaftesbury Barn
6 422 8 04:30.31 Jenna Hill Sale Harriers Manchester / St. Ma
7 419 5 04:31.24 Suzi Boast U23 Bedford & County / St. Mary's Uni
8 416 2 04:31.62 Stacey Johnson Cannock & Stafford / Florida Uni
9 421 7 04:31.77 Bryony Proctor U23 Blackheath & Bromley / St. Mary's
10 417 3 04:32.59 Sarah Bull V35 Notts / Loughborough Uni
.
Womens 1500m B
L-R L-R L-R
L-R L-R L-R
.
Race : 17 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 435 10 04:30.87 Carol Glover Blackburn / Uw Swansea / Swansea
2 431 6 04:33.06 Becky Howarth U23 Leigh / Durham Uni / Wigan & Distri
3 427 2 04:33.37 Lydia Willemse Canada
4 436 11 04:34.05 Katie Knowles U23 Bristol & West / Birmingham Uni
5 438 13 04:34.36 Alex Snook Shildon / Loughborough Uni
6 437 12 04:35.10 India Lee U23 Winchester / Southampton Uni
7 440 15 04:36.32 Frances Briscoe Coventry
8 429 4 04:38.47 Deborah Niccol Bristol & West / UWIC
9 439 14 04:39.12 Hollie Young U20 Victoria Park City Of Glasgow / T
10 432 7 04:40.49 Hayley Munn U23 Kettering / Oxford Uni / Birchfield
11 434 9 04:42.30 Ellen Butler Swansea
12 433 8 04:42.35 Rebecca Gough U23 Winchester / Birmingham Uni
13 426 1 04:43.66 Harriet Morris U20 Cardiff
14 430 5 04:47.15 Kristina Grant U23 Middlebrough (mandale)
15 428 3 04:51.59 Abbie Smith U20 Middlesbrough & Cleveland
16 441 16 04:59.90 Codie Marsh U17 Rotherham
.
Womens 1500m C
L-R L-R
L-R L-R
.
Race : 24 BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 455 14 14:05.38 Mark Draper Bedford & County
2 453 12 14:10.91 Neilson Hall Bedford & County / Herts Phoenix
3 451 10 14:21.59 Phil Wicks Belgrave
4 456 15 14:25.48 Tom Marshall U23 Cardiff / UWIC
5 445 4 14:26.96 Steve Sharp Belgrave
6 446 5 14:27.33 Ashley Harrell U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
7 444 3 14:27.78 Matt Janes Bedford & County / W’minster U
8 443 2 14:29.38 Matthew Gunby U23 Woodford Green Essex Ladies / Dur
9 462 21 14:30.13 Jonathan Hopkins U20 Bridgend
10 454 13 14:33.01 Kevin Skinner Newham & Essex Beagles / Garden C
11 450 9 14:34.45 Chris Discombe Les Croupiers / Cardiff
12 449 8 14:35.33 Neil Gamester Shaftesbury Barnet
13 452 11 14:38.24 Matthew Dumigan Swansea / UWIC
14 442 1 14:44.71 Paul Whittaker U23 Southend
15 464 23 14:46.64 Erik Widing Sweden
16 457 16 14:50.04 Philip Wylie Bristol & West
17 447 6 14:50.14 Martin Mashford Aldershot Farnham & District
18 448 7 14:55.54 Petter Eggan Norway
19 459 18 15:05.06 Shaun Collins U23 Enfield & Haringey
20 460 19 15:13.51 Nathaniel Lane Cardiff
21 461 20 15:46.91 Stuart Huntington U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
.
Mens 5000m A
L-R L-R
L-R L-R
.
Race : 12 BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 466 2 14:35.84 James Mee U23 Mansfield / Birmingham Uni
2 475 11 14:36.89 David Bruce Highgate / Oxford Uni
3 467 3 14:37.74 Elliot Palmer U20 Ipswich
4 482 18 14:38.06 David Roper Cheltenham / Tbas
5 468 4 14:40.90 Morten Fransen U23 Denmark
6 479 15 14:41.62 Matt Blunden Notts / Royal Air Force
7 472 8 14:48.44 Lee Reynolds Windsor Slough Eton & Hounslow
8 477 13 14:50.40 Anuradha Cooray Vale Of Aylesbury / Sri Lanka
9 470 6 14:52.32 Sebastian Duffy Stroud / Birmingham Uni / City Of S
10 474 10 14:58.76 Neil Phillips Aldershot Farnham & District / S
11 473 9 14:59.41 Adam Elliott Sale Harriers Manchester / Loughb
12 476 12 15:03.14 Thomas Cornthwaite Blackburn / Northumbria Uni
13 469 5 15:12.77 Tom Merson South West Rr / Bristol & West
14 485 21 15:22.96 Martin Whitehouse Notts
15 481 17 15:25.24 Steven Whittaker Southend
16 484 20 15:25.54 Michael Dawson Morpeth
17 480 16 15:46.32 Mike Osborne Oxford Uni
.
.
Race : 25 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 495 10 15:52.96 Hazel Murphy Dundrum South Dublin / Ireland
2 496 11 16:06.98 Gemma Turtle Gloucester / Chiltern / St. Mary's
3 493 8 16:12.94 Annie Bersagel United States
4 491 6 16:23.84 Benita Willis Thames Hare & Hounds / Australia
5 489 4 16:25.19 Natalie Gray U23 Medway & Maidstone / Loughborough
6 487 2 16:33.38 Beth Potter U20 Victoria Park City Of Glasgow
7 492 7 16:50.17 Courtney Laurie U23 Canada
8 494 9 17:03.21 Emily Adams Aldershot Farnham & District / S
9 486 1 17:27.45 Imogen Ainsworth U23 Bristol & West / Bristol Uni
10 490 5 17:27.83 Lisa Da Silva Thames Valley
11 488 3 17:31.16 Clare Mensley U23 Charnwood
.
.
Race : 5 BMC 3000SC A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 506 10 08:34.06 Stuart Stokes Sale Harriers Manchester
2 500 4 08:42.60 Alexandre Genest Canada
3 504 8 08:47.46 Rob Watson Canada
4 502 6 08:49.05 James Wilkinson U23 Leeds City / Birmingham Uni
5 508 12 08:54.66 Matt Brunsting Canada
6 509 13 08:57.86 Stephan Alex Jensen Denmark
7 511 15 09:01.31 Samatar Farah Newham & Essex Beagles
8 507 11 09:03.72 Daniel Lundgren Sweden
9 510 14 09:09.53 Stephen Lisgo Mansfield / Edinburgh / Butler Uni
10 505 9 09:15.95 Ole Hesselbjerg U23 Denmark
11 497 1 09:16.49 Steve Millward Gloucester / Cardiff
12 501 5 09:21.08 Mauizbin Ali Leeds City / Sudan
13 512 16 09:38.00 James Griggs Coventry
14 499 3 09:49.57 Andrew Friend Cardiff / UWIC
abortion pills online abortion pill where to buy abortion pill
order abortion pill abortion pill buy abortion pills online
read click viagra store in canada
I cheated on my husband link when married men cheat
read here open why do women cheat
read here women cheat because my fiance cheated on me
redirect women who cheat on men read here
why wifes cheat women who cheat wife cheated on me
medication coupons site rite aid photo coupon
married men who cheat with men blacktomflint.ca how to tell if wife has cheated
married men dating link I cheated on my boyfriend
how to abort a baby areta.se abortion at home
free cialis coupon free printable cialis coupons cialis coupons from lilly
prescription coupon open internet drug coupons
bystolic coupon card bystolic coupons
cialis prescription dosage diabetes effect on male sexuality blood glucose test
risperdal consta warpedfish.co.uk risperdal consta
lamisil 1 lamisilate monodose lamisil
prescription coupon card site prescription coupon card

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2011